[B] DNCB Centura Bucuresti

Started by Ionut, September 23, 2011, 09:28:38 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

rocklee

cnadnr in actiune ... >:(
honor in vizita la domnesti si centura A1-DN 7...













Horațiu 87

#301
lucrari pe DNCB intre DN 7 SI A 1 (poze facute ieri, 01.06.2016)

intre pasajul peste DN 7 si noul giratoriu de la intersectia cu str. Cartierului este inchis si escavat un sens de circulatie




urmatoarele poze sunt din zona intersectiei cu Dragomiresti





s-a distantat colegu' din fata mea (eu eram ocupat cu pozele), sper ca nu ma injurau cei din spatele meu  :lol: :lol:






Horațiu 87

Comunicat de presă
Emiterea deciziei de expropriere a imobilelor aferente obiectivului "Modernizarea Centurii Rutiere a Municipiului Bucureşti între A1-DN7 şi DN2-A2"
03.06.2016
Compania Națională de Autostrăzi și Drumuri Naționale din România anunță că a fost emisă Decizia de expropriere nr.441/02.06. 2016 care transfera dreptul de proprietate al statului roman asupra imobilelor proprietate privată ale obiectivului de investiţii "Modernizarea Centurii Rutiere a Municipiului Bucureşti între A1-DN7 şi DN2-A2"cuprinse în Anexa nr. 2 la HG 304/2016.
Această decizie de expropriere constituie titlu executoriu pentru predarea bunurilor imobile cuprinse în Anexă, atât împotriva celor expropriate, cât și împotriva celor care pretind vreun drept legat de bunurile imobile expropriate, până la soluționarea definitivă și irevocabilă a litigiilor legate de proprietatea acelor bunuri. Contestaţia asupra Deciziei de Expropriere nu suspendă transferul dreptului de proprietate asupra bunurilor imobile în cauză. Conform prevederilor art. 9 alin (4), transferul dreptului de proprietate asupra imobilelor [...] opereaza de drept la data emiterii actului administrativ de expropriere de catre expropriator, ulterior consemnarii sumelor aferente despagubirii. Reamintim că în data de 12 mai 2016, a fost emisă și Notificarea intenției de expropriere aferentă obiectivului de investiție Modernizare Centura București A1 - DN 7 și DN 2 - A2, în conformitate cu art. 8 alin 1 din Legea nr. 255/2010 privind exproprierea pentru cauza de utilitate publică, necesară realizării unor obiective de interes național, județean și local, cu modificările și completările ulterioare.

http://www.cnadnr.ro/docs/comunicate/comunicat%201%2003.06.2016.pdf

GDPR

Azi 09.06.2016:

- Pasaj Chitila-Cartierului: nimic;
- Petrom-Tehnologica: un compactor tras pe dreapta si trei muncitori care stateau de vorba;
- Intersectie Dragomiresti: se lucreaza la umpluturi si la santul de colectare a apelor pluviale;
- Pasaj Dragomiresti-Rompetrol: nimic
- trotuare Rompetrol-Alas: nimic

alecu26

aici aveam niste deadline-uri de la domnul Homor?
Drumurile noastre POATE;

panzer

Da - a trecut o saptamana din cele doua.

AdrianB1

Tocmai am trecut si eu pe la Dragomiresti spre A1, am si o bucata filmata, dar vad ca nu merita pusa pe Youtube:
- la podul de la Dragomiresti era doar un compactor si vreo 3 muncitori, activitate modesta
- de la pod pana la giratoriul de la Petrom e escavata partea dreapta si atat, nu se lucreaza - terasamentul nu exista
- de la giratoriu spre A1 s-ar putea lucra pentru ca pe bucati mici sunt 4 benzi (folosite ca parcare de camioane la un centru logistic), in rest terenul e liber pana la A1, doar nu se face nimic


GDPR

#307
10.06.2016:

- Pasaj Chitila-Cartierului: dimineata: au aparut cateva gramezi de balast noi in groapa, un excavator isi facea ceva treaba cu alte gramezi de balast pe marginea drumului, s-a descarcat un compactor de pe trailer, patru oameni, din care doar 2-3 pareau muncitori; seara: s-a asternut balast, un compactor si un greder, acelasi numar de muncitori;
- Petrom-Tehnologica: dimineata: un compactor si doi-trei muncitori; seara: un excavator cu picon care cred ca incerca sa poarte un dialog direct, permanent şi persuasiv   :lol: cu teava de gaz de langa Tehnologica si cinci muncitori retrasi la umbra;
- Intersectie Dragomiresti: dimineata: ieri s-a asternut un strat de balast, dar azi utilajele erau retrase, niciun muncitor. Se lucreaza la santul lateral de colectare a apelor pluviale cu un buldo mic excavator si cativa lucratori; seara: un buldo la intersectie (rampa) se lupta cu nitzel balast iar excavatorul cu cupa trapezoidala continua cearta cu santul de scurgere, ajutat de vreo 3 muncitori;
- Pasaj Dragomiresti-Rompetrol: dimineata: nimic; seara: un excavator si urme de pamant râmat proaspat;
- trotuare Rompetrol-Alas: nimic

Mai intreb: stie careva cand va iesi AC pentru suprafetele expropriate?

iuli

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

TibiV

Portiunea pe care tu ai facut 20 de minute filmata sambata asta in sens invers, Chitila->A1.
Doar 8 minute 30 secunde... Week-end...
https://www.youtube.com/v/CntpPnvBavw
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

GDPR

14.06.2016:

- Pasaj Chitila-Cartierului: se scoate apa din groapa cu o pompita si cu maturica, 2 utilaje trase pe dreapta, 2-3 muncitori:



- Petrom-Tehnologica: nimic;
- Intersectie Dragomiresti: se sparge racordul de la baza rampei dintre asfaltul nou asternut si cel vechi, ca forta de munca un muncitor sprijinit de un motocompresor, obosit probabil de atata spart;
- Pasaj Dragomiresti-Rompetrol: nimic;
- trotuare Rompetrol-Alas: nimic



clau


vreausosele

Tranzitez zilnic portiunea asta de mai sus, aceeasi poveste in fiecare an, trag de timp cat pot. Chiar si in ultima luna dupa ce au inceput sa lucreze cat de cat in cele cateva puncte enumerate mai sus, lucreaza cate 1-2 utilaje si 2-3 muncitori. In nu stiu cate zile erau doar cate 2 muncitori care se sprijineau in lopata.

Cand s-a facut aprilie si ei nici nu aparusera pe santier am facut intrebare scrisa la CNADNR la care mi-au raspuns ca sunt probleme cu exproprierile, in conditiile in care se putea lucra in anumite puncte in care nu este cazul de exproprieri.

La intersectia de la Dragomiresti se lucreaza de 2-3 luni si probabil mai trag de timp inca doua, in conditiile in care cu o mobilizare corecta terminau in 1-2 saptamani.

Nu inteleg tara asta de rahat, o firma de constructii isi bate joc de zeci de mii de soferi, de seful CNADNR si de cine mai au ei chef. Chiar nu se poate face nimic cu astia? Ei nu au interesul sa termine lucrarea sa-si ia banii?

GDPR

15.06.2016, dimineata:

- Pasaj Chitila-Cartierului si Petrom-Tehnologica: se finalizeaza scoaterea apa din zona fronturilor de lucru cu o pompa si cu galeti, 3 respectiv 2 muncitori, niciun utilaj;
- Rampa Dragomiresti: se fac pregatirile pentru asternerea de asfalt pe prima banda catre case, am numarat 11 muncitori si topometristi, un bobcat, repartitor de asfalt in asteptare;
- Pasaj Dragomiresti-Rompetrol si trotuare Rompetrol-Alas: nimic.

vreausosele

#314
Azi, ora 18:00

Pasaj Chitila - nu mai e apa, nici un muncitor;
Rampa Dragomiresti - se retrageau 2 utilaje si cativa muncitori
Petrom - nimic/ nimeni.