News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[B] DNCB Centura Bucuresti

Started by Ionut, September 23, 2011, 09:28:38 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

laszlo.robert

 >:( Pentru realizarea centurii de sud la nivel de autostrada ,este prevazuta suma de 5 mill lei ,pentru un contract de consultanta tehnica ,financiara si juridica pentru proiectul de CONCESIUNE.
PS. :La anu si la multi ani Bucuresti vise frumoase in continuare !

dr4qul4

Este vorba de inelul 2. Eu sper ca macar sa scoata de la naftalina licitatia pentru DX DNCB sud. Macar si bucata A1-DN5.
Ca pentru restul nu cred ca e proiectul gata. Se asteapta consultatul
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

lupu.irimie

In urmatorii patru ani, se vor construi undeva intre 5 si 10 kilometri de autostrazi/sosele pentru CB. Si asta cu optimism o spun!
"Only the shadows know"  - daca, si cand o sa avem infrastructura!

TibiV

http://www.romania-actualitati.ro/bucuresti_modernizarea_centurii_intarziata_de_legislatia_privind_romii-88154#sthash.9tfz9V9q.dpuf

Quote
Lucrările de modernizare de pe Centura București Nord între Autostrada A 1 și Chitila (aprox. 10 km.)  au ajuns la un stadiu fizic de 47 % și sunt  întârziate și din cauza legislației privind protecția socială a persoanelor de etnie romă, precizează Compania de Autostrăzi și Drumuri într-un răspuns transmis unei companii de logistică (ARILOG).
Două case de lângă pasajul din zona Chiajna (aparținând persoanelor de etnie romă) nu au putut fi expropriate iar traseul centurii a fost modificat în zona kilometrului 58.
"Facem menţiunea că progresul fizic al lucrărilor pe acest sector este de 47%.
"Motivele care au dus la scăderea ritmului de execuţie a lucrărilor şi la necesitatea prelungirii termenului de execuţie sunt strâns legate de condiţiile impuse de legislaţia în vigoare privind protecţia socială a persoanelor de etnie romă (modificare traseu proiect de la km 58+000 - 58+300), condiţiile impuse de legislaţia şi normativele în vigoare privind siguranţa circulaţiei pentru amenajarea intersecţiilor centurii cu alte drumuri laterale şi cu autostrada A1 Bucureşti – Piteşti", precizează CNADNR.
Alte două motive prin care CNADNR explică întârzierea semnificativă se referă la problemele apărute cu deținătorii rețelelor de  utilități (Apa Nova, Trans Gaz) dar și de situația proiectului de străpungere Splaiul Independenţei – Ciurel- Autostrada A 1 pe care îl derulează Primăria Capitalei.
Modernizarea centurii București Nord între A 1 și Chitila a început în mai  2013, avea termen inițial de finalizare august 2014 dar constructorul a cerut o nouă extensie de timp și ar putea termina lucrările de lărgire de-abia în 2017.
Centura București are o lungime de aprox. 72 de km., însă doar 20 de km. între Chitila și Voluntari sunt lărgiți la patru benzi și au pasaje supraterane la intersecțiile principale.
Pe tronsonul de sud între Autostrada Soarelui și DN 2 Voluntari (10 km.) contractul a fost reziliat în februarie 2015 din cauza slabei mobilizări a antreprenorului.
"La acest moment se afla in desfasurare activitati premergatoare procedurii de reavizare a HG -ului pentru exproprierile suplimentare, necesare realizarii investitiei, iar termenul estimat pentru aprobarea acestei hotarari de guvern este luna mai 2016", anunța CNADNR la sfârșitul anului trecut.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

panzer

Parca e anul pus gresit pe articolul asta. Acesta era stadiul anul trecut, nu?

Acum se vede traseul liber pe toata lungimea sectorului. Mai putin pe bretele de la A1.

A mai fost o stire: Nustiucine trimite corpul de control sa vada de ce nu s-a finalizat contractul de concesiune pe A0 sud. Sa il vedeti pe Neaga din nou pe cai mari.

GDPR

Eu inteleg ca e vorba de casele astea: https://goo.gl/maps/BryxZTDzbNs

Oameni amarati, ce sa-i faci.

panzer

Da Adi. Acolo e locul. Dar au rezolvat-o deja de 8 luni cu rampa largita in partea opusa deasupra fostului canal de irigatii acum casetat.

Cum spuneam - articolul respectiv pare scris acum 1 an. Atunci exact acela era stadiul. Asteptam in Mai exproprierile - care au venit in valuri pana in Noiembrie. Acum nu mai este cazul. Asteptam rezolvarea celor cateva tevi si mai ales a rampei de la Dragomiresti, pe axul drumului.

TibiV

Pai stirea chiar este din martie anul trecut...

Quote
Autor
Alex Lancuzov
24 Martie 2016

Eu acum am dat de ea si am pus-o pentru ca este prima data cand aud ca protectia minoritarilor este una din jde' miile de obstacole in calea infrastructurii...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

panzer

N-ai citit cu atentie pe aici. :) Au fost ceva comentarii legate de casele alea 2.

Si Romania Libera. Toata informatia e in titlu: Termen amânat cu cel puțin trei luni. Abia la vară vom circula pe patru benzi pe Centura Bucureștiului, între Chitila și Chiajna . In articol scrie doar ce stim si noi.

Doar ca termenele pentru DN2 - A2 s-au mai decalat cu inca 8 luni. De asteptat insa.

AFC

O informatie interesanta, legata de DNCB Sud, anume rezolvarea conflictelor de trafic prin licitarea lucrarilor pt intersectiile de la Popesti si Soseaua Berceni.
http://www.capital.ro/centura-de-nord-a-bucurestiului-intre-a1-si-a2-finalizta-in-201.html
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

panzer

Oare BOC citeste pe aici? Pe SUD aceasta a fost ideea de pe vremea lui: largim, rezolvam doar in punctele in care exista conflicte. N-a mai apucat sa faca nimic caci 150 de oameni in strada l-au dat jos.

Nu mai retin exact: DN7-A1 parca reusisera sa il treaca pe fonduri europene, nu? Cei 107 mil pe POIM ar putea fi suficienti pentru lucrarile de pe NORD de anul acesta avand in vedere ca DN2-A2 inca asteapta sa fie licitat.

@Ionut, am inteles gresit eu? Fondurile POIM sunt pentru SUD sau pentru NORD? Sau sunt in continuare blocate in studiul lui EGIS? Studiu care in Februarie trebuia sa fie gata, nu?

Ionut

Practic nu se finanteaza nimic fara studiul Egis, studiu care prin aprilie cred ca trebuie sa fie gata - 4 luni de executie si in decembrie parca s-au apucat - dec, ian, feb, mar... aprilie sa zicem.

DN7-A1 s-a facut cu fonduri de la buget. :)

panzer


GDPR

Pe pasajul vechi de la Chitila au reaparut niste gropi serioase, in special pe sensul spre A1. Grija deci cum circulati.

developmento

Buna ziua ! am intrat de curand in aceasta comunitate  si vroiam sa va intreb daca mai cunoasteti ceva de inelul 2 al Bucurestiului ce ar trebui sa treaca prin Petresti/Corbeanca...daca si-a mai schimbat traiectoria..sau a murit proiectul ? Vreau sa cumpar teren in zona si sa stiu ce cumpar.Plus ca am inteles ca primaria nu ar da aviz de construire pt strazile afectate.

ce stiti despre subiect ?

harti mai exacte aveti ?

Multumtumesc anticipat tuturor :)