[B] DNCB Centura Bucuresti

Started by Ionut, September 23, 2011, 09:28:38 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 4 Guests are viewing this topic.

panzer

^
Banuiesc ca si pe asta o sa il faca mai intai din bidoane. Ca tot e la moda.

Probabil ca vor interzice stanga la Otopeni tot cu bidoane intr-o prima faza si abia ulterior vor "indrepta" pe sub DN1. O sa vedem daca traficul este ingreunat in principal de conflictul de trafic sau de forma ciudata a giratiei. Conflictul va fi inlaturat primul.

De asemenea exista o posibilitate ca giratoriul de la Lukoil sa fie blocat de degajarea catre DN1 (prin dreapta hobanatului) fara banda selectoare atat spre Bucuresti cat si spre Otopeni, mai ales in zile cu trafic intens pe DN1.

Azi au aparut bidoane la Chitila si semnele de circulatie. Dar mormanul de pamant a ramas tot neatins!

vreausosele

#736
Quote from: AdrianB1 on November 26, 2016, 05:39:54 PM
Azi au asfaltat partial breteaua sudica A1-DNCB, doar sensul dinspre DNCB spre A1. A fost un haos total, erau 2 masini de politie si niste politisti care incurcau total traficul. Dupa o vreme au lasat-o balta, probabil au descoperit ca sunt depasiti de situatie. Din pacate singura reparatie serioasa care se poate face impune inchiderea traficului pe bretea pentru o saptamana pentru ca terasamentul e varza, in special pe sensul A1-DNCB sunt santuri adanci care nu se pot carpi cu niste asfalt pus pe deasupra.
Au asfaltat si la rondul de la Dragomiresti, sensul Chitila-Chiajna. Cand am trecut eu, coloana era exact de la podul Chitila, pana in Chiajna. Si nu se mergea in coloana, pur si simplu se statea. Multi intorceau si isi vedeau de drum.

Ar trebui sa asfalteze noaptea, cum faceau asta vara. Ma gandesc ca daca pot sa asfalteze la 5 grade, pot si la 0 grade.

Bataie de joc. Dar daca stam de atatia ani in coloana pe bucata asta de centura, ce mai inseamna cateva ore pierdute.


GDPR


panzer

#739
:rofl:
Sova marea nr de Km de autostrada la fiecare interviu. Ajunsese pe la 3000 km si nu putea sa ii mai intretina cu banii de la buget.
Rus vedea legarea Bucurestiului de occident prin Serbia (numai pe la Curtea de Arges nu.)

Ce fumeaza astia de la drumuri?!?!  :lol:

PS: am fost in weekend pe DNCB. Am facut si poze, dar nu le-am mai pus. Sunt exact la fel cu cele de saptamana trecuta. Unde lucrau ei la Dragomiresti n-am putut sa ma opresc sa fac poze in gropa dinspre Bucuresti desi se vedea progres. La Meva si la AutoKlass nu mai poti ajunge cu masina, dar a ajuns Shoppy de pe MU cu bicla si a pus el poze. Le-a citat TibiV aici.

GDPR

#740
Asa si DNCB-ul se deschide pe 4 benzi pana la sfarsitul anului si stiu sigur ca asta e o minciuna, circul zilnic pe acolo.

LE Asta era un mesaj referitor la promisiunea lui Homor de a deschide cei 15 km din LD2 pe 20 decembrie.

Germany

@adrian rosca, ști cumva, sau știe cineva, când vom avea CB cu 4 benzi între A1 și A2?? (Pe nord)

Mulțumesc

O zi bună

GDPR

#742
Portiunea din centura dintre A1 si DN7 poate fi finalizata fara probleme in mai-iunie 2017, daca nu se taie finantarea la anul. In schimb, DN2-A2 trebuie sa fie scoasa din nou la licitatie (promisiunea a fost pentru noiembrie). De la data lansarii licitatiei mai punem cam 3 ani.

Erata: In noiembrie era promisa lansarea licitatiei pentru A1-DN5, la DN2-A2 in noiembrie trebuia aprobat PT-ul, iar lansarea licitatiei urma in decembrie.

dr4qul4

DNCB pe 4 benzi intre A1 si A2?  :lol: :lol: :lol:

Momentan, intre A2 si DN2 nu avem nici licitatie. apoi. clarificari..deschiderea ofertelor- contestatii cnsc-CAB- semnare - avans si ordin de incepere si contructia...
Prin comparatie cu A1-DN7 unde a fost joaca de copii, aici avem (incepand de la A2):
- pasaj peste CF Catelu
- pod marisor peste Colentina
- pasaj peste sos Cernica (DJ301)
- pasaj mare peste CF (sunt 4 linii din care 2 care duc la Constanta)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

vreausosele

#744
Azi se lucra la Dragomiresti-Chiajna.



panzer

#745
^^
Mai avem un giratoriu suspendat. Si toate intersectiile pe 3 nivele. Se aude! Nu se stie ce va iesi pana la urma. La un asemenea proiect eu ma astept sa nu se faca caci e prea scump. Sa il liciteze si apoi sa incerce sa il bage pe fonduri europene.

GDPR

Sa va dau un scurt update de azi:

- teava de produse petroliere de la giratoriul Petrom nu e inca bagata in pamant; intre Petrom si Tehnologica nu se lucra desi in zona era parcat un excavator, iar pana in teava de gaz s-a mai asternut un strat de balast;
- la intreruperea de la Meva un excavator Vertatel isi facea de lucru langa drum;
- la giratoriul Dragomiresti se lucra la borduri la insula triunghiulara dinspre Chiajna;
- la pasajul peste apeduct s-au mai turnat niste portiuni de culee pe partea cu serele, se lucra in continuare la armare;
- noutatea este ca s-au miscat foarte bine in zona dintre spalatoria auto si Porsche, s-a asternut piatra sparta la greu si s-a si asfaltat partial;
- la intersectia spre Carrefour s-a asfaltat breteaua spre A1.
- se lucreaza la utilitati intre a doua intrare catre Carrefour si A1, aici mai trebuie mutati si niste stalpi de electricitate.

Parca totusi incepe sa palpaie luminita.

dr4qul4

pai cum vine asta, vajnicii edili bucuresteni CNAIR-isti stiu cum se fac asfaltarile la minus cinci grade Celsius ?

Poate se vede luminita, dar sanse 0 sa fie gata anul acesta.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

GDPR

Ha, ha, ai asteptat momentul sa mi-o servesti la fileu. :cheers: Esti cumva membru al fan-clubului Firea?  :p

dr4qul4

Nu. Sunt fan al asfaltarilor in zilele in care orasul este liber si judec situatii identice cu aceeasi masura.

Pana acum nu am fost fanul ei. O sa iti zic la 1.07.2017 daca voi fi pentru sau impotriva ei. Merita si ea 1 an. Altii dupa 1 an mai cer inca 4 si toti sunt de parere ca "nu puteau face minuni".
Nici de Homor nu sunt complet dezamagit (ceva s-a schimbat la mentenanta, dar atat), insa cand il aud pe Buse vorbind ma ia capul.
Si ca tot suntem pe DNCB, sunt profund dezamagit de ce se intampla cu licitatiile pentru DN2-A2-DN5-A1.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024