[B] DNCB Centura Bucuresti

Started by Ionut, September 23, 2011, 09:28:38 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

NGC

Nu stiu daca aici e locul potrivit, asa ca il rog pe Ionut sa mute mesajul in alt loc daca nu e bine.

Astazi a fost lansata licitatia "Servicii de proiectare, PT+DE+DTAC+AT si executia lucrarilor pentru obiectivul: "Pasarele pietonale pe centura Municipiului Bucuresti, intre A1 si DN7", Lot 1 - km 55+870; Lot 2 - km 57+690; Lot 3 - km 59+390; Lot 4 - km 61+340; Lot 5 - km 63+340 ".

Valoare estimata: 3,114,279.95 RON fara TVA
Termen depunere oferte: 30.10.2017

Nu o voi trece in sinteza.

Okesz

Ieri s-au apucat de podetul de la Autoklass in sensul ca au spart tablierul vechi din beton pe banda 1. Nu cred sa-l termine in acest an, asadar ne putem astepta la o noua gatuire pe termen lung.

scriemesaj

Poate or face pasaj măcar pietonal între Dragomirești și Chiajna.

panzer

Pentru prima data in 5 ani de cand fac traseul acesta din Chitila (oras) pana pe Dimitrie Pompei, Waze m-a rutat total pe DNCB si nu prin oras. Am intrat pe Soseaua Pipera apoi Petricani.

Nu era ora de varf (pe la 11:00) dar nu m-am blocat nicaieri, nici macar la Mogosoaia nu era trafic. Sunt convins ca acelasi lucru o sa il faca Waze si din Militari catre Pipera chair si la prima ora. De asemenea sunt convins ca alternativa va deveni si mai buna odata cu deschirea primei bucati din A3. Si chiar mai buna dupa pasajul de la Mogosoaia.

Este o premiera si o veste buna, asa se scapa de poluare si trafic in oras.

Repet: nu a fost alegerea mea. Waze m-a rutat asa.


AdrianB1

Asta pentru ca azi era blocaj prin oras pe directia ta de deplasare. Nu stiu de ce, eu am trecut cu motocicleta si am gasit blocate aproape toate intersectiile pana la Charles de Gaulle.

Lyvyoo

N-am treaba des in Pipera, Slava Domnului, dar azi am ramas uimit - 50 de minute de la cladirea Hermes de pe D. Pompei pana pe Sos. Gherase (dupa intersectia Colentina-Dna Ghica). Coada pe Petricani se ducea bine de tot spre CF. Orele 17:40-18.30. Chiar sunt tare curios ce va fi dupa inaugurarea A3 cu giratoriu in Petricani si terminarea bucatii de centura.

panzer

Tot ce e posibil AdrianB1. Nivelul de trafic in oras a crescut considerabil.
Noua configuratie la DN1xDNCB a eliminat  un conflict de aprox 30-40 min pe directia Mogosoaia=>Tunari. Practic am mers fluent pana pe soseaua Pipera unde am stat la semafoare evident.

Lyvyoo: se vede ca nu ai treaba pe Pompei. Asa este mereu acolo la ora de varf, cateodata si in alte intervale orare.

pasa_andrei

Sensul de mers (A1-DN7) azi dimineata la ora ) 08:00 . Am stat la coada la giratoriu de le REMAT aproximativ 7-8 minute si mai departe pana la pod la Chitila inca 3-4minute.

Cand se apuca de refacut pilonul 2 de la Chitila ?

Okesz

Mai stie cineva stadiul lucrarilor la apeduct?
Ieri de ex. pe la ora 18:00 coloana de masini se intindea pe 2 benzi de la Petrom Rudeni pana la santierul de la apeduct. Si era o coloana care mai mult statea decat inainta (am vazut-o cu ochii mei, intrand pe DNCB dinspre Dragomiresti si mergans spre Chitila).
Pe Waze arata coloana din spre A1 de la Serus Renault - Dacia.

GDPR

Ieri seara pe la 19.30 inca munceau la hidroizolatie.

Okesz

Quote from: pasa_andrei on October 13, 2017, 11:04:03 AM
Cand se apuca de refacut pilonul 2 de la Chitila ?

Pai se vor apuca evident dupa ce termina centura intre Chitila si A1, ca sa creeze deranj maxim ingustarea podului (nu ca acum n-ar crea, dar sa vedeti cand masinile vor veni in flux maxim dinspre A1, nederanjati de niciun santier pe traseu care sa produca efect de "picurare").

pasa_andrei

Lucreaza alta firma la refacarea pilonului 2 de la Chitila.

Okesz

Stiu ca alta firma va face consolidarea, dar cronologic asa se va intampla dupa parerea mea.
Adica nu se vor apuca anul acesta de consolidarea pilei 2, insa dupa toate probabilitatile pana la sfarsitul anului 2017 traficul intre A1 - Chitila va fi deschis in totalitate pe 4 benzi (chiar daca fara strat de uzura).

AdrianB1

#1543
Progrese pe Centura: la apeduct e in parte asfaltat, borduriada de la Dragomiresti spre Rudeni continua pe la Autoklass, in continuare se circula aiurea (gen cei care vin dinspre Domnesti fac stanga spre A1, cei care din de la Dragomiresti fac stanga spre Chiajna pe la apeduct etc. Poze doar daca e cineva interesat.

Sportul national pe centura e acum mersul incet pe banda a 2-a cand banda 1 e libera. Sau mersul pe banda 2 mai incet decat banda 1, dupa o vreme te crezi in Anglia daca esti optimist si in tara prostilor daca esti pesimist.

Okesz

Podetul vechi de la Autoklass progreseaza nesperat de bine, pur si simplu il demoleaza si astupa santul peste care era el vechi :)
Ca si in dreptul Petrom Rudeni dealtfel
Deja pe banda 1 sunt gata cu astuparea, sa vedem daca au compactat bine pamantul :)