[B] DNCB Centura Bucuresti

Started by Ionut, September 23, 2011, 09:28:38 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

scriemesaj

#1455
Dacă rămâne așa, între Dragomirești și Chiajna va fi singura legătură peste centură între două localități care se face pe ocolite. Deci, o tâmpenie.

adi

#1456
Mai buna tampenia asta decat cozile ce ar putea bloca o banda de circulatie

Te doare acceleratia sa mai mergi 200m in oricare directie si sa intorci in siguranta ca apoi sa faci dreapta civilizat?

AdrianB1

Am trecut azi pe la intersectia cu A1, era haos. Am filmat din mers, dar mi-e sila sa pun filmarea pe Youtube.

Au interzis stanga dinspre Domnesti spre ambele bretele de A1. Nu e nici un semn, e doar un sir de bidoane de plastic care te impiedica sa faci stanga, era o coada de masini intepenita si toata lumea se uita dezorientata. Cand m-am prins despre ce e vorba am mers inainte pana la giratoriul aplatizat, am intors in giratoriu si cand am ajuns iar sub A1 nu mai era nici o masina, toate alea care stateau acolo intre timp facusera stanga ocolind bidoanele. 

Acum pe sub pod pe calea veche se merge doar spre Chiajna, iar pe zona escavata si proaspat asfaltata se merge doar spre Domnesti. Marcajele sunt atat de confuze si indicatoarele lipsesc complet incat nu prea stii pe unde sa o iei si de ce. Eu voiam sa merg la Hornbach, adica a doua bretea la dreapta, am intrat in intersectia cu prima bretea pe banda 2 (ca nu faceam dreapta) si conform marcajelor (linie continua) trebuia sa ma duc la Domnesti. Ar fi trebuit sa merg pe banda 1 inainte si apoi sa fac dreapta. Intuitiv, din parti.

adi

Dar unde au facut giratoriu spre Domnesti? Dupa cimitir ?

AdrianB1

Spre Domnesti nu e giratoriu, e doar spre Chiajna. Asta inseamna ca cei care din dinspre Domnesti si vor sa faca stanga intorc in giratoriul ala, in schimb cei care vin de pe bretelele A1 au voie sa faca stanga. Fix pe-acolo bidoanele sunt intrerupte  si pe-acolo se baga si cei care nu au voie.

danutzu_1069

Este un fel de jumatate din ceeace este la DN1.

voicul

Nu asta era un plan: ca si pe A1 sa se faca stanga doar prin giratorii?

Incep si ei cu ce pot ... adica doar cu unul din ele :(

GDPR

#1462
Quote from: adrian rosca on October 08, 2016, 02:44:35 PM
Tibi, ai uitat ce zicea colegul @NGC20?

Quote from: NGC20 on July 15, 2015, 09:40:03 PM
In 24.03.2015 s-a atribuit catre LUCA WAY contractul pentru "COMPLETAREA STUDIULUI DE FEZABILITATE PENTRU "LARGIRE LA 4 BENZI A CENTURII RUTIERE A MUNICIPIULUI BUCURESTI SUD INTRE A2 KM 23+600 SI A1 KM 55+520" SI AMENAJARE PUNCT DE INTOARCERE IN SOLUTIE GIRATORIE PE CB IN ZONA AUTOSTRAZII A1" SI ELABORAREA DOCUMENTATIEI SUPORT PENTRU CEREREA DE FINANTARE".

In caietul de sarcini al acelei licitatii sunt prevazute urmatoarele lucruri.



SF-ul pentru portiunea Km 54+765 (punct de intoarcere) - Km 55+520 trebuie realizat in 2 luni de la data de incepere, iar SF-ul pentru portiunea Km 23+000 - Km 54+765 (punct de intoarcere) trebuie realizat in 3 luni de la data de incepere.

Asadar, ambele ar cam trebui sa fie gata.

Numai ca din pacate nu e niciuna gata  :(

Dupa cum stiti, SF-ul Luca Way a fost deraiat in cursul anului trecut, iar o data cu el s-a dus in ciuperci si giratoriul de la km 54+765. Macar sa fi pastrat bucatica intre km 54+950 si A1, ca sa o scoata la licitatie separat, asa cum era planul initial. Dar nu, noi ne batem cu pumnii in piept ca facem pasaje zburatoare si orbitale, dar de fapt nu suntem in stare sa facem un giratoriu nenorocit. Asta e nivelul. >:(

scriemesaj

Quote from: adi on September 23, 2017, 02:16:16 PM
Mai buna tampenia asta decat cozile ce ar putea bloca o banda de circulatie

Te doare acceleratia sa mai mergi 200m in oricare directie si sa intorci in siguranta ca apoi sa faci dreapta civilizat?

1. Nu cred că știi despre ce vorbești. Studiază puțin harta.
În locul respectiv e un trafic dublat pe ambele sensuri tocmai din cauza tâmpeniei.

2. Dacă tâmpenia e bună, de ce e unicat pe toată centura?

3. Civilizat e să faci și stânga, la fel cum și mai civilizat ar fi să facă un pasaj ca la  Bragadiru, Otopeni, Jilava, Voluntari sau Chitila.

panzer

O sa apara unul din butoaie cat de curand.

Am vazut cred 2-3 de genul asta in ultimul an: apar masinile de la Dimar si asfalteaza un pic in locul in care se poate largi pe terenul statului. Apoi semnele de circulatie in final si un giratoriu provizoriu din butoaie. Care ramane permanent. Vezi cel de la Tunari.

Spre Domnesti o sa fie intr-un loc in care calea ferata e mai departe un pic de calea de rulare. My 2 cents.

Desi ma intereseaza maxim subiectul DNCB mi-a scapat aspectul descries de Adrian mai sus. Pacat.

PS: NGC nici o veste despre pasajul de la Mogosoaia?


captiva

@scriemesaj

1. Pana la proba contrarie, cred ca va fi mai fluent si, in orice caz, mai sigur sa folosesti pentru stanga dinspre/spre Chiajna cele doua giratorii amplasate la foarte mica distanta inainte si dupa intersectie

2. Da, ar fi civilizat ca toate intersectiile de pe centura sa fie denivelate si, acolo unde nu e posibil, din cauza caii ferate, sa se faca pasaje tip trefla, sa avem intersectii denivelate pe trei niveluri. Insa, apopo de Bragadiru, astia nu sunt in stare sa asfalteze breteaua existenta care leaga centura de DN6 pe partea stanga a pasajului cum te uiti spre Alexandria (care ar asigura un trafic mai fluent si o conexiune mai sigura intre DNCB si DN6) si tu visezi pasaj la Chiajna-Dragomiresti

adi

#1466
Quote from: scriemesaj on September 25, 2017, 11:22:18 AM
Quote from: adi on September 23, 2017, 02:16:16 PM
Mai buna tampenia asta decat cozile ce ar putea bloca o banda de circulatie

Te doare acceleratia sa mai mergi 200m in oricare directie si sa intorci in siguranta ca apoi sa faci dreapta civilizat?

2. Dacă tâmpenia e bună, de ce e unicat pe toată centura?

3. Civilizat e să faci și stânga, la fel cum și mai civilizat ar fi să facă un pasaj ca la  Bragadiru, Otopeni, Jilava, Voluntari sau Chitila.

Pt punctul 2:Verifica configuratia noua la DNCB si DN1, au aplicat acelasi principiu si fluenta se vede!

Pasaje peste DNCB as vrea sa fie si la Domnesti, Popesti, Berceni, ca sa completam lista de vise. Sper sa ajungem sa le si vedem contruite ca sa nu te mai superi.

scriemesaj

Tot punctul 2, DN1 are pasaj peste DNCB, deci nu se compară.

GDPR

@panzer, iti raspund eu:

Stare curenta: In desfasurare - Depunere oferta
Data limita de depunere a ofertelor: 28.09.2017
Data limita de evaluare a ofertei: 23.10.2017

panzer