[B] DNCB Centura Bucuresti

Started by Ionut, September 23, 2011, 09:28:38 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

TibiV

Subtire...
Doar doua saptamani... ;)
(este adevarat, asta e "prima strigare", asa ca mai au timp sa ajunga la "performante adevarate"... :(  )
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

GDPR

De notat ca Luca Way a emis doua facturi pentru "COMPLETAREA STUDIULUI DE FEZABILITATE PENTRU "LARGIRE LA 4 BENZI A CENTURII RUTIERE A MUNICIPIULUI BUCURESTI SUD INTRE A2-KM 23+600 SI A1-KM55+520", prima in data de 26/09/2016, in valoare de 23,854.94 lei, iar a doua in 04/04/2017, in valoare de 133,070.56 lei. Ambele facturi sunt inregistrate cu data de mai 2017 (15, respectiv 18). Sa intelegem ca SF-ul este in sfarsit finalizat si acceptat la plata de catre CNAIR?

GDPR

La apeduct se vad in sfarsit niste miscari de trupe: se armeaza un zid de sprijin pentru viitoarea bretea temporara de langa sere.

laszlo.robert

Parca anul trecut se bateau in piept ca vor finaliza pina in dec.2016, A1-Dn 7 integral 2x2.
Suntem in iun.2017 si .....

strainu

Mă poate ajuta cineva cu schema din zona apeductului? Nu mă prind deloc cum o să vină drumul pe acolo. Știu că probabil e undeva în cele 76 de pagini, dar nu reușesc s-o localizez.
Mi-e frică să merg pe DN2. Pentru unii, asta înseamnă că n-am ce căuta pe șosele.

TibiV

Nu este in cele  76 de pagini.
Zona apeductului a fost "inventata" cu cel mult 15 pagini in urma, insa doar "verbal"... ;)

Nu avem planul lucrarii pe forum ...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

GDPR

Nu-i nevoie de plan, noroc ca pe Google Earth s-au actualizat imaginile din zona.



Cu rosu sunt zonele de pasaj deja executate, cu galben bretelele temporare, iar cu albastru deschis zona de pasaj care trebuie executata. Ma intreb de pe acum cum vor lua curba tirurile pe bretelele alea.

strainu

Mersi Adrian! Dacă înțeleg bine schema, cât de curând traficul o să se mute pe galben+roșu cât se execută albastru, iar la sfârșit o să revină pe traseul actual?
Mi-e frică să merg pe DN2. Pentru unii, asta înseamnă că n-am ce căuta pe șosele.

GDPR

Da, dar pe patru benzi, nu doua ca in prezent. Acum lucreaza la breteaua dinspre sere, fac un zid de sprijin destul de impresionant. Pacat ca e temporar.

rocklee

ar fi interesant sa aflam cum a intrat in proprietate acest om cu serele ....pe un domeniu istoric ... ??? :p

ca si danes pe splai  :o

AdrianB1

Azi dimineata se faceau asfaltari sub podul A1 si la breteaua dinspre DNCB spre A1.

Ieri era un blocaj serios la intersectia cu A1 venind dinspre Chitila si coada de la A1 spre Chitila, nu doar din cauza lucrarilor la apeduct cat si la intersectia cu Chiajna. Giratoriul de la Dragomiresti desi e pe 4 benzi tot neterminat pare si traficul nu e deloc fluent acolo, posibil sa ramana gatuit pe veci.

GDPR

Au inceput betonarile la radierul zidului de sprijin de la apeduct:


panzer

Stire despre Pasajul Mogosoaia de pe profit.ro

QuoteCompania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) a declanșat, în weekendul abia încheiat, procedura de angajare a unui constructor pentru pentru pasajul de la Mogoșoaia, un contract de peste 7 milioane de euro.
Termenul de realizare a proiectului este de 30 luni, din care 6 luni proiectare și 24 de luni execuție lucrări pasaj. Perioada de garanție este de 5 ani.

ticker

24 luni de executie? Ce fac acolo? Hotel?

E un pasaj amarat, fara bretele, fara hobane...

yetiman

Si comunicatul CNAIR:

QuoteProiectarea și execuția Pasajului Mogoșoaia în SEAP

Anunțul de participare aferent procedurii de atribuire a contractului "Proiectare și execuție Pasaj Mogoșoaia pe Centura București peste DN 1A" a fost publicat în Sistemul Electronic de Achiziții Publice (SEAP) în data de 10.06.2017.

Contractul are o valoare estimată de aproximativ 33 milioane RON, iar durata construirii acestui pasaj  este de 30 luni, din care 6 luni proiectare și 24 luni execuție. Perioada de garanție prevăzută este de 60 luni.

Pasajul de la Mogoșoaia va fi construit peste DN1A și va fi amplasat pe Centura București, între km 66+540 și km 67+340. Lungimea totală a pasajului este de 112,6 m.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu