News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

[B] DNCB Centura Bucuresti

Started by Ionut, September 23, 2011, 09:28:38 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 4 Guests are viewing this topic.

panzer

Am mai facut de 4 ori drumul DN7 A1 in weekend-ul acesta. Aproape nici o miscare. Au redus ritmul spre zero:
- La borduri/rigole/parapeti n-au mai avansat.
- La tevile galbene de langa A1 mai mesterea ceva VertaTel
- Langa Renault e aproape la nivel asfaltul.
- Sub A1 nici o miscare.
- Au mai aparut niste escavatoare care isi faceau de lucru dupa A1 spre Domnesti.

N-am mai facut poze ca nu avea rost. Se pare ca si 2 saptamani e un interval optimist pentru poze ca sa vedem ceva progres: trecem la 3 saptamani. Sunt iarasi la stilul cu 5 oameni ne prefacem ca muncim ca sa mai treaca anii.

S-a dus si Aprilie ca termen de deschidere. Se risca cineva cu un nou termen de deschidere a traficului? :D

Acum nu mai inteleg ce asteapta: alte exproprieri? bani? (cel mai probabil) avize pentru podul de la Dragomiresti? expertiza pentru pasajul vechi de la Chitila?

GDPR

Chiar daca l-am injurat pe Homor ca a vehiculat termene nerealiste, trebuie sa recunoastem in mod cinstit ca in doua parte a anului trecut a tinut presiune pe constructor. Acum DNCB a cam disparut din discursul CNAIR / MT, asa ca de ce sa se grabeasca?

Puffyk

Sambata seara am venit eu dinspre Otopeni spre A1. Riscand amenda, am luat-o pe sensul nou.....
La Mercedes erau depozitate gramezi mari de nisip si borduri in baxuri. Am inteles ca au un nume specific dar nu ma pricep.
S-a asfaltat si groapa de la Mercedes cu un asfalt de o alta culoare, nu stiu daca asa va ramane sau mai vine uzura....
Spre giratoriul de la Petrom asfaltul era ok....la fel, nu stiu daca uzura a fost asternuta....
De la Tehnologica....ok....se termina si incep brusc parapetii....diferenta de nivel intre cele doua sensuri....s-o mai construi vreun separator, ceva...?....vorba lui Tomita....Mefisto stie....
Cele doua benzi spre Dragomiresti.....una cu praf, una curata....
La apeduct....au inflorit niste pomi, iarba este rasarita si, foarte important, gazonul de la LukOil arata impecabil. In sere s-a trecut cu bine de episodul de iarna....
Spre Serus....toate bune...a inceput sa se valureasca asfaltul...
Spre A1....incet si foarte incet....
Intr-un cuvant....de fapt in mai multe....nu se mai vrea! Poate ne strangem vreo cativa de aici si mergem in week sa dam o mana de ajutor....o lopata in plus nu strica....
Astept cu nerabdare tronsonul de sud!

voicul

Este doar impresia mea sau chiar s-a rezolvat problema cu traficul la Otopeni (DNCB si DN1)?

stangabriel

Asta ma uitam si eu. Poate ca cele 2 giratorii au incetinit fluxul care intra in intersectia de sub Dn1. Tot e aglomerat totusi.

Si offff-ul  meu: au mai disparut din parapetii de plastic de pe Dn1 din Ciolpani... nici de beton nu pun in loc, autoritatile realizeaza o crima. Asa proaste, parapetii aia din plastic au mai salvat vieti si masini.  Ma gandesc ca au ajuns completare pentru podul Habonat spre gara Otopeni. Pe seara nimic schimbat pe centura.

panzer

Poate o parte din traficul Tunari - Bucuresti chiar o ia prin dreapta hobanatului! Sau e doar traficul mai lejer intre 2 sarbatori. Am observat cozi mai mici si la Mogosoaia iar acolo nu s-a schimbat nimic.

NGC

A fost lansata astazi licitatia pentru "Modernizarea centurii rutiere a Municipiului Bucuresti intre A1 - DN 7 si DN 2 – A2: sector DN 2 (km 12+300) - A2 (km 23+750)".

Valoare estimata: 339,009,410.99 RON fara TVA
Termen depunere oferte: 13.06.2017

Voi trece mai multe detalii putin mai tarziu.

vreausosele

Singurile miscari azi la ora 10:00:
- la podul de la Buc-Pitesti niste muncitori se sprijineau intr-o lopata;
- la Honda niste muncitori se sprijineau intr-o lopata;
- un excavator la Dragomiresti;
- vreo 3 oameni munceau la bordurile de dupa Petrom, in ritmul asta probabil le vor pune pe toate la anul.




Dominik

Deci chiar nu a fabulat Ionita ieri la interviu, vad ca se tin de cuvant  :D
You're in Steelers Country

dr4qul4

#1029
E doar episodul pilot al noului sezon al acestei telenovele fara sfarsit  :)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

rizzuh

#1030
^^
HotNews spune ca dureaza 75 luni, din care 15 luni executia. Ce sunt celelalte 60 de luni?

VictorC

Quote from: rizzuh on April 26, 2017, 03:32:45 PM
...

HotNews spune ca dureaza 75 luni, din care 15 luni executia. Ce sunt celelalte 60 de luni?

Minim 60 de luni perioada de notificare a defectiunilor.

GDPR

Digi24 sta cam prost cu punctele cardinale: "CNAIR va lărgi la 4 benzi o parte din Centura sud a Capitalei"  :lol:

http://www.digi24.ro/stiri/economie/transporturi/cnair-va-largi-la-4-benzi-o-parte-din-centura-sud-a-capitalei-713060

TibiV

Am avut astazi un adevarat soc pe DNCB est, pe sensul dinspre DN2 spre DN3...
Poze facute pe la ora 14.30

In dreapa este una dintre portiunile unde s-a largit soseaua, dar lucrarea este neterminata...



Din basculanta au descarcat balize...

Mai frate, abia s-a lansat licitatia !...
Dar mi-a venit inima la loc.. Sunt chiar baietii de la CNAIR...

Scrie pe vesta soferului.




Exact aici se termina portiunea largita la 4 benzi


Locatia exact este aici, chiar la coltul unitatii militare, intre pasajul DNCB peste CF 800 (unde si-au luat celebra amenda) si DN3...

O avea legatura cu amenda ?... ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Nodurile.

DNCB-DN2


DNCB-DN3


DNCB-DJ301 (Cernica)


DNCB-A2


Spor la discutii.