Proiect camere timelapse pe santiere

Started by ciprebbe, March 10, 2021, 03:43:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

skydreamer

Am si eu o intrebare legata de aceste camere de timelapse. Sunt cumva legate la retea (electricitate, date) si daca da, nu ar putea transmite si un stream live?
Din punct de vedere istoric, pentru documentare, un timelapse este foarte interesant, dar pentru cei care sunt curiosi sa vada cum progreseaza live santierul, nu prea ajuta.

hvm

^^
O singura sugestie am. La cat soare primesc camerele astea, as fi sugerat un protectie alba si nu neagra. Motivul ar fi ca o sa se incinga de la soare si caldura o sa tinda sa urce, iar singurul loc in care o sa ajunga o sa fie in Cutia camerei. Pe timp de iarna poate o fi bine ca o incalzeste putin, dar Vara o sa o ajute la supraincalzire cu o sursa suplimentara de caldura.

Presupun ca acel cablu o sa coboare si nu va urca de la camera. In cazul in care ar fi urcat, atunci era bine ca e negru fiindca atunci cand se incalzeste aerul din el urca si iese prin partea de sus si trage aer proaspat din cutia camerei, in care la randul lui intra de afara si ajuta la formarea unui curent natural care trage aer mai rece in camera......
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

GIV


ciprebbe

Da functioneaza toate camerele si au trecut cu bine testul verii si al ploilor. Acum vedem cum vor trece iarna.
S-au adunat zeci de mii de poze si vom trece la etapa procesarii pentru a avea o radiografie a anului 2021.
Fiecare locatie are camera personalizata ca sa spun asa, difera lentilele, difera alimentarea, difera modul de transmisie. Nu ar rezista la un stream live si nici nu au fost gandite pt asa ceva.
Vedem acum in iarna cum reusim procesarea si cat ne va costa ( nu prea avem cum sa facem in house) apoi iesim cu filmuletele.
Cei care vreti sa mai sustineti proiectul si sa il dezvoltam si in 2022 o puteti face in conturile API si specificati la explicatii proiect timelapse.

BAN RON: RO32RNCB 0837 1694 8196 0001
IBAN EUR: RO05RNCB 0837 1694 8196 0002
IBAN USD: RO75RNCB 0837 1694 8196 0003
Cod BIC/SWIFT: RNCBROBU
BCR Cluj-Napoca
Donatii prin PayPal: contact@proinfrastructura.ro

Si nu in ultimul rand multumiri celor care au contribuit pana acum la acest proiect.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Rezultatul a jumatate de an de munca si monitorizare. Multumim tuturor donatorilor si sponsorilor!


ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

RaduG

Foarte tare timelapse-ul, felicitări.

Critică constructivă, nu dați cu pietre:
Două lecții de învățat de aici, unu, în viitor trebuie amplasată camera pe un suport fix și stabil, macaralele au ceva swing, care produce imagini ce nu se suprapun, fiind obositor de urmărit, și doi, încadrarea trebuie mai bine aleasă, astfel încât obiectivul ce se va construi să ocupe unul din centrele de greutate al imaginii (mă rog, la intersecția liniilor directoare ale treimii din fotografie). Concret, în cazul de față, viaductul trebuia să ocupe cele două treimi de jos ale imaginii, iar în treimea superioară să avem un fundal imobil, cerul sau munții; iar pe orizontală, drumul poate ocupa toată partea de jos a imaginii și se putea termina într-unul din punctele de intersecție, ca să se folosească și perspectiva, nu doar regula treimilor.

Ceva de tipul:




Powered by API/PUM imgur uploader

Resurse utile:

Regula treimilor:  https://blog.f64.ro/2016/03/23/ce-este-regula-treimilor/
Perspectiva: https://blog.f64.ro/2015/06/23/elemente-geometrice-si-perspectiva-in-fotografie/

ciprebbe

Stai linistit ca stiam de astea inca de la inceput dar conditiile din teren nu au fost usoare si atata s-a putut. Am vrut sa taiem din cadru partea stanga dar am preferat sa lasam full ( vom vedea cand ajungem la final cu montajul daca mai putem face ajustari din poze).
Sa nu uitam a fost prima camera , am descoperit bubele si am evoluat la urmatoarele. Am incercat si aici sa repozitionam mai spre dreapta, asta e maximul posibil.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe