News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Energie eoliana

Started by Harry, November 11, 2016, 11:21:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

nicolaem

pentru ca nu exista rationament la asa ceva. e cate o parere subiectiva a unora care nu le place X dezvoltare.
si mai e si cate o presa platita in SUA de "oil companies" in UE de rusi care promoveaza stiri anti dezvoltari energetice de orice fel.

carutasul

mie mi se pare chiar romantic peisajul cu eoliene, cel puțin în Dobrogea dă un anume specific :)  Sigur că orice exces ajunge la un moment dat neplăcut dar nu cred că suntem acolo, poate că în anumite contexte ar putea fi deranjant însă probabil că zonele în care vântul bate mai tare sunt tocmai cele mai "pustii", fără obstacole, deci fără elemente de peisaj prea pronunțate pe care să le obtureze...

Gendan

Quote from: rota on August 02, 2023, 11:03:18 PMPrima turbina eoliana Vestas - 6 MW montata in Romania

Se lucra si vineri.

Astea erau deja sus.


Patru segmente asteptau in Rugionasa.


Palele fiind deja in camp.


Bonus, sambata seara, la iesirea din Ramnicu Sarat, inca un transport de pale.

Stef

Am pus video ăsta și pe threadul de proiecte Iași, abia acum am descoperit partea asta a forumului și cred că își are locul și aici, fiind cel mai important proiect de genul din regiune.


Telvanni

Mie mi se par cam aproape de localitati, o sa fie un disconfort cu zgomotul produs.

Konter

Conform informațiilor noastre, parcul eolian respectiv aparține firmei Six Wings SRL și este compus din două turbine de 6,2 MW fiecare, cele mai mari din țară. Turbinele Vestas care vor fi amplasate la Pechea sunt de ultimă generație. Parcul eolian din Pechea are toate avizele și autorizațiile necesare, inclusiv avizul de racordare din partea DEER Muntenia Nord, și va fi pus în funcțiune până la sfârșitul acestui an.
https://www.viata-libera.ro/prima-pagina/210702-transporturile-agabaritice-din-galati-sunt-pentru-parcul-eolian-de-la-pechea#google_vignette