Cu masina in Creta

Started by radutm, June 15, 2015, 06:27:56 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

igorashu

#15
Aha. Anul trecut n-am găsit bilete pentru Creta, nu erau decât chartere pentru biletele prin agenții, așa că am plecat în Malta (cursă nouă Wizz). Anul ăsta văd că-s mai multe opțiuni.

Referitor la traseu, din București se poate face dintr-o bucată (cred că mai lejer decât din Timișoara), la ferry iei cușetă și dormi liniștit (poți face și duș). Trezirea la 5:30 e cam bruscă :lol: , dar vezi răsăritul.
Taxele de autostradă sunt cam 60 E dus-întors (Komotini-Atena).

La 4 persoane în mașină e mai rentabil decât avionul, la 2 persoane clar avion.
Mie-mi place să conduc la drum lung, mă simt în siguranță (excepție Atena), iar A1 pe malul Mării Egee e o priveliște foarte faină.
Dacă nu vrei să faci drumul dintr-o bucată, te poți opri și pe drum, sunt multe locuri de vizitat. Repet, e o chestie de preferință.

Edit: am găsit și niște poze cu cușeta. Sunt făcute cu telefonul în 2010 așa că scuzați calitatea.


user201

@radutm
Frumoase pozele. Sper să mai adaugi poze de pe insulă.
Și pe mine mă tentează așa ceva, dar cred că mai curând iarna. Cât de cald era acolo când ai ajuns?

radutm

Intentionat am ales sa merg la sfarsit de mai/inceput de iunie, pentru ca in ghidul greciei si alte ghiduri consultate pe internet scrie ca in iulie/august devine aproape insuportabil. Asa ca vremea a fost numai buna pentru o familie cu copil mic. Asta nu inseamna ca nu se poate merge in iulie/august, dimpotriva, atunci e full. Din 14 zile am avut 3 zile cu nori si vant de care am profitat pentru a vizita diferite obiective turistice. In rest a fost cald si placut, a fost cum nu se putea mai bine pentru noi.
cont inchis

radutm

#18
La cerere, mai adaug cateva poze:
Pe ferryboat, la intrarea in portul Heraklion:



Plaja de la Stalida:





CretAquarium:





cont inchis

radutm

#19
Trecand prin cel mai ingust loc din insula, istmul care face legatura catre Ierapetra, in lungime de 12 km:



In Ierapetra:


Sudul extrem al insulei, langa Ierapetra, la Marea Libiei:


Undeva in inima Cretei:


La volan, prin centrul Cretei:


cont inchis

iuli

Super rezumatul călătoriei!

Am doar o singură mențiune legată de taxele pe autostradă. În Macedonia și Serbia se poate plăti cu cardul așa e mai simplu și scăpaţi de calculele ciudate de conversie. În Grecia, însă, să aveţi pregătite monezi pentru că sistemul de plată cu cardul NU este posibil. Deși e o ţară cu foarte mulţi turiști plata cu cardul a constituit o mare problemă mai ales în muzee sau situri arheologice. Nici măcar la stadionul Panatinakou sau la Acropole. Am avut norocul că am prins weekendul european al culturii când era intrare liberă în aproape toate obiectivele turistice.

Oricum, taxele de autostradă au fost exagerate după parerea mea.

Radu a scăpat ieftin cu taxa de ferry. Eu pentru un drum mai scurt la Zakynthos am plătit cam jumătate din cât a plătit Radu din Atena până în Creta. Și da, prețurile de pe ferry sunt exagerate chiar și pentru locația unde călătorești.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

radutm

#21
^^
Confirm cele spuse de tine. In Grecia nu mi-am pus baza in card, dar am incercat unde am avut plati mai mari. Au fost si ocazii in care nu mi-a fost acceptat. Si eu am prins ziua mediului (5 iunie) in care am intrat gratuit la Knossos si Muzeul de Arheologie din Heraklion.

Mai pun cateva poze din Heraklion:







cont inchis

radutm

Palatul minoan de la Malia:





cont inchis

user201

@radutm
Mersi de extra poze și info.

florin_oro

Salut, multumesc foarte mult pentru informatiile oferite, suntem o gasca de 4 familii si intentionam sa ajungem in iunie in Creta cu masinile, am o singura dilema, cum ar fii mai bine sa procedam pentru ferryboat, sa cumparam biletele online sau cand ajungem, direct de la agentiile din port? am inteles ca a doua varianta ar fii mai ieftina, insa din punctul meu de vedere prezinta anumite riscuri, exista oare posibilitatea sa nu gasim bilete cand ajungem in port? sa nu fie deschise casele de bilete? mentionez ca osa ajungem duminica dupa-amiaza in port, probabil in jurul orei 18. Multumesc.

dr4qul4

Sper ca v-ati gandit serios la aceasta calatorie. O sa stati ore bune pe ferry!!

Cand am fost in Creta m-am dus cu avionul si am inchiriat de acolo o masina (am dat undeva la 45 euro/zi). Per total, m-a costat mult mai putin decat daca ma duceam cu masina.

Benzina e mult mai scumpa in Creta decat pe continent (cu vreo 20%) si de fapt cam toate sunt scumpe.. Dar se merita.

Desi este departe, trebuie neaparat sa petreceti o zi la VAI Beach.

Atentie mare si la imigranti. Programul ferry-urilor poate fi dat peste cap din cauza lor.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024