[B] Pasajul Nicolae Grigorescu-Splai-Iuliu Hateganu

Started by Ionut, September 22, 2011, 07:38:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

TibiV

Duminica, 10 decembrie 2017.

Partea 1/3

Scara nu s-a mutat... Dar noile balustrade m-au obligat sa ocolesc pe toata rampa...

... ceea ce nu este foarte rau, pentru ca am vazut cum au completat cu binder banda 1, sensul dinspre Titan



Au aparut 7 sectiuni noi de balustrada...

Scara pe care am urcat duminica trecuta este in aceeasi pozitie, dar de data asata nu am putut-o folosi...
Se vede diferenta dintre betonuul vechi si cel nou, si de asemenea cum arata noile prinderi

Au ajuns cu balustradele pana aici...

Se vede ca este metal nou, fara pic de rugina...

Hopaaaa !!!!
Si pe vreo 10 metri de la culee avem si stratul de uzura...

Dovada
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Partea 2/3

Am ajuns la culee



Si ma intrebam pentru ce sunt armaturile alea foarte lungi... Pentru acest zid/parapete...

Vedere spre amonte (Vitan). Fix sub fotograf se va taia asfaltul pentru instalarea rostului de dilatatie.

Ma intorc iarasi spre latura din aval.
Au betonat si sectiunea aia care lipsea de doua saptamani.

Asta este sensul spre Titan

Dovada ca vorbim despre stratul de uzura...
(Si de asemenea dovada ca asfaltul era foarte prosapat... Apa statea pe el ca pe rata/gasca)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Partea 3/3

Noul strat de uzura despre care vorbeam (pe sensul spre Titan) este insa mai scurt, la vreo 10 metri



Au completat insa bordura "dinspre tramvai", acum este continua

Au pus binder si la intrarea in Hofigal... Arata OK, zic eu...


Toate pozele low-res sunt aici: https://imgur.com/a/KhrKM
Toate pozele high-res sunt aici: https://imgur.com/a/JxNfO
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Este incredibila viteza de deplasare a executiei pe acest obiectiv. :)
Stim cati bani are bugetat acest proiect in 2018?

perfidus

#1279
A scris ceva nirolf depre planurile primariei pe aici, putin mai sus.
Dupa taierile de anul asta am aflat ca sunt parti din lucrare care nu sunt inca in contract (iluminat, retele electrice, semaforizarea?) dar care au fost licitate si se vor realiza de la anul.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

raresc

Am trecut azi pe la ora 16.00 prin zona si era ceva activitate pe pasaj: mai multe gramezi ce asteptau sa fie intinse, cativa omuleti si un utilaj.
De asemenea, se lucra pe partea cu Hatieganu la gard.
Din pacate, nu am putut face fotografii, dar am fost suprins sa vad ca se lucreaza

GDPR

#1281
@Ionut, vrei transparenta la PMB? Unde te crezi?  :lol:

Ionut

Da. Daca ne ajuta Universul, Dumnezeu sau norocul (in functie de ce crede fiecare), o sa existe transparenta si la PMB, asa cum a inceput sa existe la Metrorex, mai nou. Noi sa fim sanatosi. Mi se pare incredibil ca acest obiectiv este tărăgănat si, mai grav, nu se misca NIMIC pentru continuarea sa (Hateganu), astfel incat aceasta investitie sa isi atinga impactul maxim. Ca nu a fost ieftin sa faci asa pod.

dr4qul4

Pana sa vorbim de continuarea spre IH, ar trebui sa avem macar un capat. Dar cat timp nun se misca nimic la LEA, nu vad ce sperante ar mai fi.
Poate sa vina iar colegu cu flexu  :D
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Beowulf

Podul poate fi finalizat destul de repede, dar marea problema este sa demareze Hatieganu si giratoriul de la Vitan-Barzesti.Practic nu au de ce sa se grabeasca daca se opreste in ...cimp.
Ordinea prioritatilor:
A1: Bucuresti-Nadlac;  A3: Bucuresti-Bors;  A10: Sebes-Turda;  A0+DNCB: Centura Bucuresti; A8: Tg Mures- Ungheni; A12+A14: Calafat-Craiova-Pitesti-Tirgoviste-Ploiesti-Buzau-Braila; A6: Lugoj-Calafat; A7+DN(2X2): Botosani-Focsani-Slobozia-Calarasi.

panzer

Quote from: Ionut on December 13, 2017, 07:13:19 AM
Da. Daca ne ajuta Universul, Dumnezeu sau norocul (in functie de ce crede fiecare), o sa existe transparenta si la PMB, asa cum a inceput sa existe la Metrorex, mai nou. Noi sa fim sanatosi.
Eu am apreciat f mult evolutia relatiei cu Metrorex. Felicitari. Am dubii insa despre PMB. Sa nu uitam ca la Metrorex mai transpira cate ceva de la insideri si inainte pe celalalt forum. De la PMB nu rasufla nimic pe nicaieri. Sunt betonati. :( Cum spui si tu, noi sa fim sanatosi.

TibiV

#1286
Astazi, duminica 17 decembrie 2017.
Imi cer scuze pentru calitatea pozelor. dar era un fel de lapovita... Nu imi simteam degetele.

Au terminat de pus balustrada pe sensul Titan -> Vitan-Barzesti





Hopaaa...



Da, au umplut cu pamant viitoarea posibila cale de rulare a tramvaielor...

Uite cum era saptamana trecuta....
Quote from: TibiV on December 12, 2017, 01:25:09 AM
Si ma intrebam pentru ce sunt armaturile alea foarte lungi... Pentru acest zid/parapete...

Si cum este astazi...


Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Vedere spre Leoser/DNCB...

... si vedere spre Vitan/Bucuresti

Vedere spre Hateganu/Vitan-Barzesti. In stanga este Hofigal

Au pus si aici cateva sectiuni noi de balustrada



Au pus pamant si pe rampa Hateganu, intre sensuri. Vedere spre pasaj...

... si vedere spre I.Hateganu.


Daca vrea cineva sa vad detalii, pozele high-res sunt aici: https://imgur.com/a/KOooE
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

rocklee

si electrica si primaria isi fac  treaba ...pam pam  :bash: :bash: :bash:

GDPR

#1289
Ionut vroia transparenta la PMB. Uite aici transparenta: http://www4.pmb.ro/wwwt/institutii/CGMB/sedinte/ordinea_de_zi/db/60_20171219.pdf



Sa mai zicem ca investitiile (credite bugetare) intial aprobate prin HCGMB 129/05.04.2017 erau de 256,238 mii lei, iar dupa rectificarea de azi vor ramane de doar 109,270 mii lei, adica o scadere de peste 57%!

Catastrofal, dar la anul va fi si mai rau, tinand cont ca primariile au pierdut bani prin reducerea impozitului pe venit. Credeti ca Duamna va taia de la companiile municipale proaspat infiintate? Eu zic ca nu.