[B] Pasajul Nicolae Grigorescu-Splai-Iuliu Hateganu

Started by Ionut, September 22, 2011, 07:38:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

In acest topic vom vorbi despre acest nou proiect care, se pare, va fi cat de curand lansat.

Ionut

QuoteExproprieri de opt milioane de euro la Străpungerea Nicolae Grigorescu

Primăria Capitalei a plătit 35,5 milioane lei (8 milioane euro) pentru terenurile expropriate în cadrul lucrării Străpungere Nicolae Grigorescu-Splai Dudescu. Cheltuielile pentru exproprieri reprezintă aproape 30% din costul total al lucrării care ajunge la 128 milioane lei.

"Am finalizat exproprierile pentru Străpungerea Nicolae Grigorescu. Nu am avut probleme. Proprietarii au înțeles situația. A fost expropriată o suprafață de teren de de 36.524 metri pătrați. De acum putem trece la lucrările de construcție", a precizat pentru B365.ro, Ion Dedu, director executiv în cadrul Direcției de Circulației și Sistematizarea Circulației.

Străpungerea Nicolae Grigorescu – Splai Dudescu va face legătura între Vitan și Berceni. Lucrarea constă în lărgirea Bd. N. Grigorescu la trei benzi pe sens, realizarea unui scuar median de 7-12 metri și lărgirea trotuarelor la 5 metri. La intersecția bulevardului Nicolae Grigorescu cu Splai Dudescu va fi construit un pasaj suprateran peste râul Dâmbovița. Pasajul va avea câte două benzi pe sens și un scuar median de 12 metri. În lateralele acestui pasaj vor fi construite la nivelul solului două poduri cu câte trei benzi pe sens.

Termenul de finalizare al lucrării este 2012.

sursa: B365

dr4qul4

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

kolegu

Sambata pe la 9.30 erau vreo 10 muncitori care se sprijineau in lopeti. In rest cred ca au terminat cu exproprierile intre Piata Nicoale Grigorescu si cheiul Dambovitei . De asemenea facusera structura de otel la piciorul podului (tot dinspre Nicolae Grigorescu ), erau de asemenea utilaje si pe partea cealalta a Dambovitei, dar nu am vazut daca au lucrat ceva sau nu.

v46is

De 1 mai se lucra cu spor . In pare parte tot ce este dinspre Camil Ressu pana la Dambovita este demolat si balast pus pe mai bine de 50%.
Ce inseamna an electoral . Practic orice lucrare care era oprita avanseaza intr-un ritm alert .





alecu26

Drumurile noastre POATE;

Earthchild


alecu26

dar cand a fost licitatia si care ar fi proiectul aproximativ? sau mai de detaliu...daca exista disponibil pe undeva.
Drumurile noastre POATE;

dr4qul4

- Asta e doar prima faza.

Proiectul are 2 faze:
1- largirea si strapungere  Nicolae Grigorescu pana la Splai, + pod peste dambovita  https://www.google.ro/maps/dir/44.3995829,26.1594762/44.4128577,26.1637983/@44.4073004,26.1666449,15z/data=!4m4!4m3!1m0!1m0!3e0?hl=en
2-  largire si strapungere Iuliu Hateganu. https://www.google.ro/maps/dir/44.3979658,26.1601057/MOL+Bucuresti+Iriceanu,+Strada+Sergent+Ion+Iriceanu,+Bucure%C8%99ti+042071/@44.3923772,26.1513938,16z/data=!4m8!4m7!1m0!1m5!1m1!1s0x40b1fe747de46439:0xbe8f8276c37af282!2m2!1d26.138133!2d44.383633?hl=en

Practic se doreste inchiderea inelului 2 de circulatie al Bucurestiului (partea estica) prin construirea unui pod si unirea celor 2 strazi (care se termina in splai).
Ideea este foarte buna, dar proiectul este unul major deoarece pe langa aceasta lucrare (ce va debloca intersectiile de la autovit, bobocica si altele mai mici ), in plan mai sunt si:
- pasaj subteran (probabil) la Dna Ghica-sos Colentina,
- Pasaj subteran la Delfinului
- Probabil vor mai exista si alte pasaje intre delfinului si salajan.
- pasajul D-na Ghica-delfinului, recent realizat

Va prelua o buna parte din traficul de pe A3 catre sudul Bucurestiului.

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Stefan_B

primul meu  post sper sa fie cu folos...... am trecut azi prin zona si baietii se misca destul de bine au trerminat o portiune destul de mare de asfaltat si cred ca o sa mute circulatia pe zona proaspat asfaltata ca sa poata refece si strada veche cat despre pod si acolo stau destul de bine au inceput sa toarne pilonii din capatul podului  si  nu dau semne sa se opreasca din munca ... azi pe la ora 5  se lucra  cu spor in zona podului .... altadata poze :(

MRS

Delta ACM la lucru - supratraversarea Dambovitei si a Splaiului:




A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

alecu26

credeam, speram sa iasa mult mai incolo...macar pana unde e inceputul autostrazii, ......daca nu pana undeva in zona centurii.

Sau se putea face o chestie misto la aces sens giratoriu foarte mare si in care se circula prin mijloc...si acolo sa se deniveleze ceva.

Speram la ceva gen penetratie Splai-A1.
Drumurile noastre POATE;

dr4qul4

Este mai bine asa. Practic iese la a 2-a intersectie de dupa autostrada (salajan), exact de unde incepe aglomeratia.
In plus este gandit pt traficul Nord-Sud nu Est-Vest. Traverseaza splaiul si mai mult se face o strada noua care iese in vitan-barzesti aproape de Sos Oltenitei. Daca il faceau mai aproape de a2, ieseau cu el in popesti leordeni.

Ca ar fi fost bun un pasaj si la Salajan este altceva, dar acolo avem si blocuri si metrou si tramvai, asa ca nu era deloc usor
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

AFC

Astazi am fost prin zona si cum aveam de asteptat m-am gandit sa incerc sa fac si eu primul foto reportaj. Pozele sunt facute cu telefonul asa ca va rog sa scuzati calitatea.
Am inceput dinspre Nicolae Grigorescu si am incercat sa fac poze din acelasi loc spre ambele directii de mers.
Nu am putut aprecia ritmul lucrarilor, fiind Duminica dar cred ca nu s-a intamplat mare lucru de la reportajele anterioare.








"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

AFC

Cine ma invata cum sa pun pozele marite?
Multumesc. :help:
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell