[B] Pasajul Nicolae Grigorescu-Splai-Iuliu Hateganu

Started by Ionut, September 22, 2011, 07:38:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

GDPR

Utilajele de asfaltat par a fi cele de la DNCB.

TibiV

Asta seara am trecut prin zona pe traseul Ozana-Berceni.
Pe N.Grigorescu nici o miscare, la rampe nimic...
Dar cand am ajuns la pod utilajele alea frumoase parcate ieri acolo NU mai erau...
M-am uitat bine stanga-dreapta, sus pe pasaj... Nimic.

Plec si o iau spre casa si cand ajung la IML imi vine asa, doar ca sa fiu cu inima impacata, sa "ard" benzina de 2,5 km si sa intru pe Hateganu...

NEWS ALERT !

BREAKING NEWS !!!!


De pe vechiul Hateganu, printre balarii...

Nu vad bine ?!...

Ma duc mai in fata, spre Hofigal



Sunt acolo... si se misca !


Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

De la viitoarea intersectie I.Hateganu - N.Grigorescu









Ce de asfalt !... :)




Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Ma retrag disccret, prin spatele microbuzului pentru muncitori care astepta pe "banda neasfaltata"

Imagine miscata de la volan

Dar opresc in capatul bulevardului si inregistrez urmatoarea imagini, probabil cele mai bune de astazi...








Foarte important: pozele au fost facute in seara asta, 25 iulie 2016, intre orele 20.31 si 20.42 !!!

Pozele full-size sunt aici: http://imgur.com/a/mVlj9
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

Incredibil @TibiV!!!
Clar meriti câteva beri!!
Eu nu am remarcat absenta utilajelor de pe pod! Desi m-am uitat spre pod. :(
Acum este clară ordinea lucrărilor. Începe dinspre Hateganu, la sol, repede rampa si bretelele, podurile, pasajul, si asteptam cu interes acțiunea de la LEA

rocklee

#756
noroc ca ai plecat la timp ca acesta se urca pe tine ....si te intindea nitel... :D


tibiv ... :gj:  :thumbsup: :vroomvroom:
:cheers: :cheers: :cheers:

Ionut


dr4qul4

Nu cred ca poate fi o data realista. Ce facem cu Electrica? dar cu vechiul IH?  Putem deschide podurile de la sol. dar atat.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Beowulf

Intersectia cu vechia str I Hatieganu va fi o intersectie de tip "T", dar este posibil ca vechia str I Hatieganu sa fie transformata intr-o strada cu sens unic? Aveti vreo informatie in acest sens?
Ordinea prioritatilor:
A1: Bucuresti-Nadlac;  A3: Bucuresti-Bors;  A10: Sebes-Turda;  A0+DNCB: Centura Bucuresti; A8: Tg Mures- Ungheni; A12+A14: Calafat-Craiova-Pitesti-Tirgoviste-Ploiesti-Buzau-Braila; A6: Lugoj-Calafat; A7+DN(2X2): Botosani-Focsani-Slobozia-Calarasi.

TibiV

#760
Nu cu sens unic (nu ai cum, se infunda in poarta Hofigal), dar cand iesi de pe ea, la intersectia cu noul NG, va fi "Obligatoriu la dreapta".

Poze din mai 2015

In stanga pozei se vede un indicator galben Hofigal/Leoser. Intre indicator si copaci sunt doi arbusti. In locul arbustilor este acum capatul trotuarului din pozele de ieri.
Cam din acelasi loc din care am facut poza urmatoare am facut si aseara ultimele  poze cu compactorul - probabil cu am fost cu 2-3 metri mai in fata.
Poza este facuta pe directia noii sosele. Pasajul este in spate, in dreptul stalpului metalic LEA, dar muuult in spatele lui.



Cam asta era privelistea in mai 2015


Si aici se termina I.Hateganu, in poarta Hofigal...

Scrie si Leoser, dar de fapt ei nu mai folosesc poarta aia. Au inchiriat/vandut terenul celor de la Hofigal care au construit acolo niste depozite - constructia alba din spatele portii (se vad cladirile si in pozele recente facute de pe rampa Hateganu)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

Chiar nu conteaza bucatica aceea. Mai importan e ce facem dupa ce coboram de pe pasaj? Avem 3 benzi (2 sus si 1 bretea) si 1 singura banda pe IH.

Iar la Vitan Barzesti fac stanga peste 3X3 benzi? Probabil vor pune un semafor. Caz in care actualul IH va fi blocat. Sper macar acolo (la Vitan-Barzesti) sa mai faca si a 2-a banda ca sa se treaca mai repede la semafor.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

Marea problema nu este ca IH are doar o banda pe sens, ci ca IH este din dale de beton si fost facuta prin '70.
Adica este complet distrusa.
O singura masina mai face slalolm printre gropi cu 20-30 km/h (adica eu sand merg la pozat) dar altfel strada nu poate fi data in circulatie "de uz general".

Este asfaltata doar in capat, de la IML pana la intrarea clientilor Romstal, si parca au mai carpit cat de cat dalele pana la intrarea de aprovizionare cu marfa a Romstal, unde intra camioanele.
In rest - este de "rosu purpuriu".

Dar poate de aia trag tare cu asfaltarea acolo: poate o inchid dupa Romstal, si o baga in lucru..
Iar Hofigal si celelate 2-3 firme din zona vor avea acces prin Splai, pe noul NG...

Poate sunt doar visele mele... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

sunt doar visele tale.
Proiectul actual nu include si modernizarea IH. Se termina exact acolo.
"Speranta" mea e sa se miste electrica atat de incet, incat sa aiba timp primaria sa liciteze si bucatica aceea. Acolo avem nevoie si de minim 2X2 + trotuare + piste de bicicleta + loc pentru tramvai!!!!
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

danutzu_1069

#764
Update de zi 26.07.2016.
zona pozata ieri de TibiV.
Ordinea pozelor corespunde cu traseul urmat, adica din Splai catre Hateganu, si asta pentru ca inca sunt in posesia unui Duster (Tibi stie de ce spun asta,  adica de ce e util Duster-ul)