News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

[B] Pasajul Nicolae Grigorescu-Splai-Iuliu Hateganu

Started by Ionut, September 22, 2011, 07:38:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

danutzu_1069

@TibiV
Imi insusesc critica....
Azi, groapa ta ( :lol: :lol: ) era sapata, destul de adanc...
Groapa mea... este inca ... vie si nevatamata, dar si nesemnalizata....

TibiV

Sa nu credeti ca am uitat de "obiective"...
Dar (aproape) singurele noutati sunt ca au reaparut doi paznici patrupezi (simpatici) si unul biped (antipatic)...
In afara de asta nici un semn de viata...
Doar aia de la Hofigal si-au deszapezit accesul spre Splai...

In schimb...
Va amintiti de "plangerea mea" de pe 31 decembrie 2017 ?...

Quote from: TibiV on December 31, 2017, 11:39:18 PM
Vedere cu Splaiul pe malul drept, spre DNCB, prin gardul antisinucigasi

Doar ca acest gard este incomplet, are doar 5 sectiuni


Iata ca undeva intre 31 decembrie si 4 martie au rezolvat probema...

Sunt acum 11 sectiuni de gard, peste toata partea carosabila a Splaiului, sensul spre DNCB...

Nu este de mirare ca nu se lucreaza...
Dambovita, vedere spre DNCB/A2...

Podul din aval...

... bine protejat impotriva celor care ar incerca sa il "forteze"...

Si am impresia ca au mai adaugat o sectiune (insa doar una) si la gardul de deasupra sensului opus, astfel ca acum sunt 10 sectiuni. Ar mai trebuie una, ca sa ajunga tot la 11 sectiuni ?!...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

Situatia inca este... inghetata...
Si podurile de la nivel raman inca nefolosite   la fel si bretele dinspre Hateganu...

TibiV

Quote from: TibiV on March 04, 2018, 10:18:30 PM
singurele noutati sunt ca au reaparut doi paznici patrupezi (simpatici) si unul biped (antipatic)...

Ieri era fix aceeasi situatie, inclusiv numarul de paznici.
Nici nu am mai scos aparatul din buzunar... :(

Probabil asteapta echinoctiul de primavara, sau mai bine 1 aprilie.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)


Dominik

You're in Steelers Country

GDPR

Daca la CNAIR managementul proiectelor e slab, la PMB lipseste cu desavarsire.

danutzu_1069

Hmm, numai in rampa aia mai sta proiectul asta?

TibiV

Ieri, vineri 16 martie, erau semne de activitate...

Cea mai intensa era activitatea baietilor de la Rutiera. Trei masini trase pe dreapta, in doar 5 minute au mai oprit inca 3.
Pistolul laser face minuni.... ;)

Au aparut insa si muncitori si utilaje

Pe rampa sunt doua capete in dreptul nacelei si doi insi sunt tolaniti pe trotuarul de garda, in spatele generatorului

Si a aparut si un buldo-exca in organizarea de santier...


Sunt primele utilaje pe care le vad din decembrie...

Poze full-size: https://imgur.com/a/CQqOQ
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

De lucru mai este dar tare mi-e teama ca o sa stam sa ne uitam la LEA... cum stau ele acolo frumos... la joasa inaltime...

TibiV

Tare mi-e teamă că voi poza stâlpi cu becuri LED, poate vor face și bude cu apă curentă, și cablurile LEA tot așa (și tot acolo) vor atârna... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

Apropo de iluminat, pe portiunea reabilita din NG, este prevăzut ceva iluminat stradal? Sau pe pasaj + poduri...

TibiV

Danutzu, de "dincolo" stim ca in toamna, la rectificarea bugetara aprobata de CGMB in 31 octombrie 2017, s-au luat 6,6 mil. lei...
Pe site la PMB exista acest proiect: http://www4.pmb.ro/wwwt/institutii/CGMB/sedinte/ordinea_de_zi/db/42_20171031.pdf
Desi pe ultima pagina a PDF-ului scrie ca "Expunerea de motive" este anexata, nu o vei gasi...

Dar avem o stire TV dinaintea sedintei CGMB, cu o explicatie halucinanta:
https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/social/explicatiile-primariei-capitalei-pentru-banii-luati-de-la-infrastructura-817791
QuotePentru finalizarea proiectului Străpungere Nicolae Grigorescu-Splai Dudescu este necesară contractarea unor lucrări care nu au fost prevăzute în contractul de bază, şi anume: iluminat public, semaforizare şi separatoare de flux din beton. Dat fiind faptul că procedura de achiziţie se va finaliza până la sfârşitul anului 2017, lucrările de execuţie pot începe abia la începutul anului 2018, dacă o permit condiţiile meteo, deci nu pot fi finanţate până la finele acestui an.

Iar din aceeasi sursa o completare video (de ieri) la pozele mele:
https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/doua-pasaje-vitale-pentru-bucuresteni-au-probleme-grave-896677
Pana la 02:16 este vorba despre strapungerea Nicolae Grigorescu...
Se  vede ca cele "doua capete" de pe rampa din pozele mele lucrau/sudau la balustradele pasajului...
In plus apare (01:56-02:16) un raspuns de la Enel Distributie, care mi se pare la fel de halucinant:
Quote
"Suprainaltarea circuitelor E-Distributie, care este necesara pentru asigurarea gabaritului de siguranta pe rampa de urcare in pasaj, se poate face numai concomitent cu suprainaltarea circuitelor operatorului de transport.
In acest sens, compania E-Distributie Muntenia a realizat toate demersurile tehnice necesare si a elaborat deja studiul de solutie, urmand ca acesta sa fie avizat in comun cu cel al operatorului de transport."


Mai frate, toti cei implicati in acest proiect sunt dusi cu capul ?!?!...

1. PMB a uitat de iluminare si semaforizare ?!?!

2. ENEL a fumat ceva nou si foarte tare? Ce treaba are linia lor de 110 kV cu liniile Transelectrica de 400 kV ?!...
Singurul lucru comun este ca se alimenteaza de la acelasi CET Sud.

Uite poze de anul trecut care arata care LEA incurca si care LEA NU incurca... (Sub alea de 400 KV au asfaltat, au stat basculantele cu bena ridicata si a fost OK...)

Quote from: TibiV on May 21, 2017, 08:48:10 PM
Relocarea LEA este sublima... dar lipseste cu desavarsire !

Vedere de pe partea cealalta, din zona bretelei Titan->Splai...

Se pare ca degeaba m-am suparat pe Transelectrica...

... caci nu sunt ei de vina !...

ENEL, bata-i vina !... :(

Quote from: TibiV on September 03, 2017, 10:22:51 PM
Prima LEA de langa cea care ne da noua batai de cap...
(...) am reusit sa ma duc in spatele stalpului si sa aflu ca este LEA 400 kV Domnesti-Bucuresti

Este vorba de aceasta LEA




Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Dragi colegi, astazi va voi dezamagi postand niste poze facute cu fix o saptamana in urma, adica pe 1 aprilie 2018.

Nu le-am pus atunci pentru ca erau cam dezamagitoare si speram sa aduc astazi ceva mai bun.
Am trecut astazi pe acolo, dar nici nu am scos aparatul din buzunar pentru ca am avut motive. Dar este Pastele...
Una peste alta, pun acum pozele pe ideea ca asa cum am facut un "review" la sosirea iernii, sa facem unul si la debutul primaverii, sa stim de unde plecam...

Sa purcedem...
Organizarea de santier, fara paznic - tocmai intrase in acel mic "establishment" albastru si ecologic... ;)



Vedere pe malul stang spre DNCB. Aici va fi o "sicana" interesanta, Cele 3 benzi se restrang brusc la 2...

Podul din amonte cu interminabilele tuburi

Vedere de ansamblu a podului din amonte de pe malul drept spre cel stang

Sarim direct la capatul bretelei Splai->Hateganu/Vitan-Barzesti...

Vedere in sens invers, spre Splai...

Uite cum era pe 31 decembrie 2017
Quote from: TibiV
Adica si-au deschis calea....
Pe rampa lipseste doar uzura.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Au avansat foarte putin cu vopsirea balustradelor de pe latura de est...

... desi cele de pe latura de vest sunt integral vopsite...

... au avansat insa cu grunduirea pana unde aste acum nacela...

... fixarea balustratei in dreptul nacelei...

... si imediat dupa nacela:

Pe pasajul propriu-zis avem si stratul de uzura...

... care va fi spart la un moment dat...

... pentru instalarea rosturilor

Si o privire in jos spre multe-multe-multe canale (de fapt doar..,.13!) pe breteaua Vitan-Barzesti->Splai
Mama proștilor este mereu gravidă... :)