News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

[B] Pasajul Nicolae Grigorescu-Splai-Iuliu Hateganu

Started by Ionut, September 22, 2011, 07:38:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

TibiV

Nu am mare lucru de aratat, dar nu vreau sa credeti ca m-am facut chiulangiu... ;)
Cea mai mare noutate (dar una trista...) este cum s-a distrus Splaiul pe malul drept, in dreptul santierului...



Pe malul drept...

... e JALE !

Sub pasaj a ramas disponibila o singura banda pe care se circula cu cel mult 5 km/h...

... pentru ca drumul este zdrente.

Nu inteleg de mama naibii au frezat soseaua in toamna...
Era normal sa se distruga in halul asta....  >:(

Podul din amonte a fost "securizat" suplimentar cu un trunchi de copac...

In organizarea de santier nu mai sunt prea multe materiale ...

... dar mai sunt ceva armaturi sub pasaj (malul stang)

Si munti de agregate langa pasaj...


Cele cateva poze nepostate le gasiti aici: http://imgur.com/a/jplZM (low-resolution).
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Delta ar face bine sa revina si aici... :(

Poze de azi, 5 martie 2017


Munti de agregate...

... si au aparut si cateva delusoare

Nu stiu cum mai ajung santieristii la buda...


Trecem pe malul drept, vedere spre AutoVit/M.Bravu

Cu asta chiar m-au surpins...

... cand a aparut ?

Inauntru nu este nici un separator de ulei sau alte chestii similare...

... ci conducte si vane
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

In rest slab de tot...





Doar 1 metru adancime fata de nivelul solului

Conducta/teava din dreapta merge spre un canal asemanator din dreapta conductelor RADET

Rampa de sud mai are de urcat

Nu au umplut complet nici peste lira RADET de sub pasaj

Splaiul este in continuare varza, o singura banda circulabila
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Podul din aval, vedere spre malul stang

Malul stang

Organizarea de santier, "sectiunea adapostita"...

Se pare ca mai au destula canalizare de facut...






Toate pozele (dar nu full-size) sunt aici: http://imgur.com/a/4lnWs
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Si acum un reportaj realizat de mine astazi, 12 martie 2017.

O nacela albastra pe podul din amonte...

... si langa ea o vana mare si albastra

Pe trotuar, la capatul podului dinspre malul drept, o armatura de camin "in lucru"



Tigania de la AutoVit a ajuns pana aici...

... viitoarea bretea spre Vitan-Barzesti a devenit un bun loc de parcare


In zona rampei Hateganu, breteaua spre Vitan-Barzesti, nu s-a intamplat nimic

Situatia de pe Splai, chiar sub pasaj, este absoluit rusinoasa...

... de ce naiba au frezat in toamna daca nici acum nu s-au apucat de refacere ?!?!...

Se circula cu maxim 5 km/h...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

In zona rampei Hateganu, breteaua dinspre Vitan-Barzesti, tot nimic nou...


DAR !...
Podul din aval, vedere spre malul stang. Se vede o macara...
Observati gura de evacuare din pereu, in dreptul masinii albastre...

Poza facuta fix de deasupra gurii de evacuare. Am trecut peste parapetul mic de beton si  de sus, din capatul pereului, fac o poza spre macara.
Langa macara se zareste o groapa.
Observati pe Splai ca pe banda a doua (in plan apropiat) se vede ca a fost candva o sapatura pe care au astupat-o (prost) prin betonare.

Se vede destul de clar in poza de sus ca acea gura de evacuare va fi legata de groapa care tocmai se sapa...

Palplanse...



Alte palplanse sunt stivuite in spatele macaralei - vedere spre Piata Titan, in spatele macaralei viitoarea bretea Splai->Titan

Intuitia imi spune ca in aceasta groapa va fi bagat cilindrul verde...

Separator/flitru sau ce o fi...

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Inainte de plecare o privire pe malul stang, spre DNCB

Am incercat un zoom, dar telefonul nu este totusi aparat foto. Nu prea se distinge, dar credeti-ma pe cuvant ca acolo erau niste poltisti care trageau masini pe dreapta - vreo 3 masini in 2 minute. Daca intrati in Bucuresti pe Splai venind dinstre A2, lasati mai moale acceleratia...

O privire spre malul drept in lungul podului din aval...

Probabil ca nacela albastra a muncit la vopsirea pasajului. Pe partea din amonte este vopsit tot, pe partea asta doar pana la prima pila de pe malul drept.

Am vrut sa mai pozez nacela, dar din spatele unui NJ a rasarit paznicul sa ma certe ca fac poze...

Vedere spre Vitan. Ce vedeti pe malul stang nu este ambuteiaj de trafic, ci masinile parcate de la AutoVit pana aici


Am pozat totusi si organizarea de santier...




Toate imaginile full-size (nerecomandat pentru telefoanele mobile) le gasiti aici:  http://imgur.com/a/9ZJOb
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

kolegu

QuoteAm incercat un zoom, dar telefonul nu este totusi aparat foto. Nu prea se distinge, dar credeti-ma pe cuvant ca acolo erau niste poltisti care trageau masini pe dreapta - vreo 3 masini in 2 minute. Daca intrati in Bucuresti pe Splai venind dinstre A2, lasati mai moale acceleratia...

Atentie pe splai, limita este de 50 km/h si stau mai mereu cu radarul (eu i-am vazut de 2 ori sambata seara), stau aici langa Lukoil, dar mai stau bagati si pe la mijlocul distantei intre Centura si Lukoil in boschetii din dreapta drumului (sensul Centura->Vitan Barzesti).

danutzu_1069

Si mai stau si pe sensul de iesire, spre centura. Cum treci de curba usoara la stanga.. pici in radaul lor..

Trimis de pe al meu Redmi Note 4 folosind Tapatalk


TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

AndreiC

#1075
Salutare,

Stie cineva ce se intampla cu iluminatul stradal pe Nicolae Grigorescu(intre piata Salajan si splai)? Pe portiunea finalizata, pe trotuar, au fost montati acei stalpi de iluminat cu panouri solare, care nu functioneaza. Sunt curios a cui a fost combinatia cu montarea lor... In orice caz, presupun ca proiectul prevede si montarea unor stalpi de iluminat clasic, mai aproape de carosabil, asa cum erau inainte de fapt. Aveti ceva informatii in acest sens, referitor la ce prevede proiectul?

TibiV

Aici este maxima tristete...
Mi-e jena mie (desi eu am muncit totusi la "pozat") de cat de incremenit este santierul...  >:(

Poze de astazi, duminca 19 martie 2017.

Pe podul din amonte nacela albastra, vana aslbastra si armatura pentru camin sunt fix in aceeasi pozitie ca saptamana trecuta... :(


La rampa Vitan-Barzesti si la breteaua Vitan-Barzesti -> Splai absolut nimic nou...



... credeti-ma pe cuvant ca si breteaua opusa este "la fel de nimic"

Malul stang, o macara langa groapa cea noua...



Remarcabul modul in care au ancorat palplansele de macara... :D
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

#1077
Groapa este foarte adanca...

...si au betonat ceva pe fundul gropii, dar greu sa imi dau seama ce

Vedere din partea opusa a gropii



Acum statu pe portiunea asfaltata a viitoarei bretele Splai-> Piata Titan

Iar terenul unde ar trebui sa apara noii stalpi pentru suprainaltarea LEA este tot neatins...


De toata jena... :(

Toate pozele full-size le gasiti aici: http://imgur.com/a/qPmLK
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

Acest proiect mi imi pare DEGEABA. Fara faza 2 , care  in buget doar cu 500.000 lei, acest pasaj aduce un beneficiu insesizabil.
Daca faceau doar 1 din cele 2 poduri de la nivelul splaiului si renuntau la podul principal, aveam aceleasi beneficii.
Podul principal fa ajuta doar atunci cand se va largi si Iuliu Hateganu, care are zone unde a cedat complet.
o poza cu zoom: inca mai au de lucru pana vor aduce rampa sudica la nivelul pasajului





Putin dupa locul unde se termina noul Bulevard in IH, pe partea cealalta avem o decopertare. Nu m-ar mira ca cei din Popesti sa lucrez la o bretea de conectare. Doar ca zona decopertata (vizibila) este in Bucuresti



Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

dr4qul4

Cam asa arata strada Iuliu Hateganu, care poate fi latita extrem de simplu spre dreapta. Dar probabil in alta viata:





Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024