Zone periculoase pe autostrăzi

Started by ciprebbe, May 13, 2015, 01:39:28 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ciprebbe

     Pentru ca sunt tot mai dese semnalele din teren in care apar zone cu componente din dotarea autostrazilor deteriorate sau lipsa ce pot prezenta pericol pentru siguranta circulatiei (parapete , gard protectie, indicatoare, marcaje,etc) ne-am hotarat sa incepem o actiune de strangere a informatiilor din teren, sa facem un colaj cu aceste zone, sa il trimitem direct CNADNR-ului si presei.
     Cum astfel de zone exista pe majoritatea autostrazilor din Romania am rugamintea ca cei care identifica aceste zone sa le fotografieze, sa identifice cat mai exact locatia zonei ( zona kilometrica si sensul de mers) si sa le posteze aici.
       Vom strange si centraliza aceste informatii urmand sa cerem autoritatilor competente sa readuca drumul la starea initiala astfel incat sa nu mai prezinte pericole pentru circulatie.

         Va rog mult sa postati doar poze si un mic comentariu legat de locatia din imagine.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

horatiu.cosma


ciprebbe

#2
La ce volum preconizez ca este incepem cu autostrazile.

Doar ce s-a scris azi despre o autostrada destul de noua
Quote
Sebes (A1) - Nod Simeria (A1) - tempomat pe 130km/h: Trambuline mai mici sau mai mari la aproape toate rosturile de dilatatie ale podurilor + parapeti efectiv distrusi pe ambele sensuri. Locatiile cu parapetii rupti erau semnalizate prin tablite dreptunghiulare reflectorizante, dar ... NECORESPUNZATOR din privinta securitatii circulatiei. In vreo 3 locuri erau cazuti exact in acelasi loc sau chiar lipseau cu desavarsire parapetii de pe ambele sensuri. Oare, CNADNR -ul ar dori sa opreasca un tir scapat de sub control care trece de pe un sens pe altul, cu puterea ...mintii?!

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

horatiu.cosma

Cred ca si daca ne limitam doar la parapeti lipsa de pe autostrazi, tot o sa se stranga destul de multe exemple.

adiarc

La ieșirea din tunelul Sacel spre SB , parapeți sunt varza in cel putin 6 Locuri , cu zone unde aproape nu mai avem separarea de sensuri.....stau si zac așa de peste un an de zile si ținând cont de frecventa coliziunilor ușoare de acolo , ar trebuii înlocuiți cu parapeți New Jersey ( beton )
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

ciprebbe

Ne bazam pe ajutorul tau in zona. Incearca sa faci poze si sa identifici cat mai bine locatia apoi ne ocupam de centralizare.
Am vazut si eu duminica ce dezastru e la 17 luni de la inaugurare in zona voastra.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

horatiu.cosma

Pentru repere, avem kilometraj pe autostrada, deci daca nu stiti locatia exacta unde semnalati vreo astfel de problema, ziceti intre ce kilometri de pe borna e problema, si ne putem da seama ulterior.

mishu77

In aceasta zona https://www.google.ro/maps/dir/45.9225401,23.3406399//@45.9221111,23.3410511,553m/data=!3m1!1e3?hl=ro parapetele este practic culcat pe ambele sensuri din martie 2014 pe o distanta de cateva zeci de metri 20-30 cred (se vede si pe streat view cum sunt culcati). Parca era vorba de ceva transport de ceapa :) care sa rasturnat. Mai multe info am gasit aici http://www.cugirinfo.ro/accident-rutier-pe-a1-in-dreptul-localitatii-sibot-un-t-i-r-s-a-rasturnat-iar-doua-persoane-au-fost-ranite-6371.html. Asta mi se pare cel mai grav, insa sunt o multime de locuri unde parapetele este stricat si parca la fiecare vizita in tot mai multe locuri apar probleme

ciprebbe

#8
 :o Adica si azi arata asa aici ?? :o

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

mishu77

Week-end-ul trecut cand am fost pe acolo DA asa arata. Nu cred ca sa schimbat ceva de duminica pana azi.

adiarc

doar una din multele probleme la iesirea din tunelul Sacel spre Sibiu...parapetul este doar decorativ

la prima vedere aici pare totul ok.La o privire mai atenta , langa Laguna se vede ca sunt 2 zone unde lipsesc picioarele de sustinere ale parapetului.La urm impact e f simplu sa ajungi pe contrasens



si aici la fel



si nu pot sa nu ma intreb , din nou ....pt ce naiba are CNADNR peste 5000 de angajati??????    !!!!!????
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

AlexIP

Referitor la bucata din dreptul (fostului viitor) nod Cugir, și ieri tot așa arăta, am trecut în ambele sensuri pe acolo.

SB76UFO

Poze de pe centura Sibiului,intre iesirea spre Medias si iesirea spre Sibiu Vest (directia SB-Sebes) din 28 .01.2015
Situatia parapetilor este neschimbata, in schimb unele gropi sau marit/adancit sau au aparut altele.
La viaductul peste CF pe coborare, prima banda, distantierul de dilatare este rupt sau lipseste circa 1 metru din el spre axul sensului.









Iar pe sensul Sebes-SB tot la viaductul peste CF parapetii de la axul autostrazii sunt sifonati pe o portiune de aprox 50-80 m
In poza de mai jos am surprins doar ultima parte
"Prostia este eternă și invincibilă"

alecu26

una la fel de periculoasa ca cea de la Cugir, e la seminodul Sebes, dupa podul peste raul Secas si CF, pe firul catre Deva. Acolo ditamai parapetul H4 cred....e efectiv orizontal.

O zona foarte lunga, unde nu inteleg ce s-a intamplat e in zona pasajului Turdas peste autostrada, unde se iese din debleul problematic a lui Straco. Acolo nu pare distrus....ci cumva demontat, stricat, furat.
Drumurile noastre POATE;

IlisescuV

Quote from: ciprebbe on May 13, 2015, 09:13:02 PM
:o Adica si azi arata asa aici ?? :o


Parapetii sunt la fel. Au mai pus inca cateva jaloane reflectorizante si cam atata. Eu trec prin zona Deva-Sebes o data la cateva luni si mereu apar noi distrugeri.
La ultima trecere (de Pasti) erau zeci de locuri unde parapetii erau sifonati pe ambele sensuri. Unele mai mici si altele mai mari.
In zona Turdas am vazut insa altceva: pe portiunea centrala dintre parapeti erau bucati intregi de parapeti lasati acolo. Daca ii ia un TIR in plin, parapetii aia o sa zboare de acolo pe contrasens. Nu cred ca e prea placut sa incasezi o bucata de parapet la 130 km/ora.