[B] Semaforizarea si sistemul de management al traficului rutier in Bucuresti

Started by Ionut, November 08, 2018, 08:46:50 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

alecu26

dar asa s-au mai bagat niste bani la diferite firme. Incredibil cu ce se lauda.
Drumurile noastre POATE;

Lyvyoo

Inainte de scurta vacanta a elevilor, timp de doua luni s-a mers ok, cu 30min. timp de parcurgere a distantei bariera Andronache - iesire din rond Dna Ghica. Incepand de saptamana aceasta, de luni, timpul s-a lungit la o ora, chiar si putin mai mult. Ora de plecare dinspre Andronache este 18.00.
Este posibil sa se fi schimbat ceva in sistemul de management al traficului si de acolo sa vina dublarea timpului de parcurgere? Se poate dialoga oare oficial cu primaria si compania responsabila? Alta cauza nu vad, caci nu a plouat, lucrarile la pasajul Dna Ghica nu au incurcat mai mult ca inainte, iar per total traficul in oras a ramas cam la fel. Oricum e ciudat ca atat lume vine la ora aia dinspre Andronache spre Dna Ghica, pt ca este ora de iesire de la munca si coada ar trebui sa fie invers, spre periferiii.

Cristi N

La Doamna Ghica au mutat benzile de intrare in intersectie pe mijloc si practic s-au pierdut o parte din benzile de stocare pentru stanga din interiorul intersectiei. Din cauza asta verdele pe directia Dna Ghica a fost impartit in 2 jumatati, cate una pentru fiecare sens, nu mai este o singura faza comuna.

Lyvyoo

Teoretic asta ar trebui sa creeze ambuteiaj suplimentar pe directia strazii Dna Ghica, nu vad de ce ar incomoda directia Andronache - dna Ghica. Singurul lucru la care ma pot gandi este ca din cauza restrictiilor cauzate de lucrarile la pasaj, fluxul de corporatisti din Pipera s-a stricat si mai rau pe Petricani - Dna Ghica si incearca sa evadeze si mai mult ca inainte prin A3 - Gherghitei - Andronache - Colentina. Asta ca scuza pentru sistemul de management pe care il banuiesc de fapt pt operarea unor schimbari daunatoare.

Cristi N

Din cauza santierului aseara la ora 5 era coada pe aproape tot Petricani-ul asa cum aveam inainte de deschiderea A3, cel mai probabil e asa cum zici si tu si intersectia de la avion nu poate prelua tot fluxul. Cred ca acolo e nevoie de largirea intersectiei si intr-un final un pasaj pe una din directii.

voicul

Dau o muratura acra si aproape stricata celor de la semaforizare pentru ca au modificat timpii in Charles de Gaulle si acum e mai acceptabil daca vii de pe Dorobanti sau Arc.


miahi

^^ Si eu vroiam sa ma plang sa prind de 3-4 ori semaforul de la Eliade cu Beller de cateva zile, versus trecut din prima in general.  Parese ca au lucrat in zona la timpii de semafor, nu numai in Charles de Gaulle .

voicul

Vreau ca sa felicit pe cei care este de la semafoare pentru antrenamentul asiduu la pacanale.
Dupa mai multe incercari au reusit intr-un final sa bage experienta pacanelelor in timpii semafoarelor si sa blocheze de la 7 dimineata pana la 20 seara, ambele sensuri de la Victoriei + Stefan cel Mare.
Sunt atat de buni incat au reusit sa blocheze si tramvaiele.

Ii performanta ce a reusit betii, deci tre neaparta premiati cu 13 salarii.

Puteti mai mult la anu, ca se mai intampla sa mai fie gol cate un sens cateodata!

:puke:

Stiu ca e plin peste tot, dar eu de sectiunea asta m-am lovit recent. Acum 3 - 4 luni nu era asa! Nu are sensul ca era vara atunci  :lol:

dr4qul4

Nu e vina celor de la semafoare. Pur si simplu orasul este plin in aceste zile. A inceput nebunia cadourilor de sarbatori si a cosurilor cadou corporate.
Traficul va tot creste pana vineri, dar de sambata se va goli orasul.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

voicul

E pura intamplare ca am scris acum de sarbatori, dar problema asta e creata fix si 100% din semaforizare.

Pe sens spre Victoriei astepti mai mult si la intersectia cu Calea Floreasca si la cea cu Roma, tocmai sa se faca stanga de cei spre Obor si sa nu blocheze tramvaiul.
Drept urmare toata intersectia Dorobanti e blocata mai mereu, inclusiv tramvaiul si sensul spre Victoriei.
Avand 2 la stanga cu semafor separat se blocheaza si spre Obor.

Doar seara, cateodata pe directia Obor nu trece masinile mai multe de jumatate din timpul de verde pentru ca sunt masinile de pe BV spre Tunari care asteapta dupa pietoni.

100% din semafoare.

Dupa Lizeanu este de trafic toata problema si era si inainte. Ce am scris eu e din semafoare si e recenta.

voicul

Ar fi cazul schimbarii timpilor la intersectie FDG cu BV - poza facuta la 17.35:





Powered by API/PUM imgur uploader

voicul

Tin sa le multumesc celor care "face" semaforizarea sa fie "zmart". Sa le mearga la fel in viata cum au reusit in domeniu.

Mergand pe aceasta ruta la la ora 22.45, cu toate vitezele posibile am reusit sa prin doar 7 semafoare pe rosu.
Numar total semafoare pe traseu 7.

E ceva 7 din 7 pe rosu.
Respekt!