Jurnalul public API

Started by Ionut, May 13, 2015, 08:44:52 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

bogdymol

Quote from: BoGDaN on November 08, 2015, 09:41:15 AM
De ce in cadrul organizației nu au prim-cuvânt băieții care au pus bazele forumului? Bogdymol, nenea-hârtia, Ionuț tu, alecu26!

Poate pentru ca nu mai putem sa ne implicam ca inainte. Eu personal am avut acum cativa ani destul de mult timp liber, pe care l-am folosit pentru forum (aici si pe SSC). Tineti minte gramezile de reportaje foto de pe santierele din vest pe vremea cand eram doar vreo 2-3 care faceam asta.

Acum nu mai am timp de asa ceva. Am un loc de munca solicitant, iar putinul timp liber il mai petrec si cu familia. Plus ca sunt plecat din tara, asa ca reportajele foto s-au imputinat, iar de cuvantari nu poate fi vorba atata vreme cat nici macar nu sunt in Romania.

Cu toate ca nu sunt atat de implicat in activitatea API, ea simt ca ma reprezinta. M-as implica mai mult, dar situatia actuala nu imi permite. Legat de cei care au primul cuvant (cutter de exemplu), el ma reprezinta si pe mine.

Zici ceva si de "papusari" prezenti in societatea civila. Nu stiu ce alte chestii mai face cutter in timpul lui liber, in afara forumului si al API, dar atata vreme cat se implica, aduce informatii noi, da in judecata MT si castiga pentru liberul access la informatii de interes public, eu zic ca nu se poate spune ca cineva politic il impinge de la spate sa faca asta.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Eurocopter

Quote from: BoGDaN on November 08, 2015, 09:41:15 AM
De ce in cadrul organizației nu au prim-cuvânt băieții care au pus bazele forumului? Bogdymol, nenea-hârtia, Ionuț tu, alecu26!
In alta ordine de idei, este adevarata legatura cu un ONG finanțat de George Soros?
Ideea de baza este ca acest ONG trebuie sa rămână autentic nu politizat sau folosit de catre anumiți păpușari prezenți activ in "societatea civilă".

Mulțumesc

Nu stiu de la cine ai auzit asemenea zvonuri, insa te asigur eu ca sunt de domeniul science-fiction. Cred ca daca am fi finantati de Soros nu am avea situatia financiara curenta in care abia ne asiguram minimul de activitate.

horatiu.cosma

Am vazut si eu pe facebook o multime de "pareri" legate de invitatia domnului presedinte la Cotroceni, cum ca majoritatea celor prezenti sunt reprezentanti ai unor ONG-uri care au o legatura indirecta cu cei de la putere. Probabil s-a trezit cineva sa debiteze tampenii si despre API.

BoGDaN

Nu trebuie sa se enerveze unii. Am contribuit si eu la filmări si cu fotografii chiar daca mai putin. Am pus aceste întrebări pentru o mai buna transparentă dar m-am ales epitete si downgrade. Mersi Ionuț. Acum poți sa imi dai ban pentru ca am îndrăznit sa cer informații.

stangabriel

Peste cererea de informatii a fost cumva obligarea , ca la interogatoriu, la recunoasterea doar pozitiva. Intrebarile au fost formulate gresit.

Si eu am citit multe despre API, cine finanteaza sau cine ne pune, dar nici nu am bagat in seama.

cutter

Quote from: bogdymol on November 08, 2015, 12:51:00 PM
Nu stiu ce alte chestii mai face cutter in timpul lui liber, in afara forumului si al API

Nimic, din păcate că nu mai am timp liber. :( Am și un job full-time.

Ionut

Inainte sa lansati sau sa promovati informatii total aberante despre API, ar fi mai bine ca mai intai sa ne intrebati pe noi. API nu este pe statele de plata ale Dlui Soros sau ale organizatiilor pe care intr-un fel sau altul le patroneaza.

Marturisesc ca eu sunt total dezamagit ca membri vechi ai comunitatii nu sunt in stare sa recunoasca articole si zvonuri toxice, ca sa nu zic inepte si mincinoase. Presupun ca asta este pretul pe care trebuie sa-l platim cand iesim in fata si cand avem rezultate si cand deranjam oameni. Jocuri de doi lei facute de oameni de doi lei doi bani.

bogdymol

Quote from: cutter on November 08, 2015, 03:31:30 PM
Am și un job full-time.

Stiu. Si eu la fel. Diferenta intre noi e ca tu mai gasesti timp si pentru API/societatea civila. Eu din pacate nu.

:cheers:
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

dorum

Mi-a sarit si mie tandara....  >:( >:(

Pt cine nu stie, intalnirile asociatiei au fost facute exclusiv pe banii PROPRII ai membrilor acociati/ consiliu director... locatiile alese au fost din cele ieftine, pat sa fie si o masa calda...! Cineva dintre noi ultima data a condus 900km dus/intors pt a participa...!
Catalin a fost sustinut de catre noi sa iasa in fata... ! Iar pt ce face ar trebui apreciat nu numai de catre noi, ci de catre voi toti...!
Incasarile asociatiei sunt folosite in proportie de 99,9% pt filmari/functionare...!
Suntem un ONG mic, cu venituri mici, dar cu planuri mari si cu implicare voluntara 100%... se cheama pasiune, pt cei care nu inteleg acest fenomen...!!

dr4qul4

Sunt sigur ca pe langa "intalniri" cutter mai petrece destul timp pentru a organiza aceste intalniri/interviuri, dar mai ales pentru documentare.

Una e sa citesti un roman, si alta sa intelegi o lege care vine cu norme atasate.

Am fost placut surprins sa vad cum s-a cenzurat in anumite interviuri.
Acum el este vocea acestei comunitati, dar sunt sigur ca si ceilalti contribuie din plin. Iar rezultatele se vad.


Si eu sunt unul din cei care a intrat in contre cu el. ...si voi mai intra :))))
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

alecu26

eu am ales sa nu ma implic direct in conducerea si deziciile API, tocmai pentru a o putea pastra cat mai independenta, si a nu da posibiliatea aparietiei unor articole de genul asta.

Ca mai imi dau cu pararea pe chestiuni pur tehnice...asta vine cu meseria. Din pacate sau din fericire...ingineri constructori (si mai ales de drumuri/poduri) sunt relativ foarte putini pe forum si in API nici atat.
Drumurile noastre POATE;

ciprebbe

Sa mai zic si eu cum stam cu bugetul APi? Atatia bani avem in cont de da pe afara......
Pana acum nu am reusit sa ne luam o drona sa filmam pe santiere( desi de la prima intalnire am stabilit asta). Practic e singura solutie daca nu avem acceptul constructorului sa filmam de la distanta de santier si sa surprindem detaliile.
Ce vedeti voi facut pe Gilau - Nadaselu se datoreaza PRC-ului (PileRelatiiCunostinte) si vedeti ce cadre surprindem.
Ne asteptam sa fim manjiti cu noroi, dar e aiurea cand nu exista nimic adevarat.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

nenea_hartia

Quote from: bogdymol on November 08, 2015, 12:51:00 PM
Poate pentru ca nu mai putem sa ne implicam ca inainte. [...]

Acum nu mai am timp de asa ceva. [...] Plus ca sunt plecat din tara [...]
Idem. :)


@Ionut: cred că l-ai luat prea tare pe @BoGDaN. :)

Kidu

Este drept ca mi-am manifestat in dese randuri nemultumirea despre cum este moderat forumul PUM insa nu pot sa nu fiu obiectiv atunci cand se incearca discreditarea asociatiei API. Nu sunt membru insa cum a spus Bogdan (bogdymol), consider ca ma reprezinta iar prestatiile lui Catalin in relatia cu mass-media au fost ireprosabile.

Sunt si eu vicepresedinte al unui ONG care s-a luat de multe ori la tranta cu Falca si cu alti politicieni locali din Arad. Stiu cat e de frustrant ca dupa o munca asidua sa vina cineva si sa lanseze "fumigene" doar pentru ca deranjezi.

API a crescut ca si notorietate, devine foarte incomoda pentru dinozaurii aia din CNADR si din mediul politic, e limpede de inteles ca aceste "acuzatii" nu sunt deloc intamplatoare insa haideti sa fim seriosi, lucizi. Dati dovada ca sunteti oameni informati si nu mai inghititi orice galusca venita "pe surse". In felul aceasta oricine poate discredita pe oricine.

Toate cele bune!

P.S. Am scris cu o oarecare intarziere fata de discutia voastra pentru ca n-am mai intrat intretimp pe forum.

Ionut

Am spus-o si cu alte ocazii, insa o repet, nicio problema. Forumul si API sunt doua entitati diferite. Forumul este proprietatea mea si este condus dictatorial de catre mine. Va place sau nu, asta e. Sunt niste reguli din care nu ies si pe care inclusiv eu le respect.

API este cu totul altceva, este o entitate complet separata condusa de catre membrii asociati prin Adunarea Generala si Consiliul Director. Momentan in API suntem 10 membri asociati. Statutul API este public, il gasiti aici. Acolo puteti intelege cum functionam, cum se iau deciziile si care sunt obiectivele organizatiei din care nu iesim.