News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Jurnalul public API

Started by Ionut, May 13, 2015, 08:44:52 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cutter

Dragi prieteni,

Am un anunț de făcut. Premierul Dacian Cioloș mi-a propus să-i fiu consilier pe probleme de infrastructură de transport. Decizia a fost greu de luat. Am un job foarte interesant în IT, într-un proiect excepțional (despre care voi povesti mai multe cîndva). Pe de altă parte, este o oportunitate extraordinară de a pune umărul la schimbarea în bine a mersului lucrurilor în domeniul infrastructurii.

M-am hotărît să accept.

Îmi e greu să renunț (temporar) la proiectul din IT. Îmi e greu (inclusiv financiar) și să mă angajez la stat, după atîția ani în care am fost pe cont propriu. Nu-mi trebuie nici funcția, nici rangul. Motivul pentru care mă implic este ca să-mi ajut țara. Să sperăm că voi reuși. Mi s-a promis tot sprijinul de la cel mai înalt nivel.

Le mulțumesc colegilor din Asociația Pro Infrastructură pentru sprijinul lor și las asociația pe mîini bune cît timp voi fi aici. Sunt convins că prietenii și colegii mei Paul Bărăbaș (președinte) și Ionuț Ciurea (vicepreș. și fondatorul forumului peundemerg.ro) vor face treabă bună. În același timp, îi asigur pe toți simpatizanții noștri și publicul larg că iau cu mine aici "setea" de transparență.

Țineți-mi pumnii!

bgd77

Felicitari!!! Mult succes si realizari cat mai importante pentru Romania!

Europiu

Felitcitari, Catalin! Sa mai dai, din cand in cand, si pe aici!  :lol: Sper, totodata, sa ai permisiunea de a-ti mai da cu parerea public despre ce se (si nu se) intampla. Anyway: bafta mare!
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

alexbb

Felicitari! Probabil o sa-ti simtim lipsa de aici, dar sper ca infrastructura din Ro sa-ti simta prezenta.
Si multumim pentru sacrificii (facute pana acum, acesta si probabil si cele pe care le vei mai face).  :cheers:

qsv

#109
^

Salut,
M-am bucurat foarte tare sa aud asta, n-o sa-ti fie usor e clar, ma tot gandesc ce-ar fi facut multi dintre noi intr-o situatie similara (in special in ceea ce priveste planul financiar). Chiar daca vei fi angajat la stat, asta e unul modurile in care statul nostru asa cum il stim, se poate schimba.  Apreciez foarte mult faptul ca motivatia ta principala e ca sa ajuti tara, asta e datoria noastra a tuturor, iar tu acum te apropii concret de acest scop.

Imi amintesc ca discutam recent cu cineva din CNADNR despre asociatie si forum si imi spunea ca vor primi niste sinecuri si probabil ca se vor linisti....Nu cred ca e cazul aici, ba din contra sper sa avem pe mai departe senzatia ca avem un om al nostru acolo care sa ne reprezinte...

Multumita voua, asociatiei si forumului am speranta ca zarurile au fost aruncate, sau ca bolovanul a inceput sa se rostogoleasca si nu se va mai opri prea curand... Acest forum a creat o comunitate de pasionati  din care se pot ridica oricand altii sa lupte in prima linie mai departe....nu ne pot inchide gura tuturor...

Noi trebuie sa continuam pe drumurile deschise de voi cu forumul si asociatia, vom face galagie si nu ne vom pierde speranta... ca binele invinge.

Mult succes!

Granata06

Post by me! :D

Rutier / Re: A1 Autostrada Bucuresti-Nadlac
« on: August 28, 2015, 12:49:34 PM »
Felicitari Catalin Drula! Mi-a facut placere sa urmaresc un om bine documentat pe care sincer mi l-as dori in conducerea               CNADNR-ului. Sper ca acest forum sa fie doar un prim pas pentru unii care chiar vor sa se construiasca autostrazi si cai ferate in Romania.

Nu ai ajuns la CNADNR, insa esti pe aproape :P.

Iti doresc multa forta de munca si sper ca influenta ta sa accelereze dezvoltarea infrastructurii.

Kidu

Iata dovada ca lucrurile incep sa se miste in directia buna si in Romania. Felicitari Catalin!

Ionut

Va multumim pentru sustinerea voastra, pentru implicarea, comentariile si initiativele din 2015! Apreciem si suntem recunoscatori pentru sustinerea financiara din 2015 a tuturor sponsorilor (persoane fizice si companii), resurse financiare prin care am reusit sa continuam filmarile din avion, sa achizitionam o drona performanta si, pe final de an, sa asiguram o buna parte din bugetul organizatiei pe anul care vine.

Va asteptam in 2016 cu forte proaspete, initiative noi si continuarea actiunilor noastre de succes: monitorizarea marilor proiecte de infrastructura, luarile de pozitie, siguranta circulatiei, participarea ca observatori in cadrul POIM si, nu in ultimul rand, colaborarea cu autoritatile responsabile cu dezvoltarea infrastructurii de transport din Romania.

Va dorim mult succes in proiectele voastre, obiective atinse si depasite si multe investitii de care sa fim mandri in Romania!

ovideatza

Buna tuturor.

Avand in vedere ca in ultima vreme Digi24 este "pe val" si se diferentiaza fata de celelalte posturi de stiri clar la capitolul "integritate", as propune ca API sa incerce o colaborare cu Digi24, in speta fie cu Moise la Biziday fie cu BusinessClub.

Spre exemplu, pe site-ul biziday.ro (sau digi24.ro sau oricare altul), daca se doreste, ar putea fi relevant un tabel simplu in care sa apara in ordine toate segmentele/loturile de autostrada/DX luate in discutie si cu problema principala, asa cum in dreapta apare piata forex:

Ex (teorietice):
A3    I  Buc-Ploiesti          I Licitatie contestata           I
A10  I Sebes-Turda Lot x I Lipsa aviz mediu - sistata I
DX7 I Loc 1 - Loc 2          I Se lucreaza - estimat 07.2018 I

Cred ca e mai mult decat suficient un asemenea tabel, care sa sumarizeze practic semnatura lui Ionut, cu un cod de 3 culori:
- rosu = orice problema care a determinat sistarea lucrarilor/ inchiderea circulatiei
- galben = orice problema care pune in pericol finalizarea lucrarilor
- verde = situatia in care e totul ok si se lucreaza

Iar apoi acest tabel sa poata fi preluat de ziare (aici probabil VictorC ar fi bucuros sa sprijine, eventual la ei in sectiunea de monitorizare sa fie permanent acest tabel preluat) posturi tv si alte publicatii. Stiu insa ca acest lucru ar presupune un efort din partea API pentru a face un asemenea continut care sa poata fi preluat automat mai departe si actualizat mereu in timp real.

Ionut

Tinem legatura cu Digi24, avem o "conexiune" stabilita. Si nu doar cu Digi.
:cheers:

cristi5

#115
^^ Asa ceva vreau sa fac pe harta, cum am inceput aici
http://www.peundemerg.ro/proiecteinfrastructura.html
Se poate genera si un tabel, cu aceasi culori (cele de acum pe harta sunt provizorii)

Se poate merge mai in amanunt (mai jos de nivelul lotuluu), de exemplu se pot indica zonele problematice, unde nu exista AC, acord de mediu, expropriere, etc

AFC

^ Arata bine, poate codul de culori ar trebui schimbat in sensul unor nuante mai stridente. Ma bucur ca avem IT-isti printre noi, tine-o tot asa. +1
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

ovideatza

#117
Cristi, stiu ce ai inceput si e foarte bun pentru a vedea si detalii.
In schimb pentru un impact major pe site-uri, ar trebui ceva extrem de simplu si banal. De asta propuneam un tabel care prezinta exact aceleasi informatii prelucrate de tine pe harta si existente in semnatura lui Ionut, dar le afiseaza foarte simplu, ca un "Semafor al autostrazilor din Romania". Astfel incat sa priceapa oricine, cand se uita la tabel, ca are spre exemplu 17 linii din care mare parte sunt rosii, deci situatia e rea. (sau poate buna  :) cand se va inverzi tabelul)   


Eurocopter

TOMBOLĂ

Deveniți membrii simpatizanți ai organizației noastre în perioada 20 ianuarie-29 februarie 2016 și puteți câștiga 2 bilete de avion pentru un city-break la Viena!*

Câștigătorul va fi extras pe 1 Martie 2016 utilizând generatorul www.random.org.

Mai multe detalii despre cum puteți deveni membrii simpatizanți puteți găsi accesând link-ul următor:
http://www.proinfrastructura.ro/implicare/deveniti-membri/

*Perioada 25-27 martie 2016, zbor cu plecare din București.

Ionut

Prieteni dragi, v-am pregatit
RAPORTUL DE ACTIVITATE AL ASOCIATIEI PRO INFRASTRUCTURA PE 2015!

Puteti scrie aici orice fel de feedback legat de rezultatele obtinute impreuna. Va multumim pentru sustinere si contam pe voi in continuare in toate actiunile noastre!

:cheers: