API versus Autoritati

Started by Ionut, June 05, 2018, 11:20:02 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

Da, am uitat sa va zic. Am castigat la CAB recursul cu CNAIR, singurul proces unde CNAIR a castigat pe fond. Dar CAB a intors decizia nedreapta, nelegala si aberanta a TB! Si da, avem 5/5, vom avea 6/6.




2. Cerere de chemare în judecată din dosarul nr. 11613/3/2018 (link TB, link CAB) prin care am solicitat obligarea Pârâtei de a ne comunica documentele de interes public pe care le-am solicitat la punctul 5 din Petiția nr. 65/01.03.2018 adresată Pârâtei și înregistrată de aceasta la nr. 10/370/2018. În cadrul acestei Petiții am solicitat toate rapoartele intermediare, respectiv toate documentele livrate până acum de către prestator (dintre cele ce trebuiau livrate) aferente proiectului ,,Consultanță privind elaborarea documentației de atribuire în vederea inițierii procedurii de achiziție publică a Contractului de concesiune a Spațiilor de Servicii aflate pe tronsoanele de autostradă TEN-T, Varianta de Ocolire Constanța, Autostrada Transilvania și Autostrada București-Ploiești, în scopul asigurării serviciilor aferente conform legislației, standardelor și normativelor tehnice". Pârâta a refuzat să ne pună la dispoziție aceste documente/informații de interes public.

FOND: API PIERDE: "Solutia pe scurt: Respinge cererea de chemare în judecată ca neîntemeiată. Cu recurs în termen de 15 zile de la comunicare, cererea urmând să fie depusă la sediul Tribunalului Bucureşti. Pronunţată, azi, 04.07.2018, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, conform art. 396 alin. 2 C.p.c. "

RECURS: API CASTIGA: "Solutia pe scurt: Admite recursul. Casează sentinţa recurată şi, rejudecând, admite acţiunea şi, în consecinţă: Obligă pârâta CNAIR să comunice reclamantei documentele solicitate la punctul 5 al cererii de comunicare de informaţii de interes public înregistrată sub nr. 10/370/2018. Definitivă. Pronunţată în şedinţa publică din data de 18 aprilie 2019. Document: Hotarâre  1916/2019  18.04.2019"

Cristi N

Felicitari din toata inima.  :cheers:

Nest step punem bani la pusculita de un executor?  O:-)

Ionut

Da, cu siguranță trebuie sa ii executăm.

Ionut

Am uitat sa va zic. Am primit de la CNAIR rapoartele intermediare/de progres pe A1 Sibiu-Pitesti si rapoartele pe contractul pentru spatiile de servicii pe autostrazi. Astea doua faceau obiectul a doua procese castigate de API in instanta. Sper sa vina si celelalte documente.

guranflorin

Buna seara. Nu stiu daca acesta este topicul correct. Se poate afla cumva balanta proceselor CNAIR vs diversi constructori (in toata tara) pe o anumita perioada de timp adica care este palmaresul lor cate victorii/infringer in instante si eventual golaverajul (cate milioane au de dat/primit) ? Va multumesc pentru tot ce faceti.

Ionut

Cu noi au 0-5. Va fi 0-6. Cu constructorii nu se stie, ar trebui să țină cineva evidența.

alecu26

Am fost si eu curios de o asa statistica. Sub o forma sau alta au mai fost cerute situatii centralizate...dar CNAIR in general nu raspund in mod clar. Chiar daca nu e la zero...e scor mare. Cum jucam tenis in copilarie...la 5:1 sau 9:2 esti descalificat oricum. (Legendele urbane spun ca odata CNAIR a castigat un proces privind coeficientul folosit la escaladarea prețurilor...alte legende spun ca un alt proces câștigat a fost de vreo 30.000 euro..dar cheltuielile cu judecata pe la Paris au fost de 100.000 euro).
Drumurile noastre POATE;

Ionut

Gata. API a câștigat toate cele 6 procese cu CNAIR. 6/6.
Ultimul a fost azi.

NGC

Sa nu uiti sa actualizezi si prima pagina a topicului.

dancosta

Am si eu o nedumerire. Poate API sa spuna de ce nu a mai trimis solicitari de informatii publice la nici o autoritate (CNAIR, CFR, MT, METROREX, CNAIB etc)? Cred ca ultima solicitare pe care am vazut-o era in 2018. Imi cer scuze daca au fost si in 2019 si mi-au scapat.

Ionut