News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Harta benzinăriilor din România

Started by sebba, April 23, 2015, 11:43:11 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Zimox

#90
Statii de alimentare si Preturi din ITALIA gasiti pe acest link -> http://www2.prezzibenzina.it/
Statii de alimentare si Preturi din ROMANIA - OMV gasiti pe acest link -> http://www.omv.ro/portal/01/ro/filling_station_locator
Pret benzina/diesel din SLOVENIA - PETROL gasiti la acest link -> http://www.petrol.si/  (in slovenia se aplica acelasi pret la toti comercianti)


Sper sa va fie de folos.
O zi buna.
!

TibiV

Pentru ca s-a discutat cam mult off topic pe A1, hai sa ne reamintim de ce se instaleza beniznariile mobile:

Quote from: NGC20 on February 12, 2015, 07:26:14 PM
Scriu aici pentru ambele licitatii, pentru ca avem un interes """enorm""" din partea ofertantilor.  :lol:

Ofertele pentru "Contract de servicii de Consultanta (asistenta tehnica, financiara si juridica) avand ca obiect "Realizare Studiu de Fundamentare a Deciziei de Concesionare a Spatiilor de Servicii aflate pe tronsoanele de autostrada componente ale Axei prioritare TEN-T 7 ( Nadlac-Sibiu-Pitesti )"":

   568.130,00 RON fara TVA    Valoare estimata
1. 415.690,00 RON fara TVA    Asocierea RATIU&RATIU - CREDINVEST INTERNATIONAL CORPORATE FINANCE LTD - SEARCH CORPORATION SRL

Ofertele pentru "Contract de servicii de Consultanta (asistenta tehnica, financiara si juridica) avand ca obiect "Realizarea Studiilor de Fundamentare a Deciziei de Concesionare a Spatiilor de Servicii aflate pe tronsoanele de autostrada Cernavoda - Constanta plus Varianta de ocolire Constanta, Autostrada Transilvania si Autostrada Bucuresti – Ploiesti"":

   568.130,00 RON fara TVA    Valoare estimata
1. 556.302,50 RON fara TVA    Asocierea RATIU&RATIU - CREDINVEST INTERNATIONAL CORPORATE FINANCE LTD - SEARCH CORPORATION SRL

Quote from: NGC20 on May 15, 2015, 02:03:50 PM
Cele doua licitatii pentru "Contract de servicii de Consultanta (asistenta tehnica, financiara si juridica) avand ca obiect "Realizarea Studiilor de Fundamentare a Deciziei de Concesionare a Spatiilor de Servicii aflate pe tronsoanele de autostrada componente [...]"" au fost anulate in 20.03.2015.

Deci probabil se va relua licitatia "Consultanta pentru realizarea SF a Deciziei de Concesionare"...
Deci pana la concesionarea Spatiilor de Servicii vom mai inaugura multi km de autostrada, chiar si la viteza noastra romaneasca.
Pana atunci benzinariile mobile sunt foarte bune...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Deci e o solutie temporara, mai mult de avarie, pana cand vor fi gata licitatiile pentru concesionarea spatiilor. Bun. Eu unul sper doar sa fie vorba de 2-3 ani, maxim, cu tot cu licitatie, contestatii si constructie. Cat dureaza sa faci o benzinarie "normala", fara nebunii, restaurant, hotel and stuff?

TibiV

Cand le-au facut pe alea de pe A2 pe Bucuresti-Fetesti imi amintesc ca nu a durat nici 6 luni (asa cum era de altfel prevazut in contracte) iar durata de concesiune este de 29 de ani. Castigatorii ( 1 OMV, 1 Petrom, 2 Rompetrol) au fost anuntati in iulie 2008 (ministru Orban... :D ) si la sfarsitul anului cred ca erau functionale toate.
Chiar au fost niste reportaje pe subiectul asta, gen "in sfarsit avem benzinarii, ce repede a mers, era bine daca ar fi facut si A2 la fel de repede..."
Benzinariile sunt afaceri private, deci constructia lor merge la fel de repede ca a mall-urilor si cladirilor de birouri, nu ca a autostrazilor... :)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

yetiman

Nu constructia e problema. Aia sigur merge repede.
Problemele vin de la licitatie + contestatii + avize. Si astea stim cu totii cat de "repede" merg.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

TibiV

Pai de aia se pun deocamdata astea mobile...
Din momentul cand se va semna pentru fiecare spatiu in parte, pariez ca in 4 luni vor functiona benzinariile definitive.
Pana la urma este interesul benzinarilor castigatori sa inceapa sa faca bani cat mai repede.
Am inteles ca deja undeva intre 25% si 40% din castigurile lor sunt aduse nu atat de carburanti, cat de cafea, sucuri, si sandwichuri... Care nu cred ca se vor vinde prea bine la baracile benzinariilor mobile.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

twinsen

#96
In masura in care sunteti interesati gasiti atasate benzinariile Petrom si OMV obtinute prin parsarea site-urilor. Fisierele sunt in format CSV si pot fi folosite pentru a le importa in sistemele GPS (eu le-am pus intr-un RNS 510)
https://www.dropbox.com/sh/gzh1ho1zi5o8az6/AABj1CmYxfj23cTMN_NY6HsQa?dl=0

P.S. Informatiile sunt obtinute accesand link-uri de genul http://webgispu.wigeogis.com/kunden/omvpetrom/client/details.php?LNG=RO&CTRISO=ROU&VEHICLE=CAR&MODE=NEXTDOOR&BRAND=OMV&ID=RO.1105.8&DISTANCE=
unde in loc de 1105 pot fi valori in intervalul 1000-2000

P.P.S. tot in acelas folder o sa gasiti si lista bancomantelor BCR si ING obtinute prin mijloace similare
Using Tapatalk

iuli

Nu l-am pus pentru ca nu destul de aproape de autostrada. Ideea era de a face harta cu benzinariile de pe traseele autostrazilor sau in apropierea nodurilor sau a traseului. In cazul ei cam intri in oras pentru a alimenta.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

stangabriel

Petromul de la giratoriul Centura Lugoj si A6 am vazut ca e gata. Nu se poate alimenta? Sau se asteapta deschiderea autostrazii?

iuli

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

stangabriel

Quote from: iuli on December 15, 2015, 06:00:40 PM
Ba e gata. Am să îl adaug.

Multumesc. Fiind capat de autostrada, va avea succes, pentru cine urca si stie ca nu gaseste o benzinarie veritabila, apoi cei care coboara de pe autostrada, panicati de cei 1 km ramasi de facut cu benzina din rezervor  :vroomvroom:. Am vazut ca si benzinaria are sens circular, poti intra si iesi inapoi din/in giratoriu.

adi

noile benzinarii de la A1 dupa Pecica catre Nadlac II?! e un mol si un petrom .....

apropo, la MOL-ul acelas mobil se poate lua Vigneta de Ungaria?

rizelgeorgel

O harta cu GPL-ariile din Ro. Cateva zeci le-am adaugat eu http://www.mylpg.eu/stations/romania

gabibert

Stie cineva daca este vreo benzinarie pe autostrada A1 la iesirea din tara, la Nadlac II?

clau

Dupa nodul de la Pecica e o statie mobila in parcare... Un Mol cred... Apoi nu mai e nimic pe A1 pana la Nadlac