Harta benzinăriilor din România

Started by sebba, April 23, 2015, 11:43:11 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

istvan78

Quote from: Telvanni on April 30, 2015, 04:01:01 PM

PS. De la Gazprom nu voi alimenta niciodata din ratiuni socio-politico-ura fata de rusi...

Toata reteaua "Gazprom" din Romania e operata de NIS ("petromul" Serbiei), iar carburantii, cat nu sunt cumparati de pe piata locala, vin de la rafinaria de la Pancevo.
E firma ruseasca cum e Petromul austriaca...

Singurul motiv pt. care folosesc marca "Gazprom" e ca s-a stabilit la nivel de grup ca asta sa fie marca pt. benzinariile "high-end", cum e OMV la OMV-Petrom (si in Serbia benzinariile se impart cam ca la noi intre NIS si Gazprom, ultimele fiind cele cu servicii mai elaborate).

Alegere proasta de marketing, dupa parerea mea, cel putin pt. piata Romaneasca, unde sarbii sunt mai degraba considerati prieteni, pe cand rusii nu. Dar asta e.

nicolaem

eh, nu e chiar acelasi lucru.
NIS a fost cumparat doar pt a oferii Rusiei o putere de negociere in blufuri de tip southstream si sabotare Nabuco, cat si pt a intra pe piata europeana cu distributie de combustibili, cea ce nu putea face direct de Gazprom.
NIS nu prea are mari zacaminte de exploatat in Serbia.
OMV a cumparat Petrom strict pt potentialil de profit, si pt a avea acces la zacaminte.

Or avea rafinarie la Pancevo sigur daca doar de acolo aduc. Pe de alta parte si la Panceva a cui titei il rafineaza?

istvan78

Pancevo rafineaza titei exploatat din Voivodina si Banatului sarbesc, mai nou au inceput ceva activitati de explorare/exploatare si in Banatul romanesc (nu stiu in ce stadiu se afla) si din import (au o conducta catre un port la Adriatica, nu sunt sigur...).
Oricum, Gazprom controleaza (doar?) vreo 55% din NIS.

Ce vreau sa spun e ca NU e chiar "NIS=Gazprom", asa ca consideratiile socio-politice merita nuantate.

stefanudrea

Si uite asa rusii sunt romani daca se exploateaza din Banatul nostru. In ultimul timp alimentez de la lukoil cu gpl si mi se pare ca merge destul de bine, iar promotia lor la gpl duce pretul la cel mai mic posibil in orasul meu.

StefanD

Motorul meu are nevoie de benzină 98+, având sistem de alimentare cu injecție directă. În majoritatea lanțurilor de benzinării acest sortiment este vândut sub denumiri pompoase ca  ,,Ecto", ,,Carerra", ,,Efix" ș.a. ceea ce face ca prețul să fie cu mult mai mare față de o benzină 95. Excepție face Petrom unde ,,Benzina Extra 99" are un preț decent în comparație cu ,,Benzina Standard 95". Din acest motiv alimentez preponderent de la Petrom și uneori când este la Lukoil promoție la benzina 98- la preț de 95, de acolo și trebuie să recunosc că se simte o mică diferență în avantajul benzinei 98 de la Lukoil.

Poveștile cu carburanții proști de la Lukoil tind să cred că sunt mit urban după experiența unei mici flote de autoutilitare și autoturisme de care mă ocup. Toate aceste autovehicule funcționează cu motorină de la Lukoil de ani de zile, ba chiar cele cumpărate de noi de această firmă nu au văzut altceva, iar probleme la sistemul de alimentare nu a avut decât unul singur, un Iveco.

Din principiu nu alimentez la benzinăriile high-end pentru că sunt nejustificat mai scumpe. De exemplu la OMV sunt exact aceleași produse cu cele de la Petrom, dar mai scumpe. Dacă vă uitați la fișele tehnice ale produselor pe site-ul Petrom veți observa că defapt este o singură fișă pentru denumirea comercială a produsului de la Petrom și pt. cea a produsului echivalent de la OMV. Acum e mai ambiguu pe site, dar acum câțiva anii era o singură fișă și în titlul ei scria de ex ,,Benzină Standard 95/OMV MaxxMotion 95". De asemenea în unele stații OMV, la casă, este o listă cu proveniența carburanților. Toți în afară de OMV Carerra 100 care vine de la OMV Mannswörth (la intrarea pe S1 la Viena) sunt de la Petro Brazi. Între timp și Benzina Extra 99 de la Petrom are COM de 100 deci ar putea înlocui lejer Carerra 100.

Știu din sursă sigură că MOL România folosește ca benzină de bază, benzină de la (Petrotel) Lukoil, diferența fiind însă pachetul de aditivi.

istvan78

Quote from: StefanD on May 05, 2015, 10:39:49 AM
Motorul meu are nevoie de benzină 98+, având sistem de alimentare cu injecție directă. În majoritatea lanțurilor de benzinării acest sortiment este vândut sub denumiri pompoase ca  ,,Ecto", ,,Carerra", ,,Efix" ș.a. ceea ce face ca prețul să fie cu mult mai mare față de o benzină 95. Excepție face Petrom unde ,,Benzina Extra 99" are un preț decent în comparație cu ,,Benzina Standard 95".

Ca info: la MOL exista sortimentul "Tempo Plus 98", mai ieftin decat sortimentul premium "EVO". In statie unele insule au Tempo95 + Tempo98, altele au Tempo95 + EVO

StefanD

Cred că n-am alimentat niciodată la MOL pe principiul mai sus menționat dar m-ai făcut curios și tocmai sunt pe rezervă... :)

Spadan

Nu vreti sa le punem pe harta si pe cele de pe alte drumuri, gen A2, DN2 etc? De bucata Buc-BZ-Rm Sarat m-as putea ocupa eu ca o stiu.

Ionut

Ba da, dar trebuie sa se ocupe cineva. Daca vrei sa te ocupi tu, perfect. Vorbeste cu iuli, el administreaza harta. Sau, si mai bine, le pui direct aici sa le vedem cu totii si apoi vor fi adaugate pe harta.

iuli

Momentan nu sunt disponibil pentru update, abia luni revin online. Ideea principală e ca harta să acopere autostrăzile și o zonă destul de apropiată de autostrazi. M-am oprit parțial la A3 din motive de timp și lipsă de feedback pozitiv sau negativ.

Cine vrea să ajute la hartă să-mi scrie pe PM. Am să stabilesc niște reguli clare și stricte în administrarea hărții.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

ashbird

Poti sa adaugi Petromul de la Timisul de jos
https://goo.gl/maps/I2FND

Pretul este destul de bun mai ales in weekend.
Eu alimentez de foarte mult timp(5+ ani) acolo diesel normal si extra fara probleme.
Fie sa renasca numai cel ce har/Are de-a renaste, curatit prin jar,
Din cenusa-i proprie si din propriu-i scrum,/Astazi ca si maine, pururi sï acum!

AUT_XY

Hello !

As somebody of you maybe already now, i am from Bulgaria, but i live in Austria.
This summer i drive again to Bulgaria through Romania.

Last years i didnt choose the way through Romania, because there was not really much Highway km from Nadlac to Bucuresti.
Now it is getting better and better and i will drive along the way of the Highway A1 from Nadlac to Bucuresti.

but along this new highway there are neary no petrol station.
at the old border i take the motorina fuel :-) from the OMV at the border nadlac.
Was the cheapest.
I have a car from 2010 year and it needs motorina. Because i live in austria, i only trustes OMV stations.
now the situation has changed with the highway.
I dont want to get far away from the highway just for a OMV station.

Do you know a good, trustable station with good motorina (Diesel) :-) for my car and that is near to the highway?
I know Petrom. It belongs to the OMV concern. But how good is hos motorina and wich of these 2 motorinas there should i take?

I drive from Nadlac - Arad - Timisoara - Lugoj - Deva - Sebes - Sibiu - Pitesti - Bucuresto - Giurgiu - Bulgarian border.


kindly regards....

horatiu.cosma

Hello @AUT_XY. I'm glad that you'll choose Romania over Serbia in order to get to Bulgaria, it means we are on the right track with the highway constructions :). First of all, you should plan your trip knowing that there will be an highway opening between 10 and 15 July at Nadlac. After that, you will be able to drive on highway from Austria to Timisoara without leaving it. On the first page of this thread(first post) there is the romanian gas station map, which contains all the gas station nearby a projected highway. You can zoom in and choose one. I would use the Petrom station from Faget, which is the first yellow dot after Lugoj, on national road. Good luck :).

https://www.google.ro/maps/@45.849193,22.167627,3a,75y,36h,69.41t/data=!3m4!1e1!3m2!1sIUWsSaftHyxVKqqJ21JdOA!2e0?hl=en

alexandru.vladescu

@AUT_XY: As a quality equivalent, Motorină Extra from Petrom is the same fuel with OMV Diesel at OMV.
Motorină Standard is Euro 5 Diesel fuel, non-aditivated and OMV Maxx Motion Diesel is the best you can get from this concern.

If I were you, I wouldn't neglect the Rompetrol or MOL fuel stations. I recommend you to try EfixS 55 from Rompetrol and EVO Diesel from MOL (hungarian fuel station).

AUT_XY

#74
Hello!

Thank you very much for the helpfull news! Thats great from you!

I also think, its the best when in take the Motorina (Diesel) for m car at the Station in Faget. Its the best on my way after the Border. Are there at this Petrom Station in Faget als Possiblitys to make a short rest for 30 minutes for example?


Hmm, that means the Motorina Extra fuel  is the same like the normal OMV Diesel at the OMV stations?

Motorina Standard is like which fuel from a OMV station?


So the Motorina fuel quality is the same like the Diesel fuel from the OMV stations in Romania?