Economia Romaniei: discutii, proiecte, conexiuni cu infrastructura

Started by Ionut, April 18, 2015, 09:00:58 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dr4qul4

TibiV, grecii continua sa-si faca autostrazi desi au o datorie imensa.
Asta nu demonstreaza decat ca UE poage gasi solutii pentru imprumuturi peste deficit atunci cand banii sunt pentru investitii.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

laszlo.robert

Exact Dracula.Din pacate la noi se depaseste deficitul din alte cauze:pomeni si promisiuni electorale nejustificate.

dr4qul4

Anul trecut au fost bani? Acum 2 ani au fost bani?
De ce nu s-au inceput proiecte?
De fapt au fost bani in ultimii 7 ani. Sau uitati ca am returnat 1 mld de euro (si trebuia sa fie 2 dar in loc de proiecte noi am primit pe proiecte vechi).
Daca anul trecut se lansau licitatiile de SF-uri (si nu in ultima luna sau chiar in ultima zi) anul acesta aveam proiecte. Si nu puteau sa nu aloce bani pentru ele.
Dar asa, se folosesc de scuza ca "oricum nu avem ce lucrari sa platim anul acesta" si directioneaza banii in alta parte.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

Din pacate, la cele de mai sus nu pot sa iti contrazic nici macar o virgula....  >:(

La asta insa:
Quote from: dr4qul4 on May 20, 2017, 01:20:33 AM
TibiV, grecii continua sa-si faca autostrazi desi au o datorie imensa.
Asta nu demonstreaza decat ca UE poage gasi solutii pentru imprumuturi peste deficit atunci cand banii sunt pentru investitii.

Intelege ca Grecia NU mai are deficit. Ti-am postat undeva in urma ca au ajuns chiar pe excedent.
Datoria uriasa este una, deficitul bugetar anual este alta.

"Planul de salvare" are exact menirea de a-i ajuta sa plateasca datoriile care ajung la scadenta (de exemplu aia 7,5 mld. din iulie).

Dar planul de salvare nu include permisiunea de depasire a deficitului
Din contra, ei trebuie sa faca excedent primar (venituri>cheltuielile-rata datoriei publice) tocmai ca sa isi poata reduce incet, incet, datoria...
De ce mama naibii crezi ca Tsipras a acceptat sa taie pensiile ?....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

si eu iti spun ca astea sunt doar detalii de interpretare.
Degeaba sunt grecii pe excedent. asta nu inseamna ca au bani. Degeaba ai 1000 de euro in buzunar daca ai datorii de 100.000 pt care primesti pasuire o perioada. Nu inseamna ca ai bani. Ai de fapt 99.000 gaura.
Cam asa si cu grecii. Si totusi construiesc la greu.

Daca noi luam 10 credite de la Berd/bei si incepem 10 proiecte majore, iar peste 1-2-3 ani ne dam seama ca depasim deficitul, sa vezi ce frumos gaseste UE o solutie si ne pasuieste si pe noi cu ratele.
Dar bineinteles cu niste conditii.

Eu asta zic, hai sa incepem proiectele si sa vedem dupa ce facem. Pana o sa avem nevoie de pasuire, poate reusim sa cheltuim si noi macar fondurile alea nerambursabile.

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

adiarc

Care e rolul acestei discuții?

Comuniștii de la noi,actualmente la putere,asta au făcut de cand ii stiu si asta vor face mult timp de acum,atata timp cat asta vrea electoratul lor ( cel mai fidel si cu cea mai mare prezenta la vot )

Cand au pus ei problema ( sau altcineva ), sa crească peste 3 deficitul ,strict pt investițiile strategice?
Cand a-ți văzut in spațiul public vrea idee șocanta de genul - începând de anul acesta vom lua cate 2-3 mld de euro / an împrumuturi ,in primul rând pentru cofinanțări,astfel încât in 2-3 ani sa ajungem la un ritm de 200-300 km de autostrada / an ?

Vorbim povesti...exista expertiza in lumea asta si poti face orice dorești.....dar asta e prima condiție.....sa vrei...ceea ce nu e cazul

Rămâne realitatea...ne băgam in credite pana in gât,noi si generația următoare,pentru consum si pentru a ajuta orice alta economie,dar nu a noastră ( cele puternic exportatoare )
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Harry

ALDI a inceput recrutarile pentru echipa de management care se va ocupa de expansiunea de pe piata din Romania.

TibiV

https://ec.europa.eu/romania/news/20172205_recomandari_primavara_pentru_romania_semestrul_european_ro

Quote
Semestrul european 2017 – recomandări pentru România

Comisia Europeană a prezentat luni, 22 mai, recomandările specifice fiecărei țări din 2017, în care definește orientările de politică economică pentru fiecare stat membru în parte pentru următoarele 12-18 luni.
(...)
În ceea ce privește România, Comisia a adresat acestei țări un avertisment cu privire la existența unei abateri semnificative în 2016 de la traiectoria de ajustare în vederea atingerii obiectivului bugetar pe termen mediu (MTO) și recomandă Consiliului să adopte o recomandare prin care să i se ceară României să ia măsurile necesare în 2017 în vederea corectării acestei abateri semnificative. Este pentru prima oară când se aplică această procedură a cadrului de guvernanță economică al UE. Prin aceasta li se oferă autorităților posibilitatea de a lua măsuri corective pentru a evita deschiderea unei proceduri aplicabile deficitelor excesive.
(...)

Si documentele oficiale:
https://ec.europa.eu/info/sites/info/files/c-2017-3518_ro_0.pdf
QuoteThe Commission hereby warns Romania that a significant deviation from the medium-term budgetary objective was observed in 2016.

Done at Brussels, 22.5.2017

https://ec.europa.eu/info/sites/info/files/com-2017-268_ro_2.pdf
Quote
HEREBY RECOMMENDS:
(1) Romania should take the necessary measures to ensure that the nominal growth rate
of net primary government expenditure does not exceed 3.3% in 2017, corresponding
to an annual structural adjustment of 0.5% of GDP, thereby putting the country on an
appropriate adjustment path toward the medium-term budgetary objective.
(2) Romania should use any windfall gains for deficit reduction. Budgetary
consolidation measures should secure a lasting improvement in the general
government structural balance
in a growth-friendly manner.
(3) Romania should report to the Council by 15 October 2017 on action taken in
response to this recommendation
.

This recommendation is addressed to Romania.

Citirea celor doua documente este lamuritoare pentru cum priveste UE problema deficitului...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

@TibiV, poti sa-mi traduci ce insemana
QuoteHEREBY RECOMMENDS:
(1) Romania should take the necessary measures to ensure that the nominal growth rate
of net primary government expenditure does not exceed 3.3% in 2017, corresponding
to an annual structural adjustment of 0.5% of GDP,

Cum naiba am ajuns la 3.3. Nu era maxim 3? 
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

Mai reciteste o data...

Quotethe nominal growth rate of net primary government expenditure does not exceed 3.3% in 2017

Este vorba despre rata de crestere a cheltuielilor bugetare, nu despre deficitul bugetar...
(Cheltuieli care in Legea bugetului cresc cu peste 7%, din cate imi amintesc...)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

GDPR

S-au publicat datele privind executia bugetara pe luna aprilie 2017: http://discutii.mfinante.ro/static/10/Mfp/buget/executii/BGCaprilie2017.pdf

si spre comparatie cifrele pe 2016: http://discutii.mfinante.ro/static/10/Mfp/buget/executii/BGCaprilie2016.pdf

2017:

- Proiecte cu finantare din fonduri externe nerambursabile: 4,420.9 mil lei;
- Cheltuieli aferente programelor cu finantare rambursabila: 84.2 mil lei;
- Cheltuieli de capital (active nefinanciare): 1,781.7 mil lei.
- Total: 6,286.8 mil lei.

2016:

- Proiecte cu finantare din fonduri externe nerambursabile: 4,525.4 mil lei;
- Cheltuieli aferente programelor cu finantare rambursabila: 96.9 mil lei;
- Cheltuieli de capital (active nefinanciare): 2,511.3 mil lei.
- Total: 7,133.6 mil lei.

Absolut jenant, domnule Grindeanu, chiar daca va bateti cu caramida in piept pe tema fondurilor europene:

QuoteGrindeanu, despre fondurile UE: În două luni s-a făcut mai mult decât au făcut alții într-un an

Agerpres.ro

PS De fapt, de ce se ne plangem, am stiut de la bun inceput care era orizontul de asteptare.

Dan027

http://www.economica.net/excedent-bugetar-de-0-17prc-din-pib-in-primele-4-luni-din-2017-veniturile-au-crescut-cu-8-4prc-iar-cheltuielile-cu-6-8prc_138396.html
Quote
Bugetul general consolidat a încheiat primele patru luni ale anului 2017 cu un excedent de 1,35 miliarde de lei, respectiv 0,17% din PIB, în condiţiile în care veniturile de 80,1 miliarde lei (9,8% din PIB) au fost cu 8,4% mai mari faţă de aceeaşi perioadă a anului precedent, potrivit datelor transmise joi de Ministerul Finanţelor Publice (MFP).

Interesant  :o

GDPR

^Excedent, zici? Momentan avem cu aproape un miliard mai putin la investitii fata de 2016, asa ca e nu e prea complicat sa-ti dai seama ca au aplicat schema clasica de taiere de la fondurile de dezvoltare.

Sa ne amintim putin:

http://gov.ro/ro/stiri/alocutiunea-sustinuta-de-premierul-sorin-grindeanu-la-dezbaterea-proiectului-de-buget-pentru-2017-in-plenul-parlamentului

QuoteTrebuie să menţinem, în continuare, încrederea românilor şi a investitorilor în economia noastră, la fel de mult cum trebuie să realizăm toate investiţiile pe care ni le-am propus, în anul 2017, în infrastructură şi să îndeplinim pe rând toate măsurile din programul de guvernare. Este un buget echilibrat, concentrat atât pe susţinerea politicilor sociale, cât şi pe sprijinirea politicilor de dezvoltare. Ne încadrăm, aşa cum am spus şi ieri, într-un deficit de sub 3%, am reuşit pentru prima dată să alocăm - ca să dau doar un exemplu - 2% din PIB pentru armată, în mod direct, credite bugetare, 2% nereprezentând credite bugetare plus credite de angajament şi asta s-a întâmplat pentru prima dată în bugetul din anul aceasta, 2017. De asemenea, ultimul lucru, apropo de investiţii şi ceea ce s-a discutat, pe care vreau să-l menţionez azi, înainte de a vă mulţumi încă o dată pentru votul dumneavoastră şi pentru modul în care aţi dezbătut şi rapiditatea cu care aţi dezbătut proiectul bugetului de stat, să menţionez că pentru anul 2017, pentru investiţii sunt zece miliarde de lei în plus faţă de anul 2016. Vă mulţumesc mult de tot.

Bla, bla bla, bla!

TibiV

Si ce ai cu discursul omului ?...
Atata se pricepe, atata spune...

:D :D :D

(Bine, de acord...
Emoticonul corect este :headbash: :headbash: :headbash: )
Mama proștilor este mereu gravidă... :)