Economia Romaniei: discutii, proiecte, conexiuni cu infrastructura

Started by Ionut, April 18, 2015, 09:00:58 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cutter

Păi eu auzisem că numai de anul ăsta se pun în sinteza bugetară sumele de pe PAC (=agricultură) ca fiind fonduri europene absorbite... În anii trecuți nu a existat asta.

Europiu

Dacă vorbesc bălării, îmi cer scuze, dar, a propos de ce spune Tibi: nu i se reproșa guvernării anterioare întărzieri tocmai la banii europeni pentru agricultori? Dacă e așa, atunci mare parte din execuția 01-05/2016 nu are componenta agricolă. Execuția pe 2017, în schimb, da...
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

GDPR

Ok, conform Notelor privind execuţia bugetului general consolidat publicate lunar de MF, avem asa:

2016: "Cheltuielile pentru investiții, care includ cheltuielile de capital, precum şi cele aferente programelor de dezvoltare finanţate din surse interne şi externe, au fost de 9,0 miliarde lei, respectiv 1,2% din PIB, cu aproximativ 24,2% mai mari comparativ cu aceeași perioadă a anului precedent."

2017: "Cheltuielile pentru investiții, care includ cheltuielile de capital, precum si cele aferente programelor de dezvoltare finanate din surse interne si externe, au fost de 4,1 miliarde lei, respectiv 0,5% din PIB."

E clar acum ca anul trecut sumele pentru agricultura nu erau incluse, iar acum sunt.

dr4qul4

Oare are vreo legatura cu lipsa de licitatii lansate anul trecut?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

laszlo.robert

Mai degraba alte prioritati si alt mod de a vedea economia in ansamblu.(ca sa fiu diplomat).

GDPR

Sa nu uitam ca nici acum nu s-au adoptat bugetul CNAIR pe 2017, iar bugetul CFR SA s-a adoptat doar datorita presiunilor sindicalistilor care au amenintat cu greva. Nu mai vorbesc de executia bugetara, am dat azi exemplul Apelor Romane. Si daca nu ma insel, am discutat recent pe topicul de infrastructura feroviara cum sta treaba cu situatia facturilor, respectiv a platilor pentru investitiile CFR-ului. Nici acolo situatia nu e deloc roz.

Pe ansamblu, momentan e dezastru, mon cher.

NGC

^^
Altfel spus, dupa ce ca stam foarte prost chiar si cu sumele pentru agricultura incluse, daca le scoatem pe alea, stam si mai prost, adica un fel de ultra prost? :o


NGC


nirolf

S-a gripat brusc de vreo lună, dar tovarășii au intervenit la timp și economia își va reveni la fel de brusc cam de mâine-poimâine așa...


GDPR

Toti stam. O sa fie o asa liniste pe investitii, de o sa ne tiuie urechile.

NGC


TibiV

Zgomotele utilajelor de pe santiere deranjeaza urechile delicate ale cumparatorilor din hipermarket/mall care "taman' ce-au dat de bani"...

Cam asta este filozofia fiscal-bugetara din programul de guvernare... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

care bani ca inca nu au crescut nimic.
Pana acum au fost prea ocupati sa se certe intre ei.
intai Alde. apoi psd.
si ca tabloul sa fie complet s-au certat si usr-istii.
Daca primii s-au certat de la cascaval, ultimii s-au saturat sa nu faca nimic altceva decat sa protesteze.
in ritmul asta vom termina pe excedent...

poate la anul. daca nu vom avea alt guvern si alta "perioada de acomodare".
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024