News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Economia Romaniei: discutii, proiecte, conexiuni cu infrastructura

Started by Ionut, April 18, 2015, 09:00:58 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dumbravaandrei

Conform ultimelor norme fiscale si a legii bugetului, companiile de stat sunt obligate ca 90% din profit sa il returneze statului catre bugetul consolidat.
Iar daca are nevoie de bani de investitii, in BVC-ul de pe anul urmator isi prinde cheltuielile. Daca o sa i le si aprobe cineva asta e cu totul alta discutie.
Sau voi de ce credeti ca statul vroia acel fond suveran?
La noi statul isi este propria lui suveica si din pacate de la departare e cea mai mare din piata...


TibiV

Asta este doar pentru C.E.Oltenia...
Poate si pentru TAROM...
:lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

GDPR

Ministrul Finanţelor: Am emoţii în legătură cu cheltuielile bugetare după primele cinci luni

Ministrul Finanţelor, Viorel Ştefan, a declarat marţi, în cadrul unei conferinţe de presă, că are emoţii în ceea ce priveşte nivelul cheltuielilor bugetare după primele cinci luni, dar consideră că bugetul va rămâne în echilibru, în condiţiile în care Guvernul are nevoie de resurse în special în a doua jumătate a anului, când va fi accelerat procesul de atragere de fonduri europene, potrivit News.ro.

Economica.net

adiarc

probabil infrastructura va fii cea mai "castigata"....se va "lucra" la foc continuu la noi proiecte,"bine" pregatite si MT si CNAIR vor primi o rectificare record in 29 februarie 2018 :lol:....putin decalata la fel ca mierea si laptele din salariile ipotetic marite  :lol:
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

http://www.zf.ro/companii/industrie/institutul-de-statistica-confirma-datele-economice-pentru-trimestrul-i-economia-chiar-creste-cu-5-7-plusul-fiind-adus-de-industrie-comert-si-it-16417043

Si o postare pe fb a lui Cristian Socol referitorare la legea salarizarii unice, din care insa preiau doar ultima parte:
5. Daca dorim sa cerem performanta de la sistemul bugetar sa incercam sa constientizam si nevoia de stimulare a performantei, alta decat mica spaga. Vrem conditii mai bune, vrem sa nu mai emigreze capitalul uman dar cand vorbim de cresteri de salarii ne uitam chioris. Altfel nu stiu cata lume cunoaste ca de exemplu din totalul functionarilor publici doar 4% sunt nou intrati!

Sublinierea imi apartine. Cred ca asa va veti da seama de ce NU se schimba nimic indiferent de culoarea partidului de la guvernare. Cei care ar trebui sa creeze si sa implementeze proiectele, sunt aceiasi dinozauri. Multi dintre ei sunt acolo de dinainte de 2000, anul cand PC-urile au devenit accesibile. Si multi nu stiu nici acum ce e ala Google Maps. Iar in Excel stiu doar sa bage date....folosind un singur deget.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

pasadia

Si ce, crezi ca salariile mai mari vor aduce tineri performanti in sistem? Sau doar progeniturile lnese ale actualilor dinozauri din sistem? Sunt o multime de functii publice care aproape ca se lasa mostenire in familie, am mari dubii ca salariu mai mare ii va determina pe dinozauri sa deschida sistemul.

nirolf

Bugetul general consolidat a trecut pe minus în luna mai, cu un deficit de 2,2 miliarde lei, aproape triplu

QuoteCheltuielile pentru investiții, care includ cheltuielile de capital, precum și cele aferente programelor de dezvoltare finanțate din surse interne și externe, au fost de 4,1 miliarde lei, echivalent cu 0,5% din PIB, susține Ministerul Finanțelor, ceea ce înseamnă o scădere semnificativă - cu 55% - față de aceeași perioadă a anului trecut.

În primele cinci luni din 2016, cheltuielile pentru investiții au fost de 9 miliarde lei, respectiv 1,2% din PIB, potrivit execuției bugetare publicate de MFP în urmă cu un an.

GDPR

^Executie Ian-Mai 2017:

- Proiecte cu finantare din fonduri externe nerambursabile: 5,445.6 mil lei;
- Cheltuieli aferente programelor cu finantare rambursabila: 78.2 mil lei;
- Cheltuieli de capital (active nefinanciare): 2,744.8 mil lei.
- Total: 8,268.6 mil lei.

Executie Ian-Mai 2016:

- Proiecte cu finantare din fonduri externe nerambursabile: 5,140.6 mil lei;
- Cheltuieli aferente programelor cu finantare rambursabila: 110.3 mil lei;
- Cheltuieli de capital (active nefinanciare): 3,628.7 mil lei.
- Total: 8,879.6 mil lei.

adiarc

Toate ca toate,dar sa ai In cinci luni de zile,la nivelul unei tari ca Romania,cheltuieli de SUB un mld.de euro,mi se pare groaznic,oribil,de-a dreptul Șocant,judecând prin prisma nevoilor de investiții din toate domeniile....e ceva incredibil...cred ca doar pe infrastructura (nu doar cea Rutiera,ci si cea de mediu,canalizare,utilități,etc ),ar fii fost necesari un mld de euro/luna...sau un mld.de euro/județ,mai ales la județele din coada clasamentului..
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

cutter

Deci investițiile sunt la jumătate față de anul trecut, la 5 luni, așa cum arată citatul pus de nirolf?


GDPR

Daca am sti cati bani s-au dus la agricultura din fondurile europene, atat pe 2016 cat si pe 2017, am putea face un calcul simplu. Din pacate, in tabelele cu executia lunara care sunt publicate de MF, agricultura e la comun cu investitiile.

nirolf

Mediafax zice așa:

QuoteSumele de la Uniunea Europeană în contul plăţilor efectuate sunt în sumă de 4,6 miliarde de lei, din care 4,2 miliarde lei reprezintă sume aferente proiectelor din domeniul agriculturii.

TibiV

Agricultura este "constanta" care se poate elimina din calcul...

Toate guvernele au "manipulat" cifrele cu fondurile europene exact pe acest principiu. "Pentru anul X am avut absorbtie de 73%", desi din de fapt 62% au fost pe agricultura, si doar 11% proiecte de investitii...

Nu conteaza cat produci, subventia pe hectar / pe cap de vita/oaie/gaina este aceeasi.
PAC - Politica Agricola Comuna....
(ATENTIE !!! Spre deosebire de investitii, la agricultura banii se dau in avans, nu se deconteaza ulterior pe baza de facturi... UE merge pe ideea ca vaca trebuie sa aiba bani de mancare astazi, nu sa ii decontezi factura de furaje la 6 luni dupa ce a murit de foame... La fel la cereale. Ai declarat X sute de hectare de grau, primesti subventia, indiferent ca a plouat sau nu...)

cutter, sunt sigur ca ai colegi specializati pe problema, care ne-ar putea ajuta cu niste cifre mai clare....

Daca am putea "extrage" subventiile pe PAC, am afla cati bani au fost de fapt consumati pe investitii...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)