News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

[B] Ce-am mai vazut din mers in Bucuresti

Started by Ionut, September 22, 2011, 02:52:47 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.


MRS



A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

MRS

Minune pe Sistesti/Ionescu de la Brad: dupa ce toata vara au crescut buruieni, odata cu revenirea aglomeratiei in zona au aparut si dorei la mutat de utilitati.
Proprietarul considera exproprierea un abuz si a montat un mare panou cu "prima nationalizare dupa 1989"


A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

panzer

Trec si eu zilnic pe acolo. Doar nu era sa intre in parcarea de la Romatsa, nu? Altfel pomi frumosi are domnul in curte.

Imi pare rau ca nu am fotografiat stalpul electrica ramas in mijlocul benzii 1 timp de 2 ani! Abia in primavara asta l-au mutat.

MRS

Bataia de joc continua pe Sisesti - coada era dimineata de la intersectia cu Oaspetilor pana la Ionescu de la Brad/Straulesti




A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

Earthchild

Astazi din nou mi-a fost rusine.
Ana Blandiana scria inainte de '89 ca suntem un popor vegetal. Parafrazand-o, scriu ca suntem un c..t vegetal!
Tiganii scandalagii+tigancile gurese au transformat zona Academiei-Doamnei-Ghica in satra. In cardasie cu pulitia si cred ca si cu smenarii din primarie. O palma pe obrazul gros al "civilizatiei" romanesti.
Mi-e rusine ca sunt bucurestean. Rusine, rusine...

Goldmund

Earthchild,
Daca tu gandesti asa, nu trebuie sa-ti fie rusine deloc ca esti bucurestean. Nu e vina ta si tu nu esti de acord cu starea pe care tu de fapt o critici...
Era de prevazut ca o sa fie asa:
din 1990, rare sunt familiile de bucuresteni care au mai mult de un copil. Nici in Germania nu e asa, majoritatea familiilor au mai mult de un copil(ce e rau aici ca multe perechi nu mai vor nici un copil, dar cele care se decid pentru o familie, aceia fac mai mult de un copil.). Plus ca multi, prea multi bucuresteni si-au parasit orasul din diferite motive, mai ales inainte de 1989, dar si in anii '90. Sa speram ca acest fenomen va fi stavilit, candva...
numai de bine!

O veste buna:
"CEA MAI MARE berărie din sud-estul Europei s-a deschis în Parcul Herăstrău. Cum arată Berăria H, în care trei antreprenori români au investit 3 milioane de euro"
http://www.mediafax.ro/economic/cea-mai-mare-berarie-din-sud-estul-europei-s-a-deschis-in-parcul-herastrau-cum-arata-beraria-h-in-care-trei-antreprenori-romani-au-investit-3-milioane-de-euro-foto-13256117

Pozele sunt traznet!

MRS

Bataia de joc inceputa in luna mai continua pe Sos. Sisesti:



A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

panzer

Hai sa fim seriosi: au lucrat un pic in ultima luna la canalizare. Am vazut parca si niste cabluri mari electrice.

dr4qul4

#114
Sa-i vad cum mai lucreaza acum!
Filmat azi in Vitan! De peste o ora ninge ca in povesti!
https://www.youtube.com/watch?v=OcBr79tmdQQ&feature=youtu.be



Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

dr4qul4

Incredibil de liber traficul de azi!!!
Dimineata la 9-12 am facut o tura: Vitan-Unirii-Baneasa-Jilava-Unirii.

pe Bd Aviatorilor au pus deja luminitele de sarbatori  :D, iar la Charles de Gaulle au terminat de asfaltat. mai au si marcajele. Bonus, cateva poze pana la Beijing, cu probabil cel mai frumos bulevard al capitalei.
















Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

igorashu

Traseul meu de fiecare zi:P

O chestie ciudată de care mi-am adus aminte uitându-mă la pozele tale - poate are cineva o explicație. În intersecția Charles de Gaulle e o contradicție între circulația semaforizată și cea când nu funcționează semafoarele. În primul caz se acordă prioritate de dreapta celor care vin de pe C. Dorobanți (nu e sens giratoriu acolo), dar dacă semafoarele nu funcționează cei care vin de pe Dorobanți au "cedează trecerea". Care-i logica?

Tavi


dr4qul4

can merg semafoarele dam prioritate doar daca avem rosu.
Cand nu merg semafoarele, cei de pe Dorobanti au cedeaza, ce nu inteleg eu e de ce au si un semn inainte de acea bretea. Logic ar fi ca si semaforul lor, si semnul lor de cedeaza sa fie puse dupa acea bretea, exact la intrarea in rond, ca sa poata face dreapta spre primaverii.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Tavi

Atunci pietonii numai trec niciodata  O:-)
E trafic important dinspre metrou catre statia de autobus dinainte de intersectie (si invers).