News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[B] Ce-am mai vazut din mers in Bucuresti

Started by Ionut, September 22, 2011, 02:52:47 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

dr4qul4

Eu cred ca s-a rasturnat un camion cu vopsea acolo acolo  :)

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

133 313

Gatuire in trafic la Timpuri Noi.








(44.442233, 26.109590)
Asfaltare str. Maria Rosetti pana in Vasile Lascar.


Ionut

Mihai Daraban (CCIR): Pavilionul central al Romexpo va deveni o sală polivalentă cu 15.000 de locuri

Pavilionul central al Romexpo va deveni un centru multifuncțional, o sală polivalentă cu 15.000 de locuri, vestiare, săli de conferințe și loje, în urma semnării unui protocol de colaborare cu Primăria Generală a Capitalei, a anunțat miercuri, președintele Camerei de Comerț și Industrie a României (CCIR), Mihai Daraban. Conform documentului, Primăria Generală ar urma să finanțeze cu aproximativ 30 de milioane de euro lucrările pentru reamenajarea pavilionului central ca sală polivalentă, cu 15.000 de locuri, vestiare, săli de conferințe, loje, astfel încât aceasta să fie acreditată la nivel european.

"Cupola este o emblemă a Bucureștiului. Ea va rămâne așa cum este la exterior, cu o reconfigurare majoră la interior. În această sală polivalentă se va putea organiza absolut orice, mai puțin rugby și fotbal. Lucrările pentru reamenajarea sălii vor dura aproximativ un an, urmând ca de la 1 septembrie 2017 cea mai mare parte a activității expoziționale din Cupolă să fie preluată de noua hală", a spus Daraban.

Agerpres

Harry

Hmm, nu stiu daca e cea mai inteleapta idee. Bucurestiul are nevoie de un expo center de dimensiuni mari.

TibiV

Mai mult "for fun"...

Nu prea stiu in ce topic s-ar potrivi cel mai bine, asa ca pun aici...
In seara asta, ora 21, Serban Voda, vis-a-vis de Bisrica Eroii Revolutiei...


O  sa ziceti: "Ei da, si ?... Aglomeratie am mai vazut !"
Aglomeratie - da, am mai vazut.
Dar un astfel de numar de inmatriculare este prima oara cand vad !...




:cheers: pentru andorrez... andorrian ?...
(Wiki: 467.63 sq. km,  Population (2014 estimate)  85,470 !)
Care erau sansele ca unul din 85.470 sa ajunga fix in fata mea, pe Serban Voda ?!?!... :lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Harry

Ajuns cu treaba in Bucuresti si pe fuga am apucat sa arunc un ochi al noua aripa a therme - Galaxy:




BogdanB

In aceasta seara, in jurul orei 22:00 se asfalta de zor pe bvd. Iuliu Maniu in zona Lujerului, la zero grade Celsius..., oare este corect/normal asa ?
Eu unul banuiesc ca nu, si toata aceasta graba care mai mult strica decat repara e doar pentru capital electoral, mde, avem alegeri ...

GDPR

#277
Se asfalteaza cam peste tot in oras. Nu mi-e clar daca este nebunie electorala sau vor sa arda niste bani care le-au ramas, sau poate ambele. Oricum la anul trebuie reasfaltat, nu are cum sa reziste asfaltul asternut la temperaturile astea.

dr4qul4

nu e chiar atat de frig in bucuresti. mai ales la nivelul solului. mai bine ca asfalteaza zilele astea decat sa stam asa 3-4 luni.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

GDPR

Nu e asa frig, doar vreo patru, cinci grade cu minus in cursul noptii. Asta ti se pare o temperatura normala de asfaltat? Si se asfalteaza strazi la care asfaltul era mai mult decat ok.

dr4qul4

la ora 23, la universitate masina arata 4 grade plus!
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

GDPR

Conteaza temperaturile minime, uite graficul de la Bucuresti Baneasa:


TibiV

O poza geniala a colegului 133 313, intitulata "Obiceiurile proaste se invata... in SCOALA !"


:lol:
(Poza este facuta pe Pantelimon, in statia de autobuz de dupa intersectia cu Morarilor/Fundeni, vedere spre Chisinau/Mihai Bravu...)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

ghrt

Quote from: AdrianB1 on December 04, 2016, 11:25:06 PM
Cei care stau acolo si sunt izolati au ales asta. Acolo a fost un mare camp pustiu, daca si-au facut case pe camp e problema lor, nu a altcuiva, sa le faca bulevard. Cand un dezvoltator construieste un cartier face si sosele, cand 100 de oameni fac case pe terenuri inghesuite si dupa aia vor bulevard, aia e nesimtire. Pentru ca terenul e deja ocupat de casele lor si un bulevard inseamna demolari, nu i-a dus capul cand s-au apucat de treaba? Ah, de ce intreb, normal ca nu i-a dus capul, ca doar si-au facut casa in mijlocul campului.

Când te uiţi pe hartă şi vezi străzile tăiate sistematic în Ioanid, Dorobanţi sau Bucureştii Noi, crezi că proprietarii de acolo au fost atât de luminaţi încât au stat şi au cujetat împreună?
Soluţia la construirea de noi cartiere a constituie parcelarea de către Primărie. Adică Primăria cumpăra tot terenul, stabileşte planurile de urbanism, îl parcelează, construieşte toate utilităţile (apă, canal, drumuri, cabluri etc, poate şi termoficare) şi apoi vinde parcelele, cu obligaţia de a construi conform planului de urbanism în 3-5 ani, altfel cumpărătorul pierde proprietatea terenului. Această abordare a creat cartiere ce acum sunt un vis urbanistic, că astăzi fiecare îşi cumpără şi apoi construieşte pe terenuri agricole, că sunt mai ieftine.
Iar în cazul loturilor mari (fostele fabrici din oraş), câte or mai fi, ar fi trebuit discutat cu fiecare proprietar un plan de urbanism.

Cont (aproape) inactiv.

carutasul

Da' nu trebuie să si cumpere terenul. Pe la noi primăria nu a cumpărat nimic, dar in schimb a impus destul de strict planul de urbanism pe fostele terenuri agricole şi zic că a ieşit relativ bun ( evident au fost si câţiva "Gică Contra" dar nu prea au avut incotro, fără desenul corect nu au primit aprobare). Cu cat e mai departe de Bucuresti, cu atat e mai bine, că "pilele" n-au fost aşa de mari :) A, bine, că era si mai interesant dacă primăria avea bani să mai si cumpere pentru un părculeţ, o mică piaţetă... dar na, după buget, coane Fănică. Scuze dacă sunt un pic off-topic...