Accesibilitate autostrăzi

Started by delacroix, March 10, 2015, 01:22:16 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

delacroix

Daca tot se inmultesc autostrazile ar fi bine sa stim cum ajungem la ele

delacroix

#1

Ionut

Buna initiativa. O singura intrebare: avem nevoie de thread separat? Putem integra in topicurile de autostrazi (generic) si in cel de sinteza (autostrazi). Nu e suficient? ???

MHN

Daca s-ar discuta doar despre subiectul distantei pana la punctele de acces din apropierea oraselor mari (municipiilor, precum vad in tabelul deja postat), nu cred ca s-ar scrie asa de mult pe acest topic.
Insa daca delacroix sau alti colegi vor vorbi despre distantele de la toate nodurile pana la localitatile apropiate sau considerate importante, atunci discutia se va complica, fiind utila separarea aceasta.

delacroix

#4
Evident aici se poate discuta despre aproape tot ce tine de autostrazi (noduri, drumuri de legatura, planificate, realizate sau propuse) dar si despre Dn sau DJ care au tangenta cu autostrazile.
Chiar si cu MasterPlanul realizat vor fi mai multi oameni interesati de lagatura cu autostrada decat autostrada in sine.

TibiV

delacroix, recunosc sincer ca mi-e greu sa inteleg tabelul - m-ai degraba il intuiesc...

Nu ar trebui un titlu la coloane ? De ex. la Bucuresti prima coloana este A3, a doua A3 etc...

Si ce intelegi prin centru / margine ? Marginea orasului ?...

Cum trebuie interpretate cifrele la Ploiesti de exemplu ?...

Mersi....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

OK, am inteles acum...
Dar inseamna ca fiecare coloana este alta iesire la alta autostrada sau la aceeasi autostrada, nu?...
Probabil ca la Bucuresti pentru A2 ai luat in calcul 2 iesiri...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

pt Bucuresti a luat in calcul 2 iesiri la A1. la km 3 avem ciorogarla.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

delacroix

#8
De ce 2 iesiri la Bucuresti? Acolo incep autostrazile. E un singur inceput. Ordinea e de la est la vest. A patra coloana la Bucuresti e tot A3 cand se va termina.

TibiV

Eu am greşit, am scris A1 si ma gândeam la A2...
Am crezut că la A2 ai pus intrarea din Pallady si nodul nou de la Cernica....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

BIGRED1984

#10
Eu cred ca ar trebui facut : pe Y autostrazile si pe X orasele ; cu ocazia asta vezi si prin ce orase trec autostrazile
Ceva de genul
       Bucuresti     Constanta     Ploiesti       Pitesti
A0
A1   0/10 3/13                                            0/8 0/2
A2   0/11             3/8 0/7
A3   0/9 -5/4                            3/7


L.E. : eventual fiecare intrare in tabel cu link spre google maps

cutter

"Accesabilitate" nu cred că exista în limba română, poate accesibilitate?

Ionut

Nici nu observasem. Am modificat eu titlul.

danutzu_1069

Cred ca e bine asa cum este organizat acum doar ca trebuie pus cap de coloana cu nr autostrazii.
Spun asta pentru ca multe autostazi (pe orizontala) nu or sa fie, in schimb pe verticala pot sa fie multe orase.

BIGRED1984

Da, ok ... acum m-am gandit ca or sa apara mai multe orase conectate, poate se vor pune si unele de mai departe
ar putea fi pusa o coloana in care sa specifi centru si marginea - aici poate fi pus centura (de est, de vest ..etc) sau limita orasului, intre nume oras si nr actual de iesiri - astfel eliberezi headerul pentru nr autostrazii
Ceva gen