Autostrăzi în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 11:15:15 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mike_us

@StefanCelMare Cred ca de faptul avem un număr record de km in execuție e de fapt cel mai bun lucru care ni s-a întâmplat. Rezultatele încep sa se si vadă deja începem sa inauguram un număr mai mare de km.

GIV

@StefanCelMare prioritizarea asta e data si de alegeri.. nu cred ca se agitau atat de mult daca nu era an electoral

Cetatean

#9857
E si rezultatul politicilor defectuase,a birocratiei excesive plus a inca N+1 factori printre care as mentiona frica de fondurile europene.
Si posibilitatile oarecum limitate de fraudare.
Faptul ca au mutat lucrari de zeci sute de milioane la primarii si consilii judetene...au luat din presiunea de la centru,dar le-au dat unor oameni care cu greu pot gestiona asa ceva. Vorbim de primarii care s-au trezit cu contracte cat au ei bugetu pe 1 an...

Sa nu uitam ca am avut o perioada intre 2015-2021 in care n-am facut aproape nimic. 200 si ceva de km de autostrazi in 7 ani. Fara licitatii,doar abureli.
Pregatirea pentru un proiect de la faza de studii pana la licitatie dureaza mult prea mult. Desi intr-o tara cu apa calda,faptul ca ai facut studii 7 ani,inseamna sa si livrezi un proiect foarte bun...nu e valabil la noi.
Am spus in repetate randuri,dar mi s-au sters postarile,exact treaba asta.
Avem tara in reconstructie totala. De la spitale la stadioane,peste care adaugam infrastructura rutiera si cf.
Anul trecut in vara,sa gasesti o echipa de asfalt 2 saptamani,mai degraba luai 4-5 numere la loto.
Urmatorii 5-7 ani,la ce este in lucru si vad ca tot scot pe banda rulanta lucrari cu valori extraordinare ma astept sa fie efectiv bataie pe oameni.
Se scot lucrari de sute si sute de milioane de euro lunar. Azi,am vazut un contract cadru in Bucuresti,parca pe 4 ani de reabilitare de vreo 600 mil euro?

Faptul ca am exportat mana de lucru semi calificata timp de 20 de ani intre anii 1995-2015,ne-a lasat pe noi fara forta de munca.

Uitati-va pe toate santierele. Probabil media de varsta e 40-45+ la care se adauga cativa tineri rataciti si multi imigranti.
Stiti care e productivitatea unor vietnamezi sau srilankezi cand dau de -5 grade? Catre zero,ca n-au vazut frig in viata lor.

A,si inca n-au inceput in blana Cluj-Oradea pe cf si Arad Caransebes. Sa mai zic si de Arad Oradea?
De urmarit!