News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Constructori, proiectanti si consultanti din Romania si din lume

Started by Ionut, February 19, 2015, 10:36:55 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

iulius

Quote from: Dominik on February 19, 2018, 09:32:48 PM
Dupa ce arata pe site-ul lor, turcii au realizat niste proiecte colosale, ce se vede acolo, o recomanda ca si companie serioasa

Daca reusesc  sa castige / realizeze primul Lot, le dam in primire si tunelul Meses. Vad ca sunt "dotati" cu proiecte bine realizate

Morosanu

Daca nu ma insel HIDROELEKTRA NISKOGRADNJA D.D. au construit cel mai lung tunel autostradal din Croatia, cel de la Sveti Rok (circa 6.000 m) si podul spre insula Krk, deci n-as zice ca sunt de aruncat.
Politica distruge tot ce atinge.

infraAdi_ro

Quote from: pbh on February 20, 2018, 07:02:59 AM
Este normal. Sunt firme noi care nu stiu in ce se baga. Important este ca apare Trameco in toate cele 3 licitatii, in concluzie avem asigurate contestatiile.

Eu as paria pe Trameco pe un lot,avand in vedere ca e din zona si dupa cate il cunosc pe Beniamin Rus,ar mobiliza toate firmele lui,oamenii,utilajele pentru a demonstra ca e in stare sa faca o autostrada.Sa nu uitam de Brad -Deva(am lucrat 1an acolo) ca l-au dus cu bine la capat si arata bine,si Marghita- Tasnad si drumul expres din Oradea...In plus ei deja au ceva proiect,date,informatii de la Corsam avand in vedere ca au negociat sa fie subcontractori pe 30 de km.
Romania are un viitor doar daca are prezent!

pasadia


dr4qul4

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

CristiM

Grupul de Firme Selina este unul din cei mai importanti competitori de pe piata constructiilor din vestul tarii. Forta noastra rezida in cele cinci firme ale consortiului, specializate pe segmentul lor de activitate:

Selina S.R.L. - constructii
Trameco S.A. - transport si mecanizare
Drumuri Bihor S.A. - lucrari de infrastructura
Selina Invest S.R.L. - dezvoltator si promotor de proiecte imobiliare
Selina Kurdistan - constructii
"Românului îi e greu până se apucă de treabă că de lăsat îndată se lasă"   Ion Creanga

Vice33

Sa adjudece pentru lotul 3 firma UMB!! E cea mai serioasă și mai dinamică. Nu ne-ar dezamăgi...

__dir

^^ VIAROAD SRL (str. Moinești, Bucuresti, România)

O firma fantoma?

Ciprianul

Noi cei din Vest care suntem din Oradea cunoastem bine Trameco si implicit Selina Group. Eu sunt de parere ca e cu 2 taisuri aici.
1 Are avantajul ca cunoaste bine zona si nu cred ca ar avea probleme cu subcontractarea.
2 Nu stiu daca e chiar capabila financiar sa sustina o asemena lucrare pana va fi platita de CNAIR
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

Ciprianul

Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

Ionut

3 loturi, 19 oferte, insa doar 11 asocieri din care doar vreo 5-6 fezabile. O sa avem mare noroc daca nu se va ajunge la alte blocaje majore si rezilieri. Vom vedea peste 1-2 ani.

pasadia

Apropo de Trameco care ar face parte din grupul Selina, aduceti-mi aminte: prin 2013, cand era Sova ministru, in urma unei vizite in China, nu a iesit chiar el sa spuna ca ar fi incercat patronul de la Selina sa-l mituiasca cu ceva? A fost o declaratie publica, ramasesem cu impresia de atunci ca se lasa cu un dosar penal (evident in cercetare).

N-am prea bagat in seama stirea, insa pana la urma:
- Sova a anulat contractul Bechtel (unde spuneti voi ca Selina era subcontractor)
- Selina s-a tinut pana la urma de treaba pe Soimus - Brad si a iesit ceva ok
- Trameco, ziceti voi, ca e contestatar obisnuit al procedurilor CNAIR (oarecum la fel ca si Consitrans, suparati dupa povestea cu consultanta pe OS3).

Deci? Stie cineva, unde s-a mai ajuns cu cercetarea penala in acea speta?

dr4qul4

Viaroad are vreo legatura cu Pa&Co? Moinesti-Oituz, tot pe acolo.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

pasadia

Str. Moinesti din Bucuresti e tot una cu localitatea Oituz din judetul Bacau?

__dir

Exista alte spete legate de Selina/Trameco

#1

#2

#3

In 2015 Kiss si Rus au fost trimisi in judecata pentru spalare de bani