Cluj-Budapesta-Bratislava-Praga-Chemnitz-Munchen si retur

Started by ciprebbe, September 05, 2012, 11:18:07 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ciprebbe

Dupa cum am denumit si acest topic, am sa incerc sa pun cat mai multe poze si informatii (+ pareri) de "pe undemerg"(am mers)  in aceasta vacanta.
Plecarea s-a facut din Cluj intr-o seara de vineri , 10.08.2012 (dupa 8 ore de program ) in jurul orei 22.30.
Din cauza piticilor (3 la numar, 10 ani, 5 ani, si 6 luni) a trebuit sa parcurgem drumul noaptea (cat mai mult din el). Dupa munca si o ora de somn am hotarat sa o luam la drum si sa nu mai pierdem nici o zi din vacanta. Destinatia finala Germania, orasul Auerbach, intre Dresda si Hof o distanta de 1253 Km conform navigatorului si 15.10 ore.
Inca dinainte de plecare am incercat sa aflu cat mai multe informatii despre starea drumurilor si valorile taxelor de autostrada + pretul combustibilului, multe dintre aceste informatii fiind furnizate chiar de membrii ai acestui forum, ocazie cu care le multumesc si le spun ca unele informatii mi-au fost foarte utile.
Masina cu care am ales sa merg a fost opel Zafira, 7 locuri, motorizare 1.8 benzina+ balena de 600 l montata deasupra pentru orice eventualitate ( la intoarcere a avut grija nevasta sa o umple :P)
Asadar sa o luam la drum.
Pana la vama nu am avut nici un fel de probleme, nici un radar pe traseu,drumul Cluj-Oradea foarte liber, carosabilul incepe sa dea semne de oboseala si l-as cataloga de nota 8, am treversat Oradea prin centru, alimentat la pertom in vama Bors, (5,84lei/ l cu reducerea din weekend). Controlul se face la iesirea din tara in partea ungara (Artand), vamesi plictisiti, doar 2 masini erau in fata , in max 3 min am trecut apoi la iesirea din vama politia de frontiera HU oprea toate masinile notau numerele si intrebau de destinatie ( nu am mai patit asta niciodata, anul asta avand deja 5 iesiri prin Bors). I-am zis si ne-am vazut mai departe de drum. Traseul urmat DN 4 al lor pana la Albertirsa apoi pe M5-M0-M1spre slovaci.Pe DN4 trafic destul de mare mai ales sensul spre RO, starea asfaltului buna(nota 9) dupa cum se stie s-a deschis centura la Kisujszallas anul acesta(profil de half autostrada, parte din viitorul M4, limita de 110 si toate supratraversarile finalizate inclusiv pt celalalt sens care cine stie cand se va construi) ceea ce face drumul mai rapid.
La Albertirsa, peco AGIP am luat vinieta (matrica) 4780forinti/ 1 luna am platit cu cardul (iesi mai ieftin decat la casa de schimb,( info taxa autostrada in HU http://www.motorway.hu/02Ematrica/01Dijtablazat2012) nu luati vinieta din vama, nici de la noi nici de la unguri cer cu cel putin 30% in +) am intrat pe M5, apoi pe M0 unde pe prima portiune s-a coborat limita de la 80 la 60 si se lucreaza la carosabil, dupa ce se trece Dunarea s-a deschis portiunea noua din M0 cu 3 benzi pe sens si limita de 110 pana se ajunge la M7 apoi urmeaza o ingustare brusca la 2 benzi  si prost semnalizata pana se intra in M1. De aici si pana aproape de iesirea spre slovaci nu am ce sa spun (drum liber, carosabil impecabil, fara lucrari......). Exit ul spre slovaci ft bine semnalizat, drumul e la o banda pe sens pana la granita (half profile )urmeaza vama cu Slovacii, apoi se merge inspre Bratislava pe autostrada si mai departe spre cehi pe autostrada D2
........continuare maine....sper ... inca era noapte ...deci nu am pana aici poze :P....
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

Continuam.....
La slovaci dupa ce am trecut de granita nu am gasit de unde sa iau vigneta si regretam ca nu am facut precum a zis bogdymol( aici bogdy a filmat de la unguri pana la cehi http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=91.75) si sa o iau din ungaria, iar dupa jumatate de ora am intalnit un indicator care ma anunta ca in 3 km o pot cumpara . Ma pregatesc sa nu ratez iesirea cand dupa ce trec un pod imi apare indicatorul de Ceska Republika Asadar am trecut de Slovaci iar la cehi alte surprize. Am iesit sa iau vigneta(exact unde bogdy a  intalnit politistii min 5.08 la filmuletul 2) si nu aveam coroane la mine , asa ca am vrut sa platesc cu cardul....nu s-a putut (strategic) si mi-a cerut 25 euro pe vigneta . Pretul e de 440 coroane pe 1 luna adica aproximativ 18 euro asa ca 7 euro au contat pt mine. M-am dus mai departe pana la iesirea spre Breclav ( imi lipsea si combustibilul) am iesit acolo si m-am ghidat spre prima benzinarie cam la aprox 500m de autostrada. Aici am gasit si vigneta pt cehi la pretul clasic si s-a putut plati cu cardul. Pretul pt 1 l de benzina (acelasi si la motorina) 37.5 coroane(aprox 6.9 ron). De aici stiam ca va incepe distractia pana la Praga pe arhicunoscuta autostrada de beton via Brno. Norocul meu ca era noapte si am putut folosi lejer si pe portiuni ft lungi banda 2.
Aproape de Praga se iveau zorile, eu urmand sa ocolesc orasul pe centura si sa merg mai departe pe autostrada 6 inspre Karlovy Vary.
Poze de pe centura Praga:












Inspre autostrada 6 , dupa Praga

de remarcat lipsa plaselor de protectie pe distante mari,

.....va urma Karlovy Vary...
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

Un mic update cu Karlovy Vary.....
In primul rand mai jos sunt 2 produse celebre ale acestui oras comparabil cu Baile Herculane de la noi ( pe vremea cand la noi mai era ceva ),
Din astea se bea apa de la cele 14 izvoare captate( eu am gasit doar 12) din cele 70 existente.....preuri intre 100 si 400 coroane....functie de marime...asta a fost 140


si prajiturile lor celebre......un fel de vafe ....35 coroane

In parcul central o poza care va ramane in arhiva cu data la care s-a facut vizita in aceasta staiune,

Si statiune incet incet se dezvluie:




















Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

Vitrine
din ce auzisem aici se gasesc portelanuri de Moser, cele mai scumpe din Boemia




Cel mai "fierbinte" izvor.......
ca tot romnul am simtit temperatura pe pielea mea, apoi degetul involuntar a ajuns in gura si am dat si de gustul "minunat" de oua clocite....

Aici cel mai puternic izvor

Izvorul e "inchis" intr-o incapere cu o inaltime considerabila, aprox 20m, coloana de apa tasnind pana pe la 14m (din auzite) insa efectul simtit in acea incapere e cu adevarat impresionant, auzindu-se vuietul acela de la presiunea apei, urmat de degajari puternice de gaze,....un duduit fenomenal.......
Va continua
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

bogdymol



^ Aici e un picior pus pe bord? :D

Legat de vigneta: poate era mai bine daca o cumparai de unde ti-am spus eu :)

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

ciprebbe

:))
ft atent la detalii  :D  bogdymol....
de acolo am vrut sa o iau, insa am ratat intrarea la acel Marche, era undeva pe la 4 dimineata, apoi din ce am vazut in filmuletele tale am zis ca o sa iau de pe exiturile spre Bratislava.
Sincer m-am uitat a 2 a oara pe filmuletele tale dupa ce m-am intors in tara si nu am recunoscut mai nimic. Abea atunci am realizat cat eram de obosit .....noroc ca a urmat Cehia cu betoanele ei :D ....
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Telvanni

Salut!
Imediat dupa Paste o sa merg si eu spre Praga numai ca o sa ies prin Nadlac.
Intentionez sa merg prin Slovacia.
Cum ma sfatuiesti sa fac cu vignetele? De unde e cel mai bine sa le iau?

M-a intrigat o observatie de pe site-ul MAE (http://www.mae.ro/travel-conditions/3745) care spune: "Atenţie! Vigneta pentru circulaţia pe autostradă nu se poate achiziţiona de la punctul de trecere a frontierei ungaro-slovace (autostrada E 75), întrucât, în acest loc nu există niciun punct de comercializare de produse şi servicii.
Atenţionăm asupra faptului că poliţia opreşte şi amendează toate autovehiculele care nu au vignetă, fără a ţine cont de faptul că aceste vignete nu se găsesc mereu în stocurile staţiilor de benzină."

Multumesc!


stefanudrea

^
La iesire din tara iei vigneta de ungaria si slovacia si ai rezolvat tot.

ciprebbe

Pt Ungaria o poti lua din benzinariile MOL de la noi.
Pt Slovacia se poate lua si din Ungaria inainte de iesi de pe M1 , de aici . La Cehi o iau de aici .
Slovacii au obiceiul destul de des de a face control chiar imediat dupa vama.
Rabdare si tutun de la Brno la Praga se reia lucrul la autostrada.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

SB76UFO

Sfat pentru toti cei care aleg ruta RO-HU-SK-CZ-D
Quote from: SB76UFO on March 16, 2015, 05:55:49 PM
@Telvanni Pentru Ungaria iti poti lua vinieta de la benzinariile MOL din Romania, iar pentru Solvacia si Cehia, eu intotdeauna am luat vinieta din benzinaria MOL (vezi poza) inainte cu 1 km de a lua-o pe M15 spre Bratislava. Daca ratezi e destul de greu sa mai gasesti vinieta in Slovenia






Quote from: SB76UFO on March 16, 2015, 06:16:40 PM
Iar de alimentat cu motorina/benzina, eu alimentam din granita Romaniei si din Slovacia de la Slovnaft Sekule (preturile cele mai mici pe relatia Sibiu-Berlin), singura benzinarie de la Bratislava pana la granita cu Cehia. Benzinaria se afla cam cu 8-12 km inaintea granitei cu Cehia. Daca o ratezi mai poti alimenta doar din Cehia unde e mai scump.






P.S. Tot de acolo (pe sensul opus) alimentam la intoarcere.
"Prostia este eternă și invincibilă"

Telvanni

Va multumesc!
Informatiile primite imi sunt de mare ajutor.
Banuiesc ca vigneta ptr Cehia se poate cumpara si-n euro.

ciprebbe

Ia card-ul cu tine in Cehia doar asa am platit. In Ungaria nu e prea avantajos cursul acolo in spatiul de servicii ( iti ia si euro )
Si inca ceva combustibilul in Cehia era mai ieftin decat in Slovacia ( cineva afirma invers, eu am vazut pe pielea mea pe extrasul de cont de atunci nu mai alimentez in Slovacia)
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe