[B] Magistrala M5 Drumul Taberei-Pantelimon

Started by Ionut, September 22, 2011, 02:29:08 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Ionut

Oficiul antifraudă face o anchetă privind neregulile finanţării din fonduri europene a Magistralei 5

,,OLAF a deschis o anchetă pe baza unor acuzaţii privind neregulile finanţării din fonduri europene a Magistralei 5 din Bucureşti. Ca parte a acestei anchete, a fost demarat un control. Întrucât aceasta este o investigaţie în derulare, OLAF nu poate oferi mai multe informaţii", au precizat reprezentanţii instituţiei, într-un răspuns la o solicitare a Mediafax. ,,În urma solicitării dumneavoastră referitoare la un control realizat de Oficiul European de Luptă Anti–Fraudă (OLAF), Metrorex confirmă că o echipă OLAF a întreprins o misiune la sediul Metrorex, ocazie cu care a solicitat o serie de documente referitoare la proiectul Magistrala 5 de metrou, Eroilor-Râul Doamnei". Mediafax.

ZF

Mai simplu zis, deocamdata nu stim nimic. :)


Horațiu 87

Procentul de realizarea a proiectului Magistrala 5 de metrou, Sectiunea Raul Doamnei - Eroilor (PS Opera) in luna FEBRUARIE 2018

Statia Raul Doamnei
Deviere retele 100% (ianuarie 100%)
Structura statie 60% (ianuarie 57%)
Sapatura în statie 97% (ianuarie 94%)
Refacere suprafete 10% (ianuarie 10%)
Finisaje 0 % (ianuarie 0%)

Statia Brancusi
Deviere retele 100% (ianuarie 100%)
Structura statie 97% (ianuarie 97%)
Sapatura în statie 100% (ianuarie 100%)
Refacere suprafete 75% (ianuarie 75%)
Finisaje 10 % (ianuarie 10%)

Statia si depoul Valea Ialomitei
Deviere retele 100% (ianuarie 100%)
Structura statie 100% (ianuarie 100%)
Sapatura în statie 100% (ianuarie 100%)
Refacere suprafete 99% (ianuarie 99%)
Finisaje 80% (ianuarie 82%)

Statia Romancierilor
Deviere retele 99% (ianuarie 99%)
Structura statie 99% (ianuarie 98%)
Sapatura în statie 100% (ianuarie 100%)
Refacere suprafete 46% (ianuarie 46%)
Finisaje 78% (ianuarie 78%)

Statia Parc Drumul Taberei
Deviere retele 46% (ianuarie 46%)
Structura statie 88% (ianuarie 84%)
Sapatura în statie 100% (ianuarie 100%)
Refacere suprafete 0% (ianuarie 0%)
Finisaje 20% (ianuarie 15%)

Statia Tudor Vladimirescu (Drumul Taberei 34)
Deviere retele 98% (ianuarie 98%)
Structura statie 100% (ianuarie 100%)
Sapatura în statie 100% (ianuarie 100%)
Refacere suprafete 70% (ianuarie 60%)
Finisaje 83% (ianuarie 82%)

Statia Favorit
Deviere retele 99% (ianuarie 99%)
Structura statie 99% (ianuarie 99%)
Sapatura în statie 100% (ianuarie 100%)
Refacere suprafete 70% (ianuarie 67%)
Finisaje 83% (ianuarie 82%)

Statia Orizont
Deviere retele 100% (ianuarie 100%)
Structura statie 100% (ianuarie 100%)
Sapatura în statie 100% (ianuarie 100%)
Refacere suprafete 99% (ianuarie 99%)
Finisaje 83% (ianuarie 83%)

Statia Academia Militara
Deviere retele 85% (ianuarie 85%)
Structura statie 83% (ianuarie 83%)
Sapatura în statie 100% (ianuarie 100%)
Refacere suprafete 0% (ianuarie 0%)
Finisaje 0% (ianuarie 0%)

Statia Eroilor 2
Deviere retele 93% (ianuarie 92%)
Structura statie 99% (ianuarie 99%)
Sapatura în statie 100% (ianuarie 100%)
Refacere suprafete 0% (ianuarie 0%)
Finisaje 39% (ianuarie 26%)

Stadiu lucrări

La data de  1 februarie 2018, stadiul fizic al lucrărilor era următorul:
- Structuria de rezistenta 94,40% (ianuarie 93,96%)
- Fundație cale de rulare 86,30% (ianuarie 86,30%)
- Finisaje 50,76% (ianuarie 41,87%)

Sursa

strainu

Mi-e frică să merg pe DN2. Pentru unii, asta înseamnă că n-am ce căuta pe șosele.

GDPR

E oficial: inaugurarea Metroului de Drumul Taberei, amânată pentru 2019. Care e motivul

Termenul de finalizare a lucrărilor strict necesare punerii în funcţiune cu călători a liniei de metrou din Drumul Taberei este trimestrul IV 2018, astfel încât la acest termen să fie demarate probele tehnologice, spune Ion Constantinescu, directorul general al Metrorex.

El precizează că punerea în funcţiune cu călători a acestui tronson din Magistrala 5 este preconizată a avea loc în trimestrul I 2019, în funcţie de rezultatul probelor tehnologice, depinzând bineînțeles de semnarea contractului de siguranţă şi automatizare.

Economica.ro

Un mic calcul ne arata insa ca termenul de finalizare a lucrărilor va depasi sfarsitul anului in curs:

Statia Raul Doamnei - stadiu inceput de februarie:
Structura statie 60%
Finisaje 0 %

Durata lucrari finisaje si instalatii conform grafic executie: 11,5 luni.

Ionut

Au promis că structura la Raul Doamnei e gata în februarie. O sa vedem. :) Cat despre termenul de 2018... :)

GDPR

Ar fi o singura sansa: procentul de 60% raportat la structura sa fie gresit.

subway

Quote from: Ionut on February 06, 2018, 07:24:06 AM
Au promis că structura la Raul Doamnei e gata în februarie. O sa vedem. :) Cat despre termenul de 2018... :)
Ce sa vezi...ti-ai luat plasa...

Ionut

Daca sunteti curiosi de ce nu am zis nimic saptamana asta despre intalnire, motivul este foarte simplu: nu mi-au raspuns la cererea de intalnire. O sa vedem daca e nevoie sa revin la tonul de dinaintea vizitei oficiale pe santier.

Horațiu 87

Quote from: strainu on February 04, 2018, 11:06:05 PM
Quote from: Hory1987 on February 04, 2018, 01:22:37 PM
Statia si depoul Valea Ialomitei
Finisaje 80% (ianuarie 82%)

Dăm înapoi acum?

am vazut si eu.......mai si strica, ce sa le faci ?!?!?!   :lol: :lol:
astea sunt informatiile, n-avem ce face, mai sunt "profesionisti" si aici, nu doar la CNAIR  :( :(

Ionut

Habar nu am despre ce document e vorba si de unde (sursa) a aparut.




DOCUMENT Stadiul lucrărilor la metroul spre Drumul Taberei:
Două stații au zero finisaje, iar alte două nu sunt finisate nici la jumătate


Potrivit sursei citate, comparabil cu lucrările de amanejare, lucrările de construcție a structurilor stațiilor sunt aproape finalizate, astfel încât stația Orizont are o structură realizată în proporție de 100%, Valea Ioamiței are structura construită la 99,5%, iar Tudor Vladimirescu la 99%. Stațiile Râul Doamnei și Academia Militară stau însă cel mai prost, având structura realizată în proporție de 81%, respectiv 89%. Cele două stații stau însă și cel mai prost în privința lucrărilor de amenajare, în cazul stației Academia Militară finisajale fiind realizate doar în proporție de 0,5%, în timp ce la Râul Doamnei nici nu au început. De asemenea, stația Parc Drumul Taberei are finisajele realizate la un nivel de 12%, în timp ce pentru stația Eroilor 2 gradul de realizare a finisajelor este de 32%. În cazul celorlalte stații, gradul de execuție a finisajelor variază între 83-85%.



Profit.ro

Ionut

Quote from: Ionut on February 10, 2018, 07:26:19 AM
Daca sunteti curiosi de ce nu am zis nimic saptamana asta despre intalnire, motivul este foarte simplu: nu mi-au raspuns la cererea de intalnire. O sa vedem daca e nevoie sa revin la tonul de dinaintea vizitei oficiale pe santier.

Se pare ca nu au timp/nu vor sa vorbeasca direct cu mine, asa ca au trimis un email astazi. :) Pana la urma putem lucra si pe Legea 544. De ce nu. Asa ca o sa trimit o solicitare cu mai multe intrebari ramase restante.






GDPR


Ionut

Au ajuns si cei de la Digi24. Le-am starnit apetitul. :lol:




VIDEO. Cum arată galeriile metroului din Drumul Taberei

Metroul va ajunge în cartierul bucureștean Drumul Taberei, în cel mai rău caz, la jumătatea anului viitor, spun oficialii Metrorex. Până atunci mai sunt multe de făcut. Chiar dacă staţiile şi tunelurile sunt aproape gata, la finisaje mai este de muncă. În plus, achiziţia sistemului de siguranţă a traficului este deocamdată blocată de o contestaţie depusă la Tribunalul Bucureşti. Când va fi gata, pe noua linie de metrou vor circula trenuri vechi. Abia în două luni Metrorex speră să dea drumul licitaţiei pentru cumpărarea de trenuri noi.



Nouă luni vor dura lucrările la sistemul de siguranţă şi automatizare a traficului.

Digi24

dr4qul4

lucrarile la sistemul de siguranta si automatizare a traficului vor dura 9 luni, intrebarea e: de cand incepem sa numaram? Care mai e stadiul licitatiei?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024