[B] Magistrala M5 Drumul Taberei-Pantelimon

Started by Ionut, September 22, 2011, 02:29:08 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Pelicanul

#615
Ați înțeles greșit.
Pentru PLS vă trebuie un teren de aproximativ 1,7 Ha, indiferent de forma acestuia, în această suprafață intrând și PLS-ul efectiv care evident va fi o viitoare stație.
Pentru tronsonul central ( Opera - Iancului ) singurul loc logic este la Facultatea de Drept,  respectiv parcul / terenurile de tenis și ce mai e pe acolo. În fața Operei e un PSS nu un PLS. Nu e logic să construiești un PLS așa, de sine stătător decât dacă ești nevoit. În mod logic PLS - ul este o viitoare stație de metrou.
Acolo la Facultatea de Drept va fi o stație, respectiv Hașdeu.
Vroiaţi putere ? Vă imprumutam o locomotivă...

SkyPilot

#616
Quote from: Pelicanul on October 14, 2017, 12:29:02 AM
Ați înțeles greșit.
Tu ai zis patrat :)
Eu l-am luat mai cu aproximatie, ca nu suntem la ora de geometrie, dar nu am indraznit chiar sa ii injumatatesc una din laturi.
Daca zici ca nu conteaza forma, pai hai sa ne intindem pe o latime de 15 m. in lungul bulevardului pe cca. 1150 m! Are cam 1.7 ha si nu conteaza forma. Ce zici, merge? Ca bulevardul tot il inchidem pentru constructia statiilor! Fac si eu haz de necaz!

GDPR

Quote from: adrian rosca on October 12, 2017, 07:55:30 AM
Pana pe 5 septembrie s-au platit aproape toate facturile, dupa aia pauza, cel putin asa ne spune ROGOP-ul

S-au mai facut plati in 27-28 septembrie:

Astaldi: 12,083,825 lei (C+M)
Sixense Soldata SAS: 20,726 lei (C+M)
Rotary Constructii: 294,351 lei (C+M)
Metroul SA: 417,166 lei (consultanta)

Iar Iken Construct Management si-a primit banii imediat, ca de fiecare data  :lol:

alecu26

Hai ca macar am lamurit ca statia Hasdeu e la Facultatea de drept. Nu intelegeam de ce spuneti Hasdeu, ca ma ducea gândul la liceu, car eintamplator e aproape de statia Iancului.
Si nu TibiV, nu glumeam. Când nu ii poti transporta ii faci la fata locului.
Drumurile noastre POATE;

Ionut

Poftim atitudine. Acesta este respectul pe care Metrorex, in frunte cu dl Aldea, il are fata de cetateni care, pana la urma, ii platesc salariul si tot ce inseamna investitii la metrou. Motivul refuzului este si el un etalon al acestei atitudini rusinoase.

Quote from: Ionut on October 11, 2017, 02:37:23 PM



alex8

Dacă tot a fost "drăguț" si a raspuns poate ne oferă mai multe detalii cu privire la lucrările si probele efectuate cât și graficul de finalizare al acestora.  :D

GDPR


yetiman

Gluma, negluma, dar am aruncat o privire.
Mi se pare o idee excelenta si detaliata.
Ce lipseste este termenul de finalizare.


,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

horatiu.cosma

Quote from: SkyPilot on October 11, 2017, 09:33:03 PM
Luna aceasta voi tine locul colegului @Hory1987 cu procentul de executie la zi de la metrorex:

Procentul de realizarea a proiectului Magistrala 5 de metrou, Sectiunea Raul Doamnei - Eroilor (PS Opera) la 2 Octombrie 2017

Statia Raul Doamnei
Deviere retele 100% (iulie 100%)
Structura statie 38% (iulie 38%)
Sapatura în statie 67% (iulie 39%)
Refacere suprafete 10% (iulie 10%)

Statia Brancusi
Deviere retele 100% (iulie 100%)
Structura statie 97% (iulie 97%)
Sapatura în statie 100% (iulie 100%)
Refacere suprafete 75% (iulie 75%)

Statia si depoul Valea Ialomitei
Deviere retele 100% (iulie 100%)
Structura statie 100% (iulie 100%)
Sapatura în statie 100% (iulie 100%)
Refacere suprafete 99% (iulie 99%)

Statia Romancierilor
Deviere retele 81% (iulie 81%)
Structura statie 96% (iulie 94%)
Sapatura în statie 100% (iulie 100%)
Refacere suprafete 46% (iulie 46%)

Statia Parc Drumul Taberei
Deviere retele 46% (iulie 46%)
Structura statie 83% (iulie 81%)
Sapatura în statie 100% (iulie 100%)
Refacere suprafete 0% (iulie 0%)

Statia Tudor Vladimirescu (Drumul Taberei 34)
Deviere retele 98% (iulie 98%)
Structura statie 97% (iulie 97%)
Sapatura în statie 100% (iulie 100%)
Refacere suprafete 53% (iulie 50%)

Statia Favorit
Deviere retele 98% (iunie 98%)
Structura statie 97% (iunie 97%)
Sapatura în statie 100% (iunie 100%)
Refacere suprafete 63% (iunie 63%)

Statia Orizont
Deviere retele 100% (iunie 100%)
Structura statie 100% (iunie 100%)
Sapatura în statie 100% (iunie 100%)
Refacere suprafete 99% (iunie 99%)

Statia Academia Militara
Deviere retele 85% (iunie 85%)
Structura statie 82% (iunie 81%)
Sapatura în statie 100% (iunie 100%)
Refacere suprafete 0% (iunie 0%)

Statia Eroilor 2
Deviere retele 91% (iunie 91%)
Structura statie 100% (iunie 99%)
Sapatura în statie 100% (iunie 100%)
Refacere suprafete 0% (iunie 0%)

Pe ansamblu: 92.52%

Sursa:
http://www.metrorexm5.ro/stadiu.html

Pfui, ce coincidență. Ăștia au avansat în octombrie cu 2-3% față de iunie, însă fix acum, când vrea API să facă o vizită, "se execută o serie de lucrări și probe tehnologice într-un ritm accentuat" și nu se poate intra în șantier.

Ionut

Doar intreb, dacă ai avea mobilizare la greu pe șantier, nu ai vrea sa vina API și toată presa să te pozeze și să te laude? Cand constructorii sunt mobilizați bine si au progrese, ne cheamă ei să îi filmăm!

Mai mult, ei zic că nu ne permit accesul ca ar întrerupe lucrările, nu stiu ce teste. Serios? Daca iti intra 1-2 oameni de la API să facă niște poze și să se uite în jur trebuie să întrerupi lucrările?!? Păi ce facem, băgăm avionul în subteran?! Oricum ai privi, nu e doar ilogic răspunsul, este și stupid.

horatiu.cosma

Da, foarte ciudat. Din ce am observat, API ajunge cu preponderență pe proiectele care se lucrează bine spre foarte bine, deci bănuiesc că autoritățile contractante&constructorii în cauză nu au nici cea mai mică problemă în a oferi accesul. Până la urmă dacă proiectul merge bine, lor le convine că vine API, că le face publicitate gratis. Oare ce are de ascuns Metrorex? Oricum Ionuț, nu-i stres, au mai fost unii care s-au pus cu API și au sfârșit tragic  :lol:.

GDPR

@yetiman, site-ul e bun, dar arata doar partea de structura, fara finisaje, instalatii si cale de rulare. Azi m-a dus Waze-ul pe Drumul Taberei si am vazut ca cel putin la suprafata era destul de mare agitatie pe la Favorit si Tudor Vladimirescu.

yetiman

Sigur ca se poate mai bine.
Dar daca te uiti la CNAIR si la rapoartele lor, diferenta este de la cer la pamant!
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

alecu26

Drumurile noastre POATE;

carutasul

Bate noul ministru în tobe şi sclavii vâslesc. Accentul cade pe prima bătaie :)