[B] Magistrala M5 Drumul Taberei-Pantelimon

Started by Ionut, September 22, 2011, 02:29:08 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Pelicanul

Discutăm în van.
Nu va fi nici un PLS la Cișmigiu.
Pentru secțiunea centrală, dacă se va realiza vreodată, PLS va fi cu siguranță la stația Hasdeu.
_____________________
Așa, ca și chestie, pe unde aprovizionez cu bolțari la Cișmigiu ? Mulțumesc pentru răspuns.
Vroiaţi putere ? Vă imprumutam o locomotivă...

panzer

Cu elicopterul!  :lol:

Asta asa ca tot suntem discutii gen "catavencu!"

alecu26

Mda...trebuie linie maricica de productie sa faci boltari, relativ la fata locului.

Hai ca suntem demni de Catavencu, sau de povestile cu Caracal daca nu vom mai reusi din nu stiu ce motive sa facem sectiunea centrala.

Repet...la ce costuri implica un metrou (si mai ales lipsa lui)...o demolare de cladire, chiar si definitiva, sau reconstruita, conteaza fix 0.00001% (ca sa nu zic zero).
Drumurile noastre POATE;

subway

Expropierile se fac doar pentru trecerea din proprietate privata in proprietate publica...

alecu26

Adica?

Din proprietate publica in proprietate publica nu e nevoie de expropiere...ci sa se intealeaga institutiile intre ele.

Sau vrei sa spui ca odata expropriat unul privat...pentru Organizare de santier (PLS) sa spunem, MT/Metrorex nu mai are ce face cu terenul?
Drumurile noastre POATE;

subway

Doar am vrut sa-ti atrag atentia ca Cismigiul nu poate fi expropriat...ca nu e proprietate privata.
Pentru PLS e necesar un teren cu suprafata corespunzatoare pentru a acomoda toata organizarea de suprafata a TBMurilor, depozitele de pamant si de boltari si foarte important sa aiba cai de acces rutier pentru treilere si basculante...

Ionut

Eu tot nu inteleg.
Putem construi sau nu Eroilor-Iancului?

SkyPilot

#607
Quote from: subway on October 13, 2017, 07:50:24 PM
Pentru PLS e necesar un teren cu suprafata corespunzatoare pentru a acomoda toata organizarea de suprafata a TBMurilor, depozitele de pamant si de boltari si foarte important sa aiba cai de acces rutier pentru treilere si basculante...
Ce ar insemna "corespunzatoare"? Care ar fi dimensiunea minima acceptabila? S-ar putea organiza evacuarea imediata a pamantului si/sau aducerea boltarilor "just-in-time"? Ce alte aspecte ar trebui avute in vedere? Multumesc!

TibiV

"Corespunzatoare" este curtea Facultatii de Drept de la Hasdeu...
Din toate punctele de vedere amintite de subway.

Quote from: alecu26 on October 13, 2017, 03:19:43 PM
Mda...trebuie linie maricica de productie sa faci boltari, relativ la fata locului.

Asta banuiesc ca a fost o gluma, nu ?...
Stii ca exista "undeva" o fabrica de boltari... Sunt adusi pe santier frumos, cu camionul...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Pelicanul

#609
Quote from: SkyPilot on October 13, 2017, 08:03:26 PMCe ar insemna "corespunzatoare"? Care ar fi dimensiunea minima acceptabila?
Măsurați și voi în plan un pătrat cu latura cam de 130 m. Deci aproximativ 1,7 Ha. Aici e inclus și PLS - ul efectiv care așa cum știți e o ( viitoare ) stație.
Vroiaţi putere ? Vă imprumutam o locomotivă...

dr4qul4

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

subway

Quote from: Ionut on October 13, 2017, 08:00:56 PM
Eu tot nu inteleg.
Putem construi sau nu Eroilor-Iancului?
Cine zice ca nu putem?
:p

Pelicanul

Cam jumătate din Parcul Operei.
Vorbim de PLS și nu de PSS.
Vroiaţi putere ? Vă imprumutam o locomotivă...

subway

Ce aveti frate cu Opera Romana???
I-ati pus gand rau?

SkyPilot

Quote from: Pelicanul on October 13, 2017, 08:49:22 PM
Cam jumătate din Parcul Operei.
Ca suprafata, cam un sfert fara sa intram in zona din fata Operei. Daca e vorba de ambele dimensiuni de 100+ metri nu cred ca mai exista alt loc corespunzator, decat Cismigiul care e deja eliminat. La Drept sunt aprox. 75 m. intre Hasdeu si cladirea facultatii. Intre bulevard si Calea Plevnei ar fi cam 250 m. Acolo sunt niste terenuri de sport care pe vremea studentiei mele erau ale Universitatii.