News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[B] Magistrala M5 Drumul Taberei-Pantelimon

Started by Ionut, September 22, 2011, 02:29:08 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Ionut

Observati ca statia Romancierilor este in curba!










Ionut

^ Observati ca am coborat pe linie si incepem sa mergem pe linie spre bifurcatia Valea Ialomitei-Raul Doamnei. Vom vedea cum se bifurca linia - spre dreapta va fi tunelul spre Brancusi/Raul Doamnei si spre stanga/centru va fi directia Valea Ialomitei. Vom vedea.

Incepem sa mergem spre bifurcatie...

Inaintam...


Inaintam...


Inaintam...


Se vede aici deja bifurcatia foarte bine. In DREAPTA este tunelul spre BRANCUSI. Acest tunel vireaza spre stanga PE SUB tunelul central care merge spre Valea Ialomitei.


Tunelul spre Brancusi. In capat, trenurile merg spre Brancusi.


Tunelul spre Brancusi. In capat, trenurile merg spre Romancierilor (vin spre noi).

Ionut

Noi mergem mai intai pe tunelul central spre Valea Ialomitei. Acolo va fi ALTA bifurcatie (pe care am vazut-o in reportajul anterior - bifurcatia spre DEPOU, in dreapta, si spre STATIE, in stanga).

Pe tunelul spre Valea Ialomitei (depou+statie)!


















Ionut

Am ajuns in zona bifurcatiei Valea Ialomitei (in dreapta se bifurca suplimentar cele 5 linii ale depoului si in stanga se merge spre statia Valea Ialomitei). Am vizitat data trecuta.

Acum ramanem aici in zona putin ca sa pozam depozitul de macazuri. Detalii multe cu macazurile...






















Ionut

Ne intoarcem spre statia Romancierilor, de unde am venit. Mergem exact invers, spre statie, exact pe firul unde vor circula si trenurile...

























^^ Am ajuns. In ultimele doua poze, in dreapta, se vede statia Romancierilor.

Ionut

Ne intoarcem privirea de unde am venit...

Tunelul din STANGA este spre Brancusi, directia Brancusi->Romancierilor!


Stanga, tunelul care vine de la Brancusi si intra in Romancierilor.
DREAPTA este tunelul central care merge spre Valea Ialomitei - pe aici ne-am intors!


La fel ca ultima poza, dar nu se mai vad luminile.

Ionut

Intram in statia Romancierilor, dar atentie, pe tunelul celalalt, DINSPRE Eroilor! (Cum venim de la Brancusi tunelul stang, cu trenurile care vin spre noi de la Eroilor.)

Aici am facut si cateva poze cu zona unde te poti ascunde in caz ca ai cazut de pe peron. Am "masurat" cu piciorul distanta, sa vedeti ca e suficient spatiu ca sa te refugiezi acolo. Doar sa ai sange rece si sa stii...







"Masurarea" spatiului dintre sina si fundatia peronului... cu piciorul. :)







Ionut

Ultimul set din statia Romancierilor. Diverse detalii... si la final iesim printr-un acces.












Ionut

A treia statie vizitata astazi este statia Brancusi. Este, cred, cea mai reusita dintre cele vazute la nivel de finisaje pana acum. Este cu motive populare, specifice Olteniei. Era si foarte bine luminata... foarte multe poze am facut aici. Foarte draguta statia! Ma rog, unii o sa gaseasca n defecte. Mie chiar mi-a placut. Pe langa statia Valea Ialomitei (care e mai speciala, stil Titan) si statia Eroilor (care va avea lumina naturala, numai ca acum este inca departe de finalizare), statia Brancusi mi se pare chiar foarte reusita.


















Ionut

Cadre faine cu statia Brancusi... diverse detalii...


















Ionut

Statia Brancusi in continuare... cadre frumoase.


















Ionut

Din nou detalii... si diverse perspective.

Detaliu panouri.


Lampile de iluminare. LED.





















Ionut

Tone de detalii... si perspective.

Grosimea unui panou.



















Ionut

Am zis de detalii? :lol:
Tot Brancusi... desigur. Am cam exagerat cu pozele. Scuze!


















Ionut

Bun. Acum dupa ce am vizitat statia Brancusi am decis sa mergem prin tunel spre ultima statie, de capat, statia Raul Doamnei. Asa am si facut, am inceput sa mergem pe tunelul care VINE de la Raul Doamnei in Brancusi (tunelul din stanga accesat din Brancusi). Am mers pe tunel pana la Raul Doamnei numai ca in capat era inchis pentru ca se lucreaza la Raul Doamnei... o sa vedeti.

Capatul tunelului. Trenul vine spre noi, de la Raul Doamnei.


Capatul tunelului. Trenul vine spre noi, de la Raul Doamnei.


Conectori. Capat de cabluri.


Spre Raul Doamnei...


Spre Raul Doamnei...


Conectori pentru curenti vagabonzi. (Nu e vrajeala, asa se numesc.)


Conectori pentru curenti vagabonzi si borna topo.


Spre Raul Doamnei... continuam.


Bucla de cabluri. In cazul in care se strica o bucata de cablu. Sa fie.


Spre Raul Doamnei... continuam.


Spre Raul Doamnei... se vede capatul!