[B] Magistrala M5 Drumul Taberei-Pantelimon

Started by Ionut, September 22, 2011, 02:29:08 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

TibiV

#525
Filofteia sta cu botul proptit in peretele PSS.
Au invitat presa maine dimineata la 9.30 sa filmeze cum "scoate nasul prin zid"...

Scosul la suprafata al cartitei dureaza vreo saptamana, se demonteaza jos in subteran si se ridica pe bucati.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alex8

Licitația pentru sistemul de semnalizare nu este finalizată, dar promite finalizarea lucrărilor în semestrul I sau II. Aceasta licitatie a fost anulată o dată, iar acum nu avem finalizată procedura pe SEAP.

http://m.hotnews.ro/stire/21926483

Quote

"Marcam o etapa importanta a acestui proiect, terminarea excavatiilor, scoaterea scutului, terminarea ultimului tunel. (...) Stadiul la care ne aflam acum de realizare este de 91-92% in ceea ce priveste lucrarile de structura si circa 45-46% la lucrarile de finisaje. Pana la finele anului ne-am propus ca lucrarile de structura sa le finalizam, iar finisajele in primul semestru al anului urmator. Asa cum v-am mai spus, ne-am propus ca acest proiect sa fie finalizat la sfarsitul semestrului I - inceputul semestrului II al anului viitor. Probabil ca, in partea a doua a semestrului II, vom circula pe aceasta magistrala", a declarat directorul general Metrorex, Marin Aldea. 

GDPR

#527
^Licitatia este momentan suspendata din cauza unei contestatii la CNSC:

QuoteNr. Dosar: 2247

Nume Contestator: THALES SYSTEMS ROMÂNIA SRL

Status dosar la data de 27.07.2017: In asteptare dosar achiziție


NGC


Ionut

@Baietii care urmaresc MetrouUsor (in special TibiV si Adi Rosca)
Va rog mai puneti stiri si cateva poze relevante si pe-aici. Noutati de pe M5? :)

TibiV

#530
Poze nu prea mai sunt pentru că acum se lucrează în subteran.
Doar la Râul Doamnei se mai văd ceva lucrări la suprafață.
S-a terminat saparea tunelurilor catre PSS Opera, sapataman trecuta incepuse extragerea TBM-ului.

Au început să instaleze şinele, dar detalii poate să dea subway, ca el cu asta se ocupa...

Cateva poze de saptamana trecuta de la Raul Doamnei, cea mai intarziata statie de pe M5.
Este singura la care se mai vad lucrari de amploare la suprafata (nu pun la socoteala PLS-ul de la Academia Militara)








Mai sunt ceva lucrari si la cateva accesuri din alte statii  insa nimic spectaculos - doar extrem de incomod pentru locuitorii din zona...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

GDPR

Stai ca asteptam sa inceapa lucrarile la pasajul pietonal de legatura Eroilor 1-Eroilor 2. Ar mai fi de mentionat ca la PSS Opera se scot cartitele, bucata cu bucata.

GDPR

S-au depus 2 oferte pentru sistemul de siguranta si automatizare a traficului:

1. Alstom Transport SA (Romania)
2. Siemens SRL

subway

Surprinzator de putine fata de cata 'garagatza' s-a facut anticipat...
:(

Ionut

Intrebarea e de ce sunt asa putine? Nu avem companii care ar putea licita pentru asa ceva?
Ori licitatia e putreda, dupa modelul celor din infrastructura rutiera? (Vezi Pod Braila, investitie de 500 milioane euro, cu 2 ofertanti.)

subway


Ionut

Mă întrebi? Nu stiu, nu ma pricep la metrou. Dacă vrei iti zic de rutier. :)
Deci să înțeleg că și la metrou se fac licitații cu picioarele?

subway

#537
Cred ca la lucrari complexe si de valoare mare nu e deloc asa o mare 'abundenta' de competitori, iar daca mai sunt si factori suplimentari 'de stres' nu mai e deloc de mirare...
Cate poduri suspendate 'similare' s-au facut in zona in ultimii trei ani?
Aici e si o hiba si o aplicare 'mecanica' a unei legislatii facute sa 'se potriveasca' si la un cotetz de gaini si la o magistrala de metrou...
O:-)

GDPR

Chiar daca contestatia Thales a fost respinsa de CNSC, stim bine ca problemele ridicate de ei sunt cat se poate de reale:
Quote
- în documentația de atribuire au fost incluse cerințe nejustificate care au ca efect transferul către ofertanți a unor riscuri ce nu pot fi anticipate și care au ca efect restricționarea participării la procedura de atribuire;
- documentația de atribuire nu conține toate informațiile necesare elaborării ofertelor.

subway

Marii absenti sunt Thales si Bombardier...sa fie iubiti!