News:

.

Main Menu

Dubai

Started by dr4qul4, November 27, 2014, 03:36:26 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dr4qul4

http://www.burjkhalifa.ae/en/index.aspx

uite aici link.
Rezerva-ti din timp: acolo nu vei gasi@

@laurashgeo...ar mai fi de completat, ca acea pasarela (si nu doar ea) avea trotuare rulante ca sa nu mergi foarte mult pe jos. Bineinteles era inchisa si avea aer conditionat.


viza s-a scos acum 2 ani!

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Valeantudor

Pentru transport in Dubai recomand metroul:

https://www.nol.ae/RtaPortal/Portal.portal?_nfpb=true&_pageLabel=home_learn_fares_zoneFares_page&lang=en&_nfls=false

La fel ca in alte orase mari, platesti in functie de cat calatoresti. E nasol daca mergi o singura statie dar care e in alta zona, intrucat platesti tariful de doua zone, insa tot nu e asa scump.

Daca stati minim 5 zile (si vreti sa vedeti si Bur Dubai, Dubai Mall, Mall of Emirates, Dubai Marina, Ibn Battuta) atunci va recomand sa va luati carduri silver. Sunt nenominale si pot fi incarcate la automatele din statiile de metrou (sau la info point, unde e intotdeauna coada). Cu cardul silver aveti tarif mai mic la calatorii (decat cartelele rosii, de carton). Cardurile astea sunt valabile si pe autobuz si pe tramvaiul din Dubai Marina.

Taxi-urile sunt de trei feluri: de stat (cele crem cu rosu sau roz - conduse de femei, pentru gemei), normale (crem cu albastru, verde, galben sau portocaliu) si "rechini" (masini de obicei negre). Rechinii sunt legali, stau pe langa hotelurile mari si poti negocia tariful (intrucat sunt evazionisti si nu o sa iti dea bon pentru cursa). Ei nici nu apartin de vreun dispecerat si sunt considerati "transportatori de lux". Pe astia evitati-i! Cel mai bine e sa faceti semn taximetristilor din primele doua categorii (intrucat au acelasi tarif) din stand sau de pe drum: daca faceti comanda prin dispecerat se aplica o taxa de dispecerat de vreo 10 AED.

O sugestie: la aeroport, la coada pentru taxi-uri, nu va bagati in fata ca rusii sau chinezii. O sa va intoarca politia din drum si nu merita rusinea :p

Nu prea merita masina pentru ca metroul e mult mai rapid pe distante lungi in oras, mai ales in rush hour (care se incheie in Dubai pe la ora 22). In plus, pe Sheikh Zhayed Road sunt toll gates (8 AED parca era). Asa, ca idee, de la DXB la Dubai Internet City sunt 3 toll gates, ceea ce nu e de neglijat deloc. Ar fi o varianta sa mergeti pe Hessa st si Mohammed din Zhayed, care e toll free si mai rapida, insa e mai lunga cu cativa km, deci nu faceti mare afacere. Aveti totusi ocazia sa vedeti cum e sa conduci pe o autostrada cu 10 benzi pe sens :D

Ce va recomand cu caldura sunt Safari-urile. Costa undeva la 100 AED daca faceti putin research si aveti totul asigurat: va ia masina de la hotel, va distrati vreo 4-5 ore si apoi va aduce inapoi la hotel. Iar daca va imprieteniti cu soferul pakistanez, cum am facut noi, va face un mic tur al Dubai-ului "by night" inainte sa va lase la hotel.

Inca o chestie: cumparati-va cartela de telefon locala. Eu mi-am luat etisalat (vreo 50 RON, cu tot cu credit). Nu o puteti cumpara decat cu pasaportul (asta e, nu e democratie acolo) insa va va fi foarte usor sa va descurcati cu ea. Au si ceva optiuni de Internet, din cate imi amintesc.

cristi5

#32
Quote from: dr4qul4 on February 26, 2019, 09:38:30 PM
vezi ca am facut eu cabview-uri (de pe locul "mecanicului") acum 4 ani si am pus si pe forum.

Multumesc, imi aminteam ca ai fost dar nu mi-a venit ideea sa caut. Mi de pare ca au crescut preturile de cand ai fost.

Si economia a cam incetinit.

dr4qul4

Eu pe Safari am platit vreo 50 de USD dar a fost o zi intreaga: luat de la hotel, safari cu land rover (minim o ora de zdruncinaturi, 2-3 ore cu tot cu pauze), vizitat o ferma de camile,  masa traditionala in sat de beduini (dar extrem de curat, cred ca era sat fake :) ) , dus inapoi acasa.
In total am stat 8-10 ore in desert. A fost senzatie. Recomand.
Si totul era super ieftin. Adica era cam ca la noi (1,7 lei/km taxiul  si 3.5 lei daca era SUV), mes la 100-150 lei pt 2 persoane.
Mi s-a parut ieftin comparativ cu Londra, Paris, Roma si alte orase turistice. Nu mai stiu cat am dat pt vizita la acvariu si Burj Khalifa. Dar nu a fost deloc mult. Am stat 5 zile si m-a dus la vreo 700 euro cu totul, 2 persoane
Dar la fel de adevarat este ca am fost la cateva luni dupa ce au ridicat vizele (care se puteau cumpara cu pt vreo 80 euro de la noi) si abia introdusesera TVA-ul. Era vreo 4%. Sau ceva de genul.
De alcool nu m-am atins.  :lol:
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

alexeca

Planific și eu să plec în Dubai, mulțumesc pentru poze sunt foarte tari. Am călătorit virtual puțin :D