News:

.

Main Menu

Dubai

Started by dr4qul4, November 27, 2014, 03:36:26 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dr4qul4

eu am avut 3 zile de plaja la sfarsit de noiembrie :) + alte 2 de vizitat
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

stefanudrea

Quote from: dr4qul4 on December 01, 2014, 10:29:46 PM
eu am avut 3 zile de plaja la sfarsit de noiembrie :) + alte 2 de vizitat
Sexy!

dr4qul4

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

dr4qul4

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

dr4qul4

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

dr4qul4

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

dr4qul4

#21
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Archi

Metroul ala nu are cabina de control? Este automat? Sau cum ai ajuns tu sa filmezi din fata?

dr4qul4

e automat  :D

cred ca e proiectat special pentru turisti!!!!
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

laurashgeo

Am cumparat si eu bilete pentru revelionul 2015 in Dubai :D
Poti sa mai dai ceva ponturi administrative? Am vazut cazari in apropierea statiilor de metrou, insa ma gandesc daca nu e mai convenabil sa inchiriem o masina; suntem 4 persoane si o sa stam 4 nopti si sa cautam cazare cu parcare. Metrou si parcarile costa f mult?

dr4qul4

nimic nu e foarte scump. totul e cam ca in bucuresti. Scump mi s-a parut la Londra si la Paris :)

sa inchiriezi o masina este foarte ieftin. insa iti trebuie si gps + parcari. si nervi pentru ca la orele de varf se blocheaza. Se merita doar daca vrei sa te duci si la Abu Dhabi.

metroul costa 3 lei pe calatorie. sau 5 daca te duci la aeroport sau la marina. sau 14 lei pe zi si e valabil si pe autobuze.
calatoria cu metroul este o atractie in sine.
iar taxiul nu e scump deloc: 1,75 lei pe km si sunt masini mari, in care incap 4 persoane. (doar sa ai grija sa nu iei jeep ca ala e 3,5 lei si la hotel din astea iti cheama).

biletele de intrare la Burj Khalifa sa le iei de pe net cu mult timp inainte, deoarece acolo vor fi toate sold out.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

laurashgeo

Multumesc de informatii!
O sa incep sa caut cazare si o sa ma uit si de bilete la Burj Khalifa ca ma gandesc ca inca nu sunt sold out de pe acum :D

laurashgeo

S-au scumpit mult biletele la metrou! O fi din cauza scaderii pretului barilului :) O calatorie costa 6AED, pana la aroport este 10.5 iar abonamentul pe toate zonele costa 22AED
Am avut o vacanta f reusita, cu baie in mare si plaja in fiecare zi pana la amiaza si vizite restul zilei. Ma asteptam sa gasesc multe puncte negative insa am ramas placut impresionat de Dubai. Am fost cazati intr-un apartament de pe Airbnb, in Marina, si din orice colt al apartamentului vedeai pe geam numai zgarie nori; visul oricarui pasionat de infrastructura. Am tot respectul pentru inginerii si arhitectii care au lucrat acolo, pentru faptul ca au construit ceva f frumos si calitativ(vezi excelenta rezistenta la foc a hotelui Adress)chiar daca beneficiarii cladirilor pot fi considerati niste "cocalari needucati"
In zona statilor de metrou din Marina, treceam zilnic printr-un pasaj suprateran peste o strada 2x3 c srvea Marina, apoi linia de tramvai, apoi o autostrada urbana 6+6 apoi ajungeam la metroul suspendat si mai urma inca o strada 2+2 si abia apoi urmatorul rand de cladiri.
Recomand tuturor o vizita in Dubai pentru a avea un exemplu de viziune la scara mare a dezvoltarii unui oras.

stefanudrea

#28
Trebuie viza pt Dubai? Recunosc ca inca nu am verificat pe MAE!
Un link cu rezervari pt burj kalifa?

bogdymol

Frumoase pozele!

@stefanudrea: nu e nevoie de viza pt Dubai.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele