News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

[CT] Infrastructura sportiva si turistica

Started by Harry, December 18, 2013, 07:08:34 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

AFC

^ Era si timpul. Imi place si m-as bucura sa se pastreze arhitectura din randari. Si ma bucur ca ne cinstim valorile denumind arenele "Gheorghe Hagi" si "SimonaHalep".
Vad ca stadionul de rugby nu face parte din proiect. Se aude ceva si referitor la acesta. Pentru cine nu stie " Farul Constanta" e multipla campioana nationala iar orasul a dat nume mari rugby-ului romanesc.
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

kitsune

Nu înțeleg cum de se încăpățânează unii să dea numele lui Hagi stadionului, când însuși Hagi nu e de acord cu asta. Ăla e stadionul "Farul", așa l-am prins de când mă știu, așa cum "Portul" e la gară (încă mai e spital de campanie acolo). Hagi a făcut Academia și stadionul de pe variantă, sunt creația lui, poartă numele lui justificat. Că un fanfaron temporar a vrut să își facă renume alăturându-și numele de cel al lui Hagi, nu înseamnă că trebuie să și fie așa. Sunt întrutotul pentru imortalizarea numelor marilor noștri sportivi, oameni de cultură, etc. prin acordarea numelor lor unor clădiri, instituții, muzee și altele, dar, dacă omul ăla încă nu e statuie, măcar să o facem cu acceptul lui.
Și iarăși, acolo e și pistă de atletism, e o arenă multisport, de ce un fotbalist? Primul meci pe care l-am văzut pe stadionul ăla a fost unul de baschet  :lol: cu Harlem Globetrotters.
Revin: e o onoare pentru oraș că Hagi a jucat la Farul un sezon sau două. Dar dragoste cu sila nu se poate. Bănuiesc că sunt zeci de nume mari printre sportivii constănțeni care merită
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Harry

Surprinzator, CNI a confirmat ca proiectul de la Ct va fi realizat....

Harry

A fost prezentată varianta finală a viitorului stadion de fotbal de la Constanța. Discutăm de o variantă mult simplificată față de proiectul prezentat în mandatul primarului Decebal Făgădău. Arena va avea o capacitate de o capacitate de 18.190 de locuri și se dorește a fi edificată pe locul stadionului construit în anii '50.












tom_sawyer

[CN1052002] Proiect tehnic, execuție lucrări și asistență tehnică din partea proiectantului pentru obiectivul de investitii: ,,Construire stadion "Gheorghe Hagi", Str. Primăverii, nr. 2-11, municipiul Constanța, județul Constanța"

Data publicare: 15.02.2023
Autoritate contractanta: COMPANIA NATIONALA DE INVESTITII SA

Valoare estimata a contractului este de 330.989.232,47 lei, fara TVA

Termen limita pentru primirea ofertelor sau a cererilor de participare: 27.04.2023 15:00

Harry

Au inceput lucrarile de demolare. Deja tribuna oficiala e istorie. Sunt efectuate de Apolodor.

kitsune

Nu știu de ce, dar cumva îmi doream să rămână stâlpii de nocturnă. Așa mă obișnuisem cu ei in peisaj de parcă ar demola turnul Eiffel sau Space Needle din Seattle.  Mă rog, eu ii vedeam de la balcon până să mă mut la casă, de aia mi se pare acum orizontul golaș.




Powered by API/PUM imgur uploader


Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Harry


Harry

^^ s-a luat decizia (normala imho) de a se demola si turnul 4.

________________________

COMPANIA NATIONALA DE INVESTITII a lansat licitatia pentru Prestarea serviciilor de asistenta tehnica – dirigentie de santier, pentru obiectivul de investitii: "Construire stadion "Gheorghe Hagi", Str. Primăverii, nr. 2-11, municipiul Constanța, județul Constanța".

Valoarea totala estimata: 1.578.214,75 lei + tva.

Data de deschidere a ofertelor: 18.09.2023.

Harry