Infrastructura militara in Romania

Started by Gyn, September 07, 2014, 11:37:07 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Gyn

S-a stabilit Vineri: vom avea un comandament NATO in Romania,adica o baza operativa permanenta.
Secretarul general NATO Fogh Rasmussen a spus ca aceasta va face parte din noua structura de raspuns rapid, va avea un efectiv de 300 la 600 persoane si va fi capabila de actiuni in forta la de 2 pana la 5 zile de la notificare.
Din cate am inteles, din textul final al summitului, baza va fi operationala incepand cu 2015.
Si s-a implinit dorinta bunicilor mei: au venit americanii...
Alte date fiind la secret, ramane doar sa speculam viitoarea locatie a bazei, are cineva idei in legatura cu subiectul?

Harry

#1
Eu zic ca baza nato ar fi undeva in Dobrogea sau in Moldova, iar comandamentul la Bucuresti.

In plus se va face un centru de antrenament si exercitii la Marea Neagra al USA care va fi cel mai probabil la Constanta.

Gyn

#2
Zicea Base ca baza se va face undeva pe o infrastructura existenta care va fi pusa la dispozitia NATO...
Ar fi Baza95 Bacau, insa aia e cam prea in oras.

Ionut

Nu prea stiu cum sa punem thread-ul, unde, mai precis. Vedem ulterior, il mai mutam. :)

Eurocopter

#4
Sunt o gramada de foste baze aeriene dezafectate in zona precum Tecuci, Ianca, Alexeni. Exact pe acelasi model s-a ales si Deveselu de catre americani.

PS: la Ianca si la Alexeni sunt piste de 2.500m ce stau momentan abandonate.

sebba

oare vor termina lucrul in 2015? vor fi gata la timp toate autorizatiile de constructie? avizele de mediu? studiile... bla-bla-urile? nu va intra in faliment nici un constructor? nici o licitatie cu contestatii?
sau asta e "chestie importanta" si merge ca unsa?
Sailing away! S/Y Haimana

Ionut

Se poate sa nu dai tu un twist negativ la ORICE fel de chestie?

Gyn

Quote from: sebba on September 07, 2014, 06:35:47 PM
oare vor termina lucrul in 2015? vor fi gata la timp toate autorizatiile de constructie? avizele de mediu? studiile... bla-bla-urile? nu va intra in faliment nici un constructor? nici o licitatie cu contestatii?
sau asta e "chestie importanta" si merge ca unsa?
Intr-adevar va fi o chestie importanta si in ceea ce ne priveste, 500 de militari (+familiile probabil) vor genera si cateva locuri de munca pentru noi + ca va da un mic boost economiei locale si nu numai.
Trebuie mult kerosen acolo, pita, slana cum zicem in Ardeal... ;)

Tavi

Sincer? As zice să rămânem cu piciorele pe pământ și să distingem între infrastructura civilă și cea militară. Nu cred că este scopul nostru această bază (dacă va fi o bază). Și nu cred ca această, deocamdată ipotetică bază militară, va influnța major infrastructua civilă a României. Eu zic că "până la noi ordine" să rămânem liniștiți în parcare.

Gyn

Tavi, interesant punctul tau de vedere.
Totusi eu as propune sa revenim si sa ramanem la date tehnice  :)

sebba

Quote from: Ionut on September 07, 2014, 07:14:22 PM
Se poate sa nu dai tu un twist negativ la ORICE fel de chestie?

HA! HA! Te-ai prins (again)!
Ma "bucur" insa cand vad de cate "chestii pozitive" aveti voi impresia ca avem parte! (unde-i zambaretu' ala care vomita?)
Sailing away! S/Y Haimana

alecu26

La Cincu? La cincu au fost o gramda de probleme oricum cu traseul A3, intrucat autostrada era exact in zona de tinta....:)))

In Dobrogea...la Fetesti US Army tot lucreaza si investeste deja, Kogalniceanu exista...de ce ar mai face ceva? Sau tocmai asta sa fie ideea....sa se creasca capacitatea acestor doua baze.
Drumurile noastre POATE;

Eurocopter

La Fetesti NATO finanteaza modernizarea bazei pentru Fortele Aeriene Romane, deci nicio treaba cu US Army. E un fel de POS-T pentru infrastructura militara.

Cincu e doar poligon si nu prea are infrastructura, poate sa intre in discutie doar daca devine operational aeroportul din Brasov. Oricum eu unul cred ca se va alege o baza mai la est. Ianca sau Alexeni ar fi perfecte, si s-ar scoate din paragini una dintre cele 2 baze.

Harry


Gyn

Noua baza va fi independenta de cele existente pana acum, de tipul RO-USA.

S-a precizat in toate comunicatele si faptul ca noile efective vor fi peste cele existente in prezent.

http://www.newscluj.ro/baza-militara-de-la-campia-turzii-ar-putea-avea-o-importanta-sporita-in-contextul-conflictului-de-la-granita-tarii/