News:

.

Main Menu

[B] Retail

Started by DanCld, September 04, 2014, 09:28:46 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cezar-mario2012

#45
 Am fost și azi pe la Veranda Mall. Rectificare: și H&M are două nivele.

Azi avem și poze:

1. Intrarea, sau mai bine zis intrările:













2. Locurile de joacă și patinoarul:





3. Accesul auto:










cezar-mario2012

4. Nivelul M (inferior), Curtea Food, Carrefour...















5. Parterul sau nivelul 1, C&A, CCC, H&M, TATI...:












cezar-mario2012

6. Accesele dintre etaje:






7. Și acum parcările, acestea se găsesc la toate cele patru nivelele, pe parte din spate. Nivelul M:





- la nivelul 1 nu am făcut poze, dar este asemănător cu cel de la M, nivelul 2 este parțial acoperit:







- în spatele acestui zid este nivelul doi de la H&M:



- iar după acest zid este nivelul doi de la C&A:




cezar-mario2012

- nivelul 4 este pe acoperiș:

















- și ce se vede pe lângă:








cezar-mario2012

7. Mall este construit și pentru o eventuală extindere pe verticală:

- pilonii de susținere a unei eventuale extinderi sunt la nivelul unu și doi:







- luminatoarele au dimensiunea scărilor rulante:



Cam atât.  :D

http://imgur.com/a/a0Qhw

Harry

^^:cheers:

Conform dezvoltatorului mall-ul va fi extins cu un cinematograf.

Ca design arata f bine, ideea cu parcul e super. Numele e dubios, iar mixul de chiriai nue  wow.

dr4qul4

Care parc? La Veranda avem linie de tren industriala in spate.
Si nu inteleg cum sa aiba iesire in Colentina? Ca doar nu le da voie kauflandul sa treaca pe la ei.

Pt zona, Mall-ul e ok. Trebuia sa aiba si cinema. Dar oricum e relativ aproape de MegaMall.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

cezar-mario2012

  Cred că s-a referit la parcul din fața Mall-ului. În spate nu sunt în totalitate lini industriale, pe vremea când eram copil, mă jucam printre acele lini. Linia care alimenta fabrica Stela(Kaufland) nu mai există, deasemenea nici cea care alimenta Mase Plastice (actualul Mall). Cea ce se vede acum sunt doar liniile de manevră ale CFR, iar dacă vă referiți la cea care traversează Ziduri Moși, aceasta era folosită pentru a aproviziona Piața Obor și Hala Obor. Aceasta este desființată după intrarea în zona pieței. Într-adevăr parte dintre Mall și piața de fiare este groaznică (cea cu calea ferată), dar cred că acea zonă aparține de CFR. S-ar putea face pe acea zonă o legătură dintre Ziduri Moși și Electronicii.
  În legătură cu accesul dinspre Colentina, în prima zi nu se putea intra în Mall dacă veneai dinspre Colentina. Au pus garduri separatoare de sensuri pe mijlocul străzii, dar fără să lase loc de virat la stânga. A doua zi au remediat această problemă.
  Are destui clienți clienți potențiali în zonă fără a fi afectat de Mega Mall.

dr4qul4

Clienti are. Zona aceea e un furnicar. Piata obor arata foarte bine. Mai ales cladirea noua.
Dar Veranda tb sa aiba si  cinematograf.
Oricum zona va continua sa se dezvolte. Eu cred ca Hala Obor trebuie ori daramata ori transformata in altceva (de ex hotel).
Iar aversa daramata si facute blocuri acolo. Sau birouri.
Parcul din fata Mall-ului e acolo dintotdeaune, dar cu greu il putem numi parc.

Veranda e in competitie directa cu MegaMall. Doar gandeste-te ca sunt doar 2 km intre ele, dar si ca cei din D-na Ghica - Fundeni-Andronache-Voluntari-Baicului  fac la fel de mult pana la ambele malluri.

Doar zona Obor-Lizeanu-Tei vor fi mai atrasi de Veranda.

Si sa nu uitam ca se vor mai bate si cu Bucur Obor si mai ales Dragon, unde acel magazin universal nu mai arata a bazar.

E nu inteleg eu, e de ce au relocat Macul de la Obor. Ala avea cu totul alti clienti. Era un punct de reper pentru cei care plecau din Bucuresti si cei care veneau de la munca seara, cu metroul sau ratbul. . Foarte putini vor ocoli pana la Veranda.
Iar vara, terasa lor era mereu plina.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

cezar-mario2012

#54
 Clienți sunt destui, dar spațiul comercial actual este insuficient. Acum să punctez anumite lucruri:
1. Cinematograf era obligatoriu din primul moment. De ce? Ai în zonă, trei-patru școli și trei licee. Eram licean la Mecanică Fină și plecam de la școală la film, pe acea vreme aveam în zonă Melodia și Aurora.
2. Hala Obor are două probleme, prima și cea mai importanta, este monument istoric, așa că... A doua problemă este acționariatul, ea fiind în proprietate privată SA CICO, privatizarea a fost făcută prin NEBO.
3. Aversa a fost cumpărată de un investitor italian ce are intenția de a construii un ansamblu rezidențial. Această informație o am de la un prieten ce are un magazin prin piață. Deci o luăm ca zvon.
4. Parcul despre care vorbea  Harry, presupun că este acesta:




Nu cred că se referea la parcul Păsărari, care este plin de... Țigări, țigări...
5. ,,Doar gandeste-te ca sunt doar 2 km intre ele, dar si ca cei din D-na Ghica - Fundeni-Andronache-Voluntari-Baicului  fac la fel de mult pana la ambele malluri."
Nu este adevărat, ajungi mai repede la Veranda, chiar dacă distanțele sunt asemănătoare. De ce? Eu din Doamna Ghica pănă la Mega Mall trebuie să trec prin două intersecții aglomerate, Chișinău și Iancului, această fiind cea mai dificilă. Așa că eu preferam să ocolesc pe Baicului -Pantelimon. La Veranda merg pe jos :D.
6. La Dragon vânzările sunt la duzină și nu la bucată, iar cei ce vând la bucată au prețurile mari, mult mai mari decât le găsești în complexul Obor, cel dintre Hală și Primărie. Concurența cu Dragon, Bucur Obor și piața vine de la magazinele din Mall, la alimente, haine... Carrefour, iar haine și încălțăminte vine de la C&A, H&M, CCC, Deichmann... Diferențele de preț sunt mici, dar cele de calitate sunt mari. Ex. o pereche de blugi, în piață costă 80 lei, iar la C&A costă 89 lei, dar cu promoție 20% este mai bine, iar calitatea...
7. Și din punctul meu de vedere relocarea MC din Bucur Obor la Veranda este o greșeală, ar fi mers amândouă. MC de la Bucur s-a închis din alte motive, lăcomia patronilor de la Bucur Obor. Contractul dintre MC cu Bucur SA s-a încheiat, iar prețul nou cerut de patronii actuali nu a putut fi acceptat de  MC. Așa că viitorul Bucur Obor arată cam așa :rip:  Multe din magazinele ce mai există prin el au acțiuni la Bucur SA și au reduceri la chirie, iar subsolul este mort, mare parte din etaj este mort.

dr4qul4

Un mall are "catchment area" mai mare de 2 km.
De exemplu, MegaMall este in competitie directa si cu Park Lake.
Iar Mega Mall e mult mai mare decat Veranda, care e doar un mall "de proximitate".
Tu preferi sa mergi pe jos, dar cand e mai greu cu sacosele pline. Iar daca ai fi stat in Fundeni/D-Na Ghica, aglomeratia ar fi fost exact invers: desi putin mai lung, se ajunge mai repede la Mega Mall cu masina.

E clar ca e loc pentru amandoua in zona aceea. Dar fara cinematograf, si cu spatii la jumatate, lupta nu e echitabila.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

cezar-mario2012

 Hai să facem o simulare, clientul X stă la Colentina (Avion) și nu vrea să meargă la Carrefour Colentina, ci vrea să meargă la Mall și are de ales între cele două. Unde va ajunge mai repede? Simulare Google:
-Colentina(Avion) - Mega Mall traseu ales de Maps este Colentina - Doamna Ghica -  Torentului -Fântânica -Pantelimon distanță 5,4 km timp 12 min., dacă o iei prin Fundeni-Pantelimon 5,5 km timp 22 min.
- Colentina (Avion) -Veranda Mall traseu ales Colentina - Ziduri Moși distanță 2,6 km timp 10 min.
Dacă vreau la film nu am încotro și mă duc la Mega Mall. :D

GDPR

^^^"Investitorul" de la Aversa se numeste Michael Danny Topolinski, cica cetatean canadian nu italian: http://www.digi24.ro/special/campanii-digi24/romania-furata/romania-furata-aversa-secretele-uzinei-de-pompe-nucleare-482889
Acelasi individ se ocupa cu "succes" si de Victoria City din Bucurestii Noi.

cezar-mario2012

 Pentru unul ca mine astfel de reportaje mă fac să vomit :puke:
Îmi pare rău dar nu am putut să-l citesc pe tot. O fi canadian, nu știu, dar poate să vândă dacă nu are cu ce să investească, zona este foarte bună.

Ionut

Ikea vrea să mai construiască opt magazine în România până în 2025

Grupul suedez IKEA are în plan să mai construiască în România încă opt magazine până în anul 2025. Acestea se vor adăuga celui din Băneasa, inaugurat în 2007, până acum singurul din ţară. Următoarea unitate IKEA va fi ridicată pe Bd. Theodor Pallady din Sectorul 3 şi va presupune o investiţie totală de peste 80 de milioane de euro. În prezent, este în curs de finalizare Planul Urbanistic Zonal aferent, iar spre sfârşitul lunii noiembrie acesta urmează să fie înaintat spre aprobarea Consiliului General al Capitalei. Construcţia propriu-zisă va dura circa 12-15 luni, iar inaugurarea este prevăzută pentru sfârşitul anului 2018, a anunţat Stefan Vanoverbeke, Retail Manager IKEA South East Europe.

Magazinul din Pallady va fi cel mai mare din Europa de Sud-Est, cu o suprafaţă construită de 36.000 de metri pătraţi. În comparaţie, IKEA Băneasa dispune de 26.000 de metri pătraţi construiţi. Noua clădire va prezenta în plus o suprafaţă de vânzare mai mare, precum şi locuri de parcare în subteran. După inaugurarea magazinului din Pallady expansiunea suedezilor în România va accelera cu un val de 3 noi unităţi, de această dată în provincie. În acest scop sunt vizate oraşele Timişoara, Cluj şi Braşov. Între timp trebuie identificate şi achiziţionate terenurile pretabile pentru astfel de investiţii. Primul din cele 3 noi magazine a trebui să fie gata în 2021, a adăugat domnul Vanoverbeke.

Magazinele din provincie vor fi puţin mai mici faţă de unitatea existentă în Băneasa, în funcţie şi de numărul potenţialilor cumpărători. Suedezii îşi propun să construiască în România într-un ritm de unul, maxim două magazine pe an.

Noile investiţii vin în contextul în care IKEA a înregistrat în anul financiar 2015-2016 (septembrie 2015 – august 2016) o creştere record a vânzărilor în România, cu +21,5% faţă de anul precedent, ajungând la 514,6 milioane de lei (circa 114 milioane de euro). Aceasta în contextul în care suedezii operează un singur magazin, la care se adaugă o platformă de vânzări on-line. IKEA a investit în acest an financiar circa 2,5 milioane de euro în creşterea eficienţei energetice şi modernizarea magazinului din Băneasa, pentru a-l aduce la un standard comparabil cu al unei unităţi noi.

Arena Constructiilor