Aeroportul Traian Vuia Timisoara [TSR]

Started by MHN, September 22, 2011, 02:11:12 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

iuli

Au inceput sa monteze parapete dinspre aeroport pe drumul de acces. Oare se muta cei care parcheaza aiurea in alt loc sau vor bloca complet drumul?



Sursa: RATT Forum
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Cosminescu

Care e rostul pe termen lung ar parapetilor? Nu zic, ideea in esenta e buna - cei care parcheaza aiurea nu mai vor avea unde sa parcheze. Daar...
   1. De ce monteaza acum parapeptii astia daca la anul si asa portiunea de drum dintre centura si aeroport va fi extinsa la 4 benzi?
   2. Nu stiu cati din cei care parcheaza aiurea parcheaza pentru perioade mai lungi de timp, sau e vorba in general de perioade scurte - cat asteapta pe cineva sa iasa din aeroport / cat conduc pe cineva in aeroport. Pentru a "scapa" de cei care parcheaza aiurea pentru perioade scurte de timp, nu era mai de bun simt sa reintroduca cele 10min de parcare gratuita? Solutii sunt: De exemplu montarea unor camere care sa citeasca numarul de inmatriculare si sa nu-ti permita sa reintri imediat ce ai iesit.

iuli

Solutia pe termen scurt/lung e sa nu mai fie tiganie si sa nu mai fie zgarcenie. Poate stii cati cu masini de zeci de mii de euro se zgarceau pentru 3/6 lei. Corect, trebuiau acele 10 minute gratis cat sa fie doar coborat si plecat a unui pasager. Poate le reintroduc acum.

Cat despre extindere drum... hmmm, am dubii ca se va intampla prea curand. Mai tii minte cum se promitea noul terminal si cu ce termene limita? Iar parapetele poate se poate refolosi.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Cosminescu

Da, stiu ca lumea se zgarceste la sumele astea de bani. Din pacate nu sunt f optimist ca parapetii astia vor rezolva 100% problema. Estimez ca se va bloca sensul giratoriu si chiar si o portiune de drum inaintea giratoriului pentru ca tipul asta de oameni nu cred ca de acum incolo vor vrea sa plateasca doar din cauza parapetilor. Dimpotriva... se vor opri in sensul giratoriu cu clasicele "avarii" sau... chiar inaintea giratoriului blocand drumul :)
Ramane sa vedem...

Cat despre largirea drumului, daca e sa ne luam dupa articolele astea...

http://www.tion.ro/rutele-catre-mosnita-noua-si-aeroport-printre-cele-zece-drumuri-judetene-ce-vor-fi-modernizate-in-2018/1917546

http://www.banatulazi.ro/administratia-judeteana-a-gasit-bani-pentru-cateva-drumuri-importante-din-timis-se-stie-deja-cand-incep-lucrarile-de-largire-a-drumului-de-acces-la-autostada-din-timisoara/

...s-ar parea ca in 2018 vor incepe lucrarile.


elphax

in schimb se amana lucrarile la extinderea terminalului
trebuiau sa inceapa anul asta, s-a tot amanat, se pare ca va incepe abia in 2019

iuli

QuotePoveste de succes şi la Aeroportul Internaţional ,,Traian Vuia" din Timişoara. În primele 9 luni ale anului, au fost peste 1,2 milioane de pasageri, aşa că extinderea aerogării prinde contur.

,,Undeva în 2019 vor începe lucrările. Undeva la o suprafaţă de 10 mii de metri pătraţi la orizontală fluxul de plecări curse externe", spune Dan Idolu, directorul Aeropotului Internaţional Timişoara.

Zilnic, 4 - 5.000 de pasageri vin pe aeroportul Traian Vuia. Odată extins, numărul acestora va putea ajunge la 8.000.

Sursa: Digi24
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Cosminescu

Legat de extinderea aeroportului undeva in anul 2019, s-ar parea ca asta nu are nicio legatura cu extinderea anuntata acum ceva vreme care ar fi avut (inca are?) termen de finalizare primavara 2018.
Lucrari planificate:
    - terminal SOSIRI Curse Externe -> ar trebui sa fie gata in martie (sau candva in primavara...) 2018.
    - terminal PLECARI Curse externe -> Lucrarile ar trebui sa inceapa candva in 2019.


elphax

Da,  se poate sa fie 2 lucrări.  Dar cea cu finalitate  în martie cred ca se face în alta parte și o vor aduce gata construită,  ca la aeroport nu se mișcă nimic

iuli

@Cosminescu

E fix acelasi lucru. Nu te imbata cu cuvintele lui Idolu. Daca ar trebui ceva finalizat in 2018 trebuia sa existe un plan, o licitatie, un constructor, macar. In afara de a reamanaja parcarea, adica a scoate macheta avionului lui Vuia si a pune niste dale in loc, si a pune niste parapete nu se misca nimic in zona.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Lau

Tarom reintroduce zborul de la 6:00 AM catre Bucuresti: http://www.tion.ro/tarom-reintroduce-o-cursa-zilnica-spre-bucuresti/1921022
Nu inteleg deloc de ce au scos in primavara acea cursa, cel putin au pierdut toti clientii care mergeau dus-intors in aceeasi zi pentru intalniri scurte in Bucuresti.
Toti au trecut la Ryanair.

Cosminescu

Nu cred oricum absolut nimic. Vroiam doar sa zic ca promisiunile cu 2018 sunt la nivel teoretic inca posibile. Amanarea pe 2019 reprezinta o promisiune separata - care va ramane probabil neonorata la fel ca si cea legata de 2018 :)

@lau: parerea mea e ca au anulat zborul ala din aceleasi considerente pentru care au anulat multe altele in orarul de vara: lipsa aeronavelor. si nu stiu daca neaparat si-au pierdut clientii pentru ca au un orar mai bun de zbor: pleaca mai devreme din timisoara, si mai tarziu din bucuresti. Cu ryanair din ce am vazut zborul otp-tsr e la ora 18:05. Asta inseamna ca daca ai treaba 8 ore prin Bucuresti, nu prea te incadrezi avand in vedere ca aterizezi pe OTP dimineata la ora 08:20... Mai adauga aici timpul pierdut sa ajungi de la aeroport la locul unde ai treaba... Iar seara socoteste timpul pierdut in trafic pana la aeroport + timpii de procesare in aeroport.

In schimb cu taromul aterizezi pe OTP la ora 07:10 , iar zborul inapoi e la 21:25.

Sau... Sunt posibile si combinatii. Din cate am vazut TAROM nu are preturi f diferite / sens daca iei bilet doar dus sau daca iei dus-intors. Acelasi lucru e valabil si pentru Ryan Air.

Cuneo

Zburam direct din Timisoara la Frankfurt am Main si Tel Aviv. Noutati pe Aeroportul Timisoara in aceasta iarna

TIMISOARA. Aeroportul International Traian Vuia din Timisoara vine cu mai multe noutati odata cu trecerea la sezonul de iarna.
Astfel, vom avea doua destinatii noi, Tel Aviv si Frankfurt-am-Main, si 10 curse suplimentare spre Bucuresti. Orarul de iarna intra in vigoare duminica, 29 octombrie.

In acest sezon de iarna, valabil din 29 octombrie 2017 pana in 24 martie 2018, cele mai importante modificari sunt legate de introducerea celor doua destinatii noi, directe, de la Aeroportul International Timisoara si suplimentarea curselor spre Bucuresti operate de companile aeriene Tarom si Ryanair.

Compania aeriana Tarom va reintroduce cursele zilnice 609/ 610, cu plecare din Otopeni la ora 21:25 si sosire la Timisoara la ora 22:40. Cursa retur va avea loc a doua zi dimineata, cu plecare din Timisoara la ora 6:00 si sosire in Bucuresti la 7:10.

De asemenea, compania aeriana Ryanair a suplimentat cursele spre Bucuresti, introducand in 3 zile pe saptamana curse de dupa-amiaza. Astfel, in zilele de luni, miercuri si vineri, vor avea loc curse cu plecare din Otopeni la 12:30 – sosire la Timisoara la 13:35, iar cursa retur va decola din Timisoara la 14:10, cu aterizare in Bucuresti la 15:15.

In total, in sezonul de iarna, saptamanal vor fi 43 de zboruri spre Bucuresti, cu 10 mai multe fata de sezonul precedent.

Tot incepand cu sfarsitul acestei luni, compania aeriana Lufthansa va introduce o noua destinatie: Frankfurt-am-Main. Cursele vor fi zilnice spre si dinspre cel mai mare nod aerian din Europa pentru curse intercontinentale. Din Frankfurt sunt disponibile numar de aproape 300 de destinatii deservite prin curse regulate care, odata cu deschiderea acestei noi rute din Timisoara, vor fi mai usor accesibile pasagerilor care pleaca din regiunea Banat.
Compania aeriana Wizzair introduce din acest sezon destinatia Tel Aviv. Zborurile vor avea loc de doua ori pe saptamana, in zilele de luni si vineri. Tel Aviv va fi prima o cursa aeriana regulata care face legatura dintre Timisoara si o tara din afara Europei.

,,In urma analizelor si negocierilor cu companiile aeriene partenere, s-a decis introducerea noilor curse de la si spre Timisoara, dar si suplimentarea unor destinatii care au inregistrat un numar foarte mare de pasageri. Este tot mai evident ca cetatenii din regiunea Banat apreciaza ca o necesitate calatoria cu avionul si considera ca timpul extrem de redus de calatorie, cat si tarifele practicate sunt foarte avantajoase", a declarat directorul Aeroportului International Timisoara, Daniel Idolu.

Orarul va intra in vigoare in dimineata zilei de duminica, 29 octombrie 2017, odata cu trecerea la ora de iarna.
http://www.opiniatimisoarei.ro/zburam-direct-din-timisoara-la-frankfurt-am-main-si-tel-aviv-noutati-pe-aeroportul-timisoara-in-aceasta-iarna/25/10/2017

Ionut

Trafic în creştere cu două cifre în primele trei trimestre au raportat şi aeroporturile din Cluj-Napoca şi Timişoara, jucători aflaţi alături de Henri Coandă pe podium. Aeroportul Avram Iancu din Cluj-Napoca, al doilea cel mai mare din ţară, şi-a crescut numărul de pasageri cu 47% în primele trei trimestre, iar la Timişoara traficul s-a majorat cu 54%.

ZF

Dominik

Este imperios necesar sa se apuce de extinderea terminalului !!!
You're in Steelers Country

Time-and-Space

poate incearca un fel de record de pasageri per m2 de terminal