Aeroportul Traian Vuia Timisoara [TSR]

Started by MHN, September 22, 2011, 02:11:12 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

MHN

Carpatair lansează ''Green Monday'', ziua din an cu cele mai bune tarife

forbes.ro
QuoteCarpatair, compania aeriană cu hubul la Timişoara lansează, în premieră în România, conceptul ''Green Monday'' prin care luni, 12 decembrie, toţi  cei care îşi vor achiziţiona bilete prin intermediul website-ului Carpatair vor beneficia de tarife promoţionale.

Luni, 12 decembrie, tarifele practicate de Carpatair vor fi de 69 euro pentru toate zborurile directe cu plecare din Timisoara spre Italia si Germania si retur si de 99 europentru toate zborurile via Timisoara spre Romania, Italia, Germania, Moldova si Ucraina. Perioada de calatorie pentru biletele care vor fi achizitionate cu ocazia Green Monday va fi 20 ianuarie-31 octombrie 2012.

"Pe modelul unui concept de shopping cunoscut la nivel international si in urma succesului pe care l-a avut primul Black Friday din Romania, am decis sa implementam si Green Monday - a doua zi de luni din decembrie. Este o foarte buna oportunitate pentru cei care si-au facut deja planuri de calatorie pentru 2012", declara Paula Ardelean, Vicepresedinte marketing si vanzari Carpatair.

Green Monday, a doua zi de luni din decembrie, este in mod normal ziua cu cele mai mari vanzari din online. Este ziua in care o buna parte dintre clienti decid ce sa cumpere de Craciun. In Statele Unite ale Americii, Black Friday, Cyber Monday (prima luni de dupa  Black Friday), Green Monday sau Boxing Day (prima zi dupa Craciun) reprezinta un segment important din incasarile inregistrate de sarbatori.

Infiintata in 1999, Carpatair este in prezent cea mai mare companie aeriana regionala din Europa de Sud-Est operand in principal pe piete regionale de nisa. Incepand din 2000 Carpatair a dezvoltat la Timisoara cel mai performant hub aerian din Romania.

savagedanyro

Am si eu o curiozitate: stie cineva ceva concret despre "maretul" plan al unui aeroport nou, modern Timisoara-Arad pe undeva pe la Ortisoara , aproape de deja celebra autostrada ?

Am auzit unele zvonuri si nu prea imi vine sa le cred...desi ar fi un lucru MARET !
TIMISOARA 2021 !

MHN

#32
Eu urmaresc indeaproape subiectul si nu am auzit nimic, decat ca ministerul deruleaza un studiu de fezabilitate pentru proiectul de fuziune a celor doua.
Daca tu detii alte informatii, te rog sa ni le impartasesti :)

iuli

Nu cred ca se va face un singur aeroport nou. Ar fi cea mai stupida decizie ever... Ce se vrea concret si sunt de acord cu decizia asta e de a face un management unitar pentru LRTR si LRAR. 8)
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

MHN

Cu managementul global (acelasi pentru ambele) sunt si eu de acord.

PS: iuli, de ce preferi codurile ICAO in dauna celor IATA?

iuli

Quote from: MHN on December 22, 2011, 11:43:25 AM
Cu managementul global (acelasi pentru ambele) sunt si eu de acord.

PS: iuli, de ce preferi codurile ICAO in dauna celor IATA?

Pentru ca le folosesc mai des si sunt mai familiarizat cu ele si in plus evit confuziile.  8)
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

MHN


MHN

Carpatair introduce in flota un Boeing 737-300 si deschide baza in Chisinau

airbuzz.ro
QuoteDin 25 martie 2012, Carpatair va inaugura baza operationala de pe aeroportul international din Chisinau (KIV). Toate cursele vor fi operate cu o aeronava Boeing 737-300...

Carpatair va zbura din Chisinau spre patru orase italiene, Roma, Bologna, Venetia si Milano Bergamo.

[...]

Ionut

Extindere, foarte bine! :)
TSR e pe primul loc in tara la numarul de pasageri? Evident, dupa OTP si BBU.

MHN

Quote from: Ionut on January 08, 2012, 04:01:45 PM
...
TSR e pe primul loc in tara la numarul de pasageri? Evident, dupa OTP si BBU.
Conform statisticilor din ultimii ani, asa ar trebui, dar inca nu au aparut cifrele oficiale.

iuli

Quote from: MHN on January 08, 2012, 03:08:04 PM
Carpatair introduce in flota un Boeing 737-300 si deschide baza in Chisinau


:D

Nice!!!!
Oare se reprofileaza? Isi schimba flota sau o extinde? Sunt curios cum evolueaza pentru ca nu e prea eficient sa tii doar un singur B733. Cred ca il iau in leasing o perioada sa testeze fiabilitatea si apoi se decid. Sincer as vrea sa vad si avioane mai maricele la ei.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

MHN

Si mie mi-ar placea sa vad avioane mai maricele.
Dar cu ocazia deschiderii altor baze, in mod sigur PAX-ul pe TSR va fi afectat.
Insa e cursul firesc al evolutiei...

Ionut

Nu mai tin minte, pe TSR e gata "terminalul" Schengen?

iuli

Da, e modernizat si Schengen si non-Schengen.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

MHN

Parca au fost unele probleme cu comisia europeana insa este in regula acum.