Author Topic: [B] Stiri si discutii diverse despre infrastructura de metrou  (Read 33975 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ghrt

• Senior
Re: [B] Stiri si discutii diverse despre infrastructura de metrou
« Reply #210 on: December 18, 2017, 12:16:29 AM »
În afară de cazurile de suicid, de câte ori s-a întâmplat să cadă şi să moară cineva pe şine?!
Problema aici este intenţia criminală. Ok, securizăm peronul de la metrou. Se poate întâmpla oriunde altundeva. Poţi fi împins pe scările rulante şi să îţi rupi gâtul.
Este adevărat că majorităţii cetăţenilor (aproape tuturor, de fapt) le este teribil de frică de moarte, dar peste câteva zile incidentul va fi uitat şi linia desenată la marginea peronului va fi iarăşi călcată cu nonşalanţă. Are rost să se plătească aceste mijloace de protecţie, de informare etc?

panzer

• Hero
  • *
« Reply #211 on: December 18, 2017, 10:15:24 AM »
Am vazut in Lille metrou fara driver cu 2 randuri de usi: una montata pe peron si usile ramei.

Banuiesc totusi ca e overkill asa ceva. Mai ales ca sunt statii unde nu prea se poate monta asa ceva, gen Romana.

Si cand te gandesti ca Politia Metroului putea preveni aceasta crima!? Poate acolo se poate actiona cu cele mai mici costuri. Sa ii trezeasca un pic pe politisti.

Pelicanul

• Junior
  • **
« Reply #212 on: December 18, 2017, 09:23:11 PM »
Si cand te gandesti ca Politia Metroului putea preveni aceasta crima!? Poate acolo se poate actiona cu cele mai mici costuri. Sa ii trezeasca un pic pe politisti.
Da ? Cum ? Dacă butonăm în spatele calculatorului sau jucăm jocuri infantile totul ni se pare simplu.
Aștept răspunsuri concrete de stategie cum poți depista o persoană în București în câteva ore. Atenție ! Poliția Metrou, așa ai precizat.
Vroiaţi putere ? Vă imprumutam o locomotivă...

dr4qul4

• Legend
  • *
« Reply #213 on: December 18, 2017, 10:32:08 PM »
a fost un incident (primul) intr-o statie de metrou. Politia Metrou trebuia sa investigheze ce s-a intamplat acolo. SIgur stiu ca a fost scandal. Trebuiau doar sa se uite pe inregistrari sa vada ce s-a intamplat.
De ce a fost nevoie de o sesizare ca sa-si dea seama ca a existat o tentativa de omor?
My plan:  Prioritate 0: DNCB. 1. A1  2. A10  3. A3 TgMures-Nadaselu+Suplacu-Bors  4. A7-8 Ploiesti - Iasi 5. A12 7. CoBra

Pelicanul

• Junior
  • **
« Reply #215 on: December 18, 2017, 10:54:14 PM »
Irelevant. Sistemul costă bani. Metrorex se chinuie de aproximativ 10 ani să termine  primul tronson din M 5 și încă nu e gata. Ceaușescu l-ar fi inaugurat în 4 - 5 ani maxim. Și culmea, cu bani veniți din alte părți. Până în 1989 erau bani interni. Acum nici cu bani nu suntem în stare să săpăm la o viteză rezonabilă.
Vroiaţi putere ? Vă imprumutam o locomotivă...

panzer

• Hero
  • *
« Reply #216 on: December 18, 2017, 11:33:51 PM »
Prima persoana agresata a sunat la 112. Ce vrei mai mult de atat?
O prindeau cu aceleasi metode cu care au prins-o a doua oara cand a reusit sa omoare a doua victima. In plus prima persoana era si in viata si putea sa isi descrie agresoarea. Doar daca Politia isi facea treaba.

Unde vezi tu jocuri infantile in ce am spus eu? Ce argumentatie mai clara de atat vrei? Mi se pare ca tu esti mai degraba infantil.

strainu

• Officer
« Reply #217 on: December 19, 2017, 02:08:58 AM »
Atenție ! Poliția Metrou, așa ai precizat.

O faci să sune ca și cum ăia de la metrou sunt de capul lor. Nu sunt, fac parte din DGPMB la fel ca toate secțiile, mi se pare că într-o perioadă chiar le zicea "Secția Poliție Metrou".  Bănuiesc că și-au dat și ei seama că dacă n-o prind până a doua zi o să aibă o grămadă de oameni panicați în ora de vârf de la Victoriei și că au pus toți sectoriștii pe urma ei.