News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Cum ajung din A în B?

Started by dr4qul4, August 11, 2014, 01:57:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Lvs_tm

Va salut.
Maine dimineata trebuie sa fiu in fata la Poarta Centrala a Combinatului Siderurgic Galati cu plecare din Timisoara. Recomandari de ce rute sa urmez? Si eventual daca imi poate localiza pe maps unde exact este Poarta Centrala.

Multumesc.

horatiu.cosma


pasadia

Nu stiu de ce tot mai exista obiceiul asta de a se recomanda DN10 ca traseu intre Brasov si Braila / Galati. Eu voi recomanda oricand DN1 + DN1B, adica "ocolul" prin Ploiesti. DN10, mai ales pentru necunoscatori, e un traseu neplacut - multe viraje, multe localitati, destul de prost intretinut. De altfel DN10 e deschizator de lista contant aici, permanent existand cate o problema pe traseul sau.

Ca atare recomand Sibiu - Brasov - Ploiesti - Buzau - Braila - Galati. Brasovul il poti evita facand dreapta la sensul giratoriu de a iesirea din Ghimbav (DN73B), apoi Cristian - Rasnov - Paraul Rece - Predeal. Ploiesti-ul il eviti intrand pe centura de nord dinainte de a ajunge la Petrom-ul de la capatul centurii vestice, Buzaul si Braila au centuri. Oricum probabil vei trece noaptea pe aici, deci traficul nu va fi aglomerat.

Lvs_tm

Dubiile mele constau cum sa o iau de la Brasov incolo. Pana la Brasov imi este clar.
Eu ma gandeam la varianta pe Sf. Gheorghe si Focsani. E mai bun drumul pe unde mi-ai propus tu? Am inteles ca ar fi si un pod inchis spre Combinat?!

dr4qul4

Eu ma uit pe harta calitatii drumurilor si DN2D (Focsani-Tg Secuiesc) este inchis. Asadar nu pe acolo.

Pe la intorsura Bz este mai scurt cu 20 de km si vad ca drumul este in mare parte albastru... dar nu am fost niciodata pe acolo

Eu am fost doar pe Ploiesti-Buzau si drumul este ok, doar ca iesirea din Ploiesti, desi pe 2 benzi, este foarte aglomerata.
Tinand cont ca e luni, DN1 va fi o placere de la Predeal pana la Ploiesti.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

nicolaem

DN10 chiar daca are asfalt bun, e mai ingust, multe viraje, E drumul potrivit cand esti in concediu, si imbini utill cu placutul. Vei scoate o medie orara sub asteptari pe el.
Varinta Rasnov-Ploiesti cred ca e mai potrivita pt un drum lung, mai ales daca te prinde si noaptea prin muntii.

Lvs_tm

Multumesc, Pasadia. Pe traseul asta voi merge. Duminica placuta.

horatiu.cosma

Serpentine o sa prinzi orice varianta ai alege, doar muntii trebuie trecuti cumva. Pe DN 10 intr-adevar sunt mai multe ca pe VP, dar e drumul mai scurt, si e foarte bun si pe acolo. Ma gandeam ca te intereseaza timpul de deplasare, care e clar mai scurt pe acolo. Daca o sa conduci la noapte, o sa mergi foarte bine cam pe tot traseul, nefiind trafic(si nici politie), cam 8 ore de condus efectiv.

rotnic

#128
Cam asa ar trebui sa mergi, punctele exacte de plecare si sorire le alegi tu:
PUM addicted

pasadia

Horatiu, pe bune, daca vin prin Zalau sau spre Satu Mare o sa intreb oamenii din zona ce drum e mai bun. Dar cand e vorba de triunghiul asta, dintre Brasov, Ploiesti si Buzau ai putea sa ma crezi pe cuvant cand spun ca e MUUUULT mai indicat DN1 si DN1B. Pe bucata Comarnic - Buzau (aproape 120 km) se poate scoate linistit o viteza medie de peste 80 km/h (Google indica 77 km/h). Si asta pentru ca vorbim de drum drept, chiar si cu 2 benzi pe sens, si lipsit de localitati pe distante foarte lungi (exceptand zona Blejoi - Valea Calugareasca, vreo 20 km unde sunt localitati inlatuite si deseori radar).

Pe DN10 nu vei scoate niciodata o asemenea viteza de deplasare. Si dupa cum spunea cineva mai sus: daca esti in concediu vizitezi barajul de la Siriu si nu te deranjeaza c amai ocolesti cate o zona cu alunecari. Dar altfel n-are sens pe acolo.

@Lvs_tm: Targu Secuiesc - Focsani nu e terminat. Sau mai exact n-are asfalt peste tot. Deci nu iti recomand. Cat priveste "pod inchis spre combinat", desi nu aveam nici o informatie, am facut o rapida cercetare. Se pare ca e inchis pentru reabilitare viaductul care leaga combinatul de oras.

Ca atare singura varianta pe care o cunosc si pe care ti-o recomand este DJ251 spre Smardan de pe care, cu un viraj strans la stanga, intri pe platforma combinatului si ajungi la poarta principala. Ma gandesc ca acest traseu e folosit proponderent si de galateni. Intre Braila si Galati eu am fost tot timpul pe DN22B, pe digul Dunarii. Cealalta varianta, DN2B, pe care te trimite Google, nu stiu cum arata.

Drum bun, caci vei avea ceva kilometri de facut. Si sincer, socul e mare cand treci dintr-un capat in altul al tarii (si clima, si asflatul, si reclamele...).

dr4qul4

De la Braila la Galati neaparat pe dig. Atentie la radarul din benzinarie.
Europeanul, desi este intr-o stare buna, ocoleste foarte mult.  Iar la intrarea in GL are cateva curbe in panta si vreo 2 sate. Pana acolo insa e drept si cumva cocotat la aproape 2 metrii deasupra terenurilor agricole, pb din cauza zonei inundabile a siretului.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Telvanni

Quote from: SB76UFO on March 16, 2015, 06:16:40 PM
Iar de alimentat cu motorina/benzina, eu alimentam din granita Romaniei si din Slovacia de la Slovnaft Sekule (preturile cele mai mici pe relatia Sibiu-Berlin), singura benzinarie de la Bratislava pana la granita cu Cehia. Benzinaria se afla cam cu 8-12 km inaintea granitei cu Cehia. Daca o ratezi mai poti alimenta doar din Cehia unde e mai scump.

Multumesc!
Am facut exact cum mi-ai sugerat si a fost perfect.
Vigneta Ungaria: 47lei
VIgneta Slovacia+Cehia: 27 euro
Motorina: 1.21euro/litru (pret mai mic ca-n Romania)

Se lucreaza destul de mult pe autostrada din Cehia insa se circula bine. Zonele noi sunt impecabile.
M-a impresionat M0 la Budapesta, sensul spre Romania e aproape gata.


Marius

Poti te rog sa detaliezi partea cu M0 la Budapesta, deoarece n-am inteles. E in lucru intre M1 si M5?

Multumesc  :)

spy_flo

Probabil se referă la construcția căii 2 intre M7 și M1,actualmente circulația se face pe calea 1, adică sensul spre România.

florinn

Salut,

Maine am de parcurs un drum Oradea-Bucuresti. Care este recomadarea voastra pt a ajunge la Sibiu pe criteriile asfalt bun si drum distractiv de condus (ceva serpentine nu ma deranjeaza :) )
Mersi!