News:

.

Main Menu

Cum ajung din A în B?

Started by dr4qul4, August 11, 2014, 01:57:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cezar-mario2012

#30
@adigsm

Traseul pus de tine nu este bun, centura Dobrich este distrusa, iar drumul Dobrich-Varna este prost, Shumen-Yambol este modernizat de curand, dar dacă nu cunoști zona,  GPS-ul alege traseul cel mai scurt și te baga pe drumuri forestiere,  indicatoare rutiere nu prea sunt si este cu multe serpentine,  deci o viteză mai mica de deplasare.
Recomand ruta prin Vama Veche-Varna-Burgas si apoi pe A1.

alecu26

intra pe cele doua site-uri si o sa te saturi de cate discutii sunt acolo. Si recomandari de cazare...si de traseu. Ai timp pana anul viitor in septembrie.
Drumurile noastre POATE;

MRS

@adigsm: Conteaza si unde vrei sa ajungi in Grecia..
Exista varianta Makaza si sunt multe discutii pe forum despre traseu dar mai exista si varianta Svilengrad de care eu am fost foarte multumit (vezi discutii in Drumurile vecinilor Romaniei)


A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

igorashu

Ca să ajung la Petroșani (Parâng) din București, ce variantă îmi recomandați? Să mă risc pe DN7A sau să ocolesc prin Tg. Jiu?
Nu știu cât de bine deszăpezit e DN7A și cât de rupt e după Vidra...
Mulțumesc!

pasadia

Tg. Jiu, indiscutabil! DN7A nu l-as recomanda niciodata, cu atat mai putin iarna.

Anul trecut in septembrie nu era asfaltat pe cativa kilometri buni intre Petrosani si Obarsia Lotrului (si nici nu se lucra), intre Obarsia Lotrului si Voineasa mai aveai surpriza unor podete neterminate ce veneau numai bine dupa bucti de asfalt perfect... Marcajul oricum e deficitar, ma indoiesc ca il curata de zapada sufiecient de des.

Plus ca in vara, cu ocazia inundatiilor, din cate stiu s-au mai rupt cateva bucati din drum in zona Cheilor Jietului. Nu am aflat sa fi reparat drumul dupa aia.

dr4qul4

Când am deschis topicul am pus aceeași întrebare!
Si răspunsul l-am pus după ce m-am întors.
Pe TgJiu in nici un caz. Defileul e închis si daca nu e sunt 7  semafoare si plin de gropi.
Dn7A este cu siguranță deszăpezit pt ca tb sa ajungi la vidra-transalpina. Este insa rupt pe o porțiune de 5 km intre obârșie si Petroșani, pe unde totuși se poate merge cu atenție (vei găsi si poze in primele posturi).
Pe timp de noapte insa nu-l recomand si e mai bine sa ocolești prin sibiu! 
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

adyneamtu

^^ Conform mai multor articole de genul Defileul e deschis până in primăvară:  "Conducătorii auto care până acum au fost nevoiţi să se adapteze programului de restricţii de pe Defileul Jiului pot respira liniştiţi. Şantierul s-a închis la data de 28 noiembrie, urmând a fi redeschis în primăvara anului viitor. Astfel, cei care doresc să ajungă de la Bumbeşti-Jiu la Petroşani nu mai sunt obligaţi să aleagă rute ocolitoare, Defileul fiind deschis zi de zi."

E recomandat față de ocolul de circa 150 km prin Sibiu ?

sebba

confirm si eu ca e deschis defileul jiului
drumul e prost pe defileu, sunt lucrari neterminate dar in rest e ok

n-as ocoli pe sibiu
Sailing away! S/Y Haimana

horatiu.cosma

Are cineva informatii noi despre 1R de la Huedin la Belis inafara faptului ca e de "galben", ca fac un drum maine pana acolo?

dr4qul4

De la București spre Petroșani nu o luați pe Tg Jiu. Am fost acolo exact când au deschis traficul pentru un weekend.
Desi pana la tg Jiu drumul e bun spre foarte bun, pe defileu este nenorocire.
Aglomerație foarte mare, multe semafoare si gropi imense. Noi am făcut peste 2 ore intre Tg Jiu si Petroșani si asta in conditiile in care am forțat destule semafoare si am mers destul de tare încât era sa rămânem fara bara. Desi am trecut noaptea, am stat la stop si 3 semafoare.
La întoarcere noi am luat-o pe DN7A, pe care sunt pb doar la ieșire din Petroșani si pe inca 5 km pana la obarisie. După drumul are unele trambuline in zona lacului Vidra, dar care se simt doar la peste 50 km/h. In rest, drumul este bun.

Cei care s-au întors pe sibiu au făcut tot cat am făcut si noi. Nimeni nu vroia sa se întoarcă pe Tg Jiu, dar cineva a fost nevoit (mergea spre craiova-alexandria) si a fost mai aglomerat.

Cu putina gheata pe jos, mi se pare mult mprea periculos pe defileuil jiului deoarece sunt multe zone fara parapete, lucrari si chiar podete dezafectate unde diferența fata de asfalt este de la 1 metru la 3-4.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

sebba

cand era asta, man? eu, acum mai putin de o luna, am trecut fara probleme si nu erau nici semafoare!
drumul e in mare parte prost dar s-a circulat rezonabil, am traversat defileul in mai putin de o ora
Sailing away! S/Y Haimana

dr4qul4

La jumătatea lui august. Poate tu ai trecut atunci când drumul e oficial "închis" si atunci nu merge nimeni pe acolo.
Când am ajuns acolo era deschis de 2-3 ore. Sunt multe zone cu 1 banda, așa ca nu stiu cum ai trecut fara semafoare!
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

MNU

Vara, cand se lucreaza, se circula cu zone dirijate pe un singur fir cu semafor si dupa un program stabilit impreuna cu firma ce executa reabilitarea. Defileul este inchis dimineata cateva ore si dupa amiaza cateva ore.

Iarna, cand santierul este inchis, drumul este deschis tot timpul zilei. Deci, in aceasta perioada nu sunt decat restrictii punctuale.

sebba

stai asa: vorbim de Defileul Jiului, da? adica DN66 de la Petrosani la Bumbesti Jiu
si m-am uitat acum prin "history" si am facut traseul ala la inceputul lunii, mai exact pe 2 decembrie '14

cand am plecat spre Tg.Jiu aveam si eu o retinere - o fi inchis, nu o fi inchis - dar am sunat la 112 unde am aflat telefonul de la Politia din Petrosani care - foarte respectuosi ofiterii de acolo - mi-a spus ca se circula fara probleme
tel Politiei din Petrosani este 0254.541.930

Sailing away! S/Y Haimana

p.suta

As avea si eu o intrebare: Maine am drum Timisoara-Sebes si voiam sa stiu daca pe E631 intre Cosava si Sacamas e dezapezit sau e mai bine sa o iau pe la ARAD- Lipova- Ilia(E68) ?
Multumesc Anticipat

P.S. Multumesc pentru acest topic, chiar este foarte util