News:

.

Main Menu

Cum ajung din A în B?

Started by dr4qul4, August 11, 2014, 01:57:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dr4qul4

#15
O schimbare de ultim moment a facut sa modificam traseul... Cativa din grup au ajuns cu o zi si jumatate mai devreme si au constatat ca drumul de la Nucsoara la Carnic NU se poate parcurge sub nici o forma noaptea si poate nici chiar ziua cu unele masini. In plus de la Carnic la Pietrele mai erau 2 ore de mers pe jos cu toate echipamentele. Planul era ca cel de la Cabana Pietrele sa vina cu un tractor cu remorca, dar acesta era stricat.
Asadar au facut cale intoarsa si am ajuns la Cheile Butii.
A doua zi am urcat pana la Buta, o parte cu o masina de teren inchiriata (250 de lei- 11-14 km, 2 ore)  iar restul cu 2 masini cu garda inalta dar doar vreo 9-10 km si de acolo pe jos.

Bineinteles tot pe jos si mai departe spre Poiana Pelegii si Lacul Bucura si apoi si inapoi pana la Cheile Butii.

Pana la urma nu am mai ajuns pe autostrada (am plecat cu un prieten cu un Aveo ca are portbagaj mai mare si l-am lasat pe el sa hotarasca pe unde mergem).
IN schimb am avut parte de aventura  8) .

Traseul a fost: Bucuresti-Tg Jiu- Vulcan -Cheile Butii  iar la Intoarcere Petrosani -Voineasa-Brezoi-Rm Valcea- Curtea de Arges-Bucuresti
o parte din grup s-a intors pe Sibiu si au ajuns inaintea noastra cu 30 minute doar pentru ca am oprit de 4 ori pt poze si am stat 1h30min la masa in Voineasa  :lol:
L-a dus am facut 6 ore de la iesire din Bucuresti si pana acolo, mers lejer dar fara opriri.

Pana la Tg Jiu drumul a fost perfect, Defileul Jiului insa trebuie evitat cu orice pret. nu e de rosu+ albastru pentru ca nu are nici o portiune gata. este de MARO. Aglomerat, plin de gropi si cu 7 semafoare se poate parcurge in 2 pana la 3 ore (in functie de ora)
la intoarcere am cautat alternative sa-l ocolim cu orice pret si cabanierul ne-a zis ca el trece pe DN7A. La benzinarie in Petrosani ni s-a spus "drumul e rupt, nu puteti trece cu masinile voastre" . Asa ca grupul s-a impartit.
Iesirea din Petrosani este praf (500 metrii) iar mai apoi o portiune de 6 km este neasfaltata si mai sunt si 3 poduri unde drumul pune probleme.
Insa in rest drumul este de galben, si chiar mai spre bun decat acceptabil dar trebuie atentie deoarece sunt niste trambuline in de la Obarsia lotrului spre Voineasa facute in dreptul podetelor casetate. Se pot lua cu 50 km/h iar pe zi oricum se vede diferenta de culoare la asfalt.
Pentru un drum cu o asemenea reputatie este destul de circulat! In concluzie se poate trece cu o masina normala, dar numai ziua. Iar peisajul este incredibil.

Voi posta poze de pe DN66A si DN7A pe "Drumuri Nationale" .

Multumesc tuturor pentru sfaturi
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

asztalos

Buna ziua stimati colegi. As avea si eu o intrebare :
Tot ma gandesc sa ajung in perioada urmatoare (weekend-ul ce vine sau dupa) la Pestera Scarisoara. Stau in Targu Mures. M-am uitat la 4 trasee diferite, diferenta de nr km este nesemnificativa. In schimb, ma intereseaza mai mult calitatea drumului, dupa care peisajul.
Care este ruta care imi recomandati (drumul cel mai bun calitativ)?
Va multumesc anticipat :)

dragos76

Pai cred ca cel mai bine ar fi sa ne explicati care sunt aceste 4 rute alternative pe care le-ati gasit, ca sa va poata recomanda lumea ceva.
In afara de drumul direct, pe valea Ariesului pana in Garda, și de acolo pe drumul recent asfaltat pana in catunul Ghetari (la 10 min mers pe jos de peșteră), eu nu știu cam ce alternativă ar fi.

asztalos

Deci imi arata google maps-ul asa :
Ruta 1 : Targu Mures - Hadareni - Unirea - Teius - Galda de Jos - Abrud - DN75- Pestera Scarisoara : 233 km
Ruta 2 : Targu Mures - Campia Turzii - A3 - Gilau - Baila Fantanele (DN1R) - Pestera Scarisoara : 199 km
Ruta 3 : Targu Mures - Campia Turzii - A3 - Turda - DN75 - Pestera Scarisoara : 200 km
Ruta 4 nu are de ce sa va descriu deoarece ma duce spre Turda in loc sa-mi scurteze traseul pe la Unirea.
Care ar fi cea mai optima ruta dintre aceste variante?
Va multumesc mult!

dragos76

Varianta optimă nu ar fi nici una din ele. Ar fi drumul prin Câmpia Turzii-Turda-Câmpeni-Gârda

panda80

Pai asta e varianta 3. Dupa parerea mea e varianta cea mai buna, chiar daca drumul Turda-Garda nu este in cea mai buna stare.

crideargos

Salut,

Ruta 2 e mai deosebită din punct de vedere al peisajului. Treci pe lângă cele 3 lacuri de acumulare de pe Someşul Rece, apoi este o porţiune gen Transalpina, între Poiana Horea şi Gârda. Drumul are porţiuni foarte deteriorate, sau cel puţin aşa erau acum vreo 3 ani, în zona lacului Beliş-Fântânele, dar nu de netrecut. În schimb, sunt destule porţiuni reabilitate.

Poţi să te duci pe ruta 2 şi să te întorci pe ruta 3, aşa le vezi pe amândouă.

Spor,

asztalos

Buna ziua tuturor. As avea urmatoarea intrebare : am lasat masina la Otopeni,  langa aeroport (pe sensul care intra in Bucuresti). La întoarcere as dori sa vizitez Slanic Prahova. Ce ruta imi recomandati? Navigatorul imi da vreo doua variante. In principiu, cand sa deviez de pe Dn1A? Inainte sau dupa Valenii de Munte?  Nu am fost niciodată pe Dn1A, nu cunosc zona. Va mulțumesc pentru eventualele răspunsuri!

cezar-mario2012

  Nu am mai fost de mult pe acolo,  drumul de după Vălenii de Munte este prost,  asa ca ieși din DN1A înainte de Vălenii de Munte.  Sincer nu ți-aș recomanda sa mergi în aceasta perioada a anului,  nu prea ai ce vedea.  Salina este la fel ca acum 40 de ani. Munte de sare s-a dizolvat si grota miresei s-a prăbușit. 

cezar-mario2012

 Nu la DN1A m-am referit ci la Dj100N, care este din placi de beton si are ca 50 de ani. 

cezar-mario2012

 Acel drum l-am folosit iesind din Slanic cu detinatia Cheia, fiind varianta cea mai scurta. Da peisajul este frumos, dar sa mergi pe acolo vara, nu acum. El a imtrebat pe unde sa iasa inainte sau dupa Valenii, logic ca inainte. :D

adigsm

Am si eu o dilema privind un drum de vacanta in septembrie 2015.
Trebuie sa plec pe la ora 14 din Constanta, pana in Grecia. Probabil datorita faptului ca voi avea copiii cu mine va trebui sa dorm o noapte in Bulgaria.
Imi poate recomanda cineva un traseu Constranta - Grecia?
Unde as putea sa ma cazez pentru o noapte in Bulgaria la pret si conditii rezonabile?

Merci anticipat de raspunsuri.

alecu26

sunt o gramada de site-uri.

Incearca:

http://amfostacolo.ro/grecia-pareri,7/

si

http://grecia.de-weekend.ro/


gasesti raspunsuri la oricare din intrebarile de mai sus.
Dinspre Constanta, oriunde mergi in Grecia cea mai buna optiune e prin Makaza. Ar mai fi o varianta cumva prin Varna-Burgas-Alexandropoului ca sa ajungi la autostrazile grecesti cat mai repede....dar atunci vei plati ceva mai multe taxe de autostrada.

Nu cred ca ce se va deschide pana in sept 2015 ca autostrazi in rom, bulgaria, grecia...va schimba situatia.

Chiar si cu copii, drumul se poate face si fara cazare pe parcurs....(depinde pana unde in grecia, dar Thassos merge fara cazare).
Drumurile noastre POATE;

adigsm

Quote from: alecu26 on December 02, 2014, 01:08:37 PM
Chiar si cu copii, drumul se poate face si fara cazare pe parcurs....(depinde pana unde in grecia, dar Thassos merge fara cazare).

Merci de informatii.
In ceea ce priveste informatia cu drum fara cazare e cam imposibil tinand cont ca eu nu voi pleca decat dupa ora 14. Am studiat putin problema si ideal pentru noi ar fi o cazare in jurul localitatii Yambol. Dar asta e subiect care nu face parte din ideile acestui forum.
Am studiat traseul pe google maps si pe openstreet.
Se pare ca traseul este Constanta - Dobrici (drum 29) - Varna (A2) - Sumen (7) - Yambol (A1 si 5) - Dimitrovgrad (5) - Makaza e cel mai normal.
Pe gmaps spune un traseu cu ceva mai diferit si de aceea am intrebat care e mai bun. El spune ca de la Varna sa merg pe A2 si dupa aceea pe 208 si 6 dupa care pe A1. De aceea era intrebarea care e traseul mai ok.

cezar-mario2012

#29
^

Inițial nu am văzut ora de plecare.  Tinand cont că vei pleca dupa ora 14, presupun că nu vrei să te prindă noaptea pe drum. De la Constanța până la Kadzhali, Google Maps da un timp de 6.30h, daca este prea mult, Îți recomand zona Burgas (Sunni Beach, Nessebar...). Eu am stat in Kadzhali la un hotel slăbuț dar ieftin. 35 € cameră triplă fără masa langa autogară. Poți intra pe booking.com si sa compari hotelurile din zona. Zona Kadzhali este o regiune cu populației majoritară de origine turca, mancarea este ieftina și de influență turcă.