News:

.

Main Menu

Cum ajung din A în B?

Started by dr4qul4, August 11, 2014, 01:57:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dr4qul4

Nu am zis ca e prost, dar nici drum sa mergi cu 100km/h nu e. Probabil undeva intre verde si galben pe RRQM. Oricum pe PF1 e cel mai bun drum, ca timp. Pe PF2 e putin ocol sau te baga pe cateva drumuri secundare si tot la PF1 ajungi pana la urma. Asa ca nu e nici o afacere.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

alexus

#901
Salutare!
Intentionez sa petrec revelionul in Maramures anul acesta. Plec din Braila iar destinatia este satul Glod, comuna Stramtura.
Intrebarea este daca de la Mestecanis (DN17) sa fac dreapta pe DN18 prin pasul Prislop sau sa continui pe DN17 pana la Bistrita si apoi dreapta pe DN17C?
Stiu  ca pe DN18 sunt lucrari de reabilitare dar nu cunosc in ce stadiu s-a ajuns, si nu stiu cum se circula in perioada de iarna
Daca primesc ceva raspunsuri avizate pana pe 28 decembrie ar fi perfect
Sarbatori frumoase sa aveti si drumuri bune!

pasadia

Pfff, interesant drum... Cred ca in locul tau as alege acest traseu:

Braila - Focsani (cred ca e decent, nu l-am parcurs niciodata dar imi inchipui ca tu il cunosti si oricum pe el te-ai deplasa in orice varianta ai alege) - Putna - Targu Secuiesc (adica DN2D, reabilitat recent, asfalt si marcaje bune si in principiu nu foarte aglomerat - partea rea ar fi multitudinea de viraje) -Cozmeni (DN11B, iar un drum decent si neaglomerat) - Miercurea Ciuc (DN12, reabilitat si el de curand) - Vlahita - Odorheiu Secuiesc - Sovata (DN13A, la fel un drum foarte bun) - Reghin (DJ153) - Saratel  (DN15A, alt DN reabilitat recent, marcaje si asfalt bun) - Beclean (DN17)  si apoi DN17D spre Viseu.

Per total ai o succesiunea foarte faina de DN-uri reabilitate (asfalt si marcaje bune) si foarte putin aglomerate. Nici macar localitati aglomerate nu intalnesti - Foscani-ul cred ca il vei traversa cel mai greu, apoi Targu Secuiesc e mic, Miercurea Ciuc o ocolesti practic pe centura, in Odorhei la fel, vei urma drumul de centura / tiruri), Reghin-ul, chiar daca e aglomerat se traverseaza in mai putin de 5 minute, in Bistrita nu vei intra... Cred ca numai avantajul asta, comparat cu traversarea Bacaului si e suficient. Asta ca sa nu mai aduag aglomeratia pe care mi-o inchipui prin Bucovina, din Gura Humorului pana in Pojorata cred ca faci o ora in plus acum, de sarbatori.

Daniel_C

Subscriu la parerea de mai sus. In plus, confirm ca DN17D este ok, am fost anul asta. Daca insa doresti neaparat sa o iei prin Moldova, in niciun caz nu folosi DN18, Carlibaba - pasul Prislop - Borsa. Vacanta placuta!

Daniel_C

#904
^
Scuze, in postarea de mai sus m-am referit la DN17C Salva - Viseu, nu la DN 17D. DN17D este probabil inchis in perioada asta.

ovicor

Din Saratel e mai aproape prin Bistrita decat prin Beclean. Si Becleanul e aglomerat, mai degraba iti asumi centura Bistrita si pe urma DN 17C Bistrita -> Nasaud -> Salva -> Viseu.

KenyaSong

Salut,

Urmează să fac o excursie de o zi la Bâlea lac, pe 31, și intenționam să iau telecabina de la Bâlea cascadă.
Între timp am aflat că de fapt drumul dinspre Sibiu s-ar putea  să fie deschis și se poate ajunge cu mașina. Îmi poate confirma cineva? Există vreun site care actualizează des situația?

pasadia

Nu are cum sa fie deschis mai sus de Balea Cascada. Si daca nu ar fi cald, tot nu se poate topi toata zapada de la peste 1600m (si este zapada, sambata am urcat in Postavaru pe Spinarea Calului, dinspre Predeal - deci nu pe partiile de schi - prin zapada nebatuta de cel putin jumatate de metru). Dar chiar si asa, de ce sa risti sa urci acolo si sa te trezesti ca in cateva ore ninge suficient de mult incat masina sa-ti ramana blocata pana in iunie?

KenyaSong


Daniel_C

Sunt parapeti de beton care blocheaza drumul putin mai sus de Balea Cascada, nu se poate trece in nicio situatie.

C0ndu

A apărut noul RO.A.D.2018.01, doar pentru posesorii de GPS-uri Garmin.
https://www.romaniadigitala.ro/news/lansare-ro-a-d-2018-01/

salman rushdie

Salutare! Am de facut vineri seara, un drum Satu Mare-Snagov! Google maps imi da cea mai scurta si rapida varianta prin DN 19A, DJ 193, DN 1C, DN 16, DN 15E, apoi DN 13 si DN 1! Eu as fi ales E81(Satu Mare-Gilau), A3, DN 15, DN 13 si DN 1! Varianta mea e mai lunga cu 45 km! Dar stiu drumul mai bine! Imi puteti da niste date despre drumurile din prima varianta? Stiu ca DN15E nu e tocmai ok noaptea, cand am fost ultima oara nu era marcat suficient! Apoi, acele drumuri judetene cum sunt? Nici de DN16 nu prea am auzit vorbe bune!

vancouver

@salman rushdie: Atat pot sa-ti spun, daca ai treaba la palatul Snagov sau la parcul Snagov, nu o lua pe A3 Ploiesti Bucuresti, ci mai bine ramai pe DN1. Altfel ajungi in centrul satului Snagov, dupa care trebuie sa ocolesti tot lacul si tot nu ajungi prea bine, ca ajungi la o intrare din spate a palatului, care de regula este inchisa. Despre restul nu ma pronunt.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

salman rushdie

Trebuie sa ajung la hotelul Mirage, clar pe DN 1!

pasadia

@salman: Satu Mare - Brasov l-as face in mod clar pe ruta prin Baia Mare (DN19F+DN19 + acea semi-centura a Baii Mari) apoi DN1C pana la Dej - DN17 pana la Saratel apoi DN15A pana la Reghin, DN15 pana la Tg. Mures si DN13 pana la Brasov. alitativ este singura ruta cu asfalt bun peste tot, as zice chiar ca e unul dintre putinele trasee ce se pot imagina prin Romania si care beneficiaza de asfalt si marcaj bun peste tot.

DN16 nu l-as lua in considerare nici ziua, nici cand e Ludus-ul blocat. Ok, nu o fi asfaltul atat de rau, dar e genul ala de drum urat - viraje, pante, ingust, curbe unde nici nu te astepti, etc... Sunt drumuri de munte care sunt mult mai placute decat asta (comparativ DN7A e placut, de exemplu).

Pe de alta parte tu spui ca pleci seara din Satu Mare. Si cum ma astepti sa cunosti Clujul, nu inteleg de ce nu ai lua in calcul traversarea lui (la ora la care ajungi ar trebui sa fie cat de cat liber). Iar in acest caz scapi de DN1J, ocolirea Gilau - Nadaselu, deci scapi de partea cea mai prosta de asfalt de pe ruta clasica Satu Mare - Zalau - Cluj - Turda - Targu Mures - Brasov.