News:

.

Main Menu

Cum ajung din A în B?

Started by dr4qul4, August 11, 2014, 01:57:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

vladb

Stiu ca e gata. Dar sunt cu o remorca. Ma intereseaza cat de lungi sunt urcarile si eventual declivitatea (aproximativa). Intr-adevar am 163 de CP la dispozitie dar nu as rezolva ambreiajul pe rampele respective. Asta este dilema mea...

dumbravaandrei

#856
Ce dimensiuni si ce greutate pe remorca...
Este o gaura prin stanca prin care va trebui sa treci. Orice mai inalt de 3.5m si mai lat 2.70 nu trece.
La 163 CP cu >1,5T de tras dupa tine cand vei cobori de la Gresu spre Tg. Secuiesc vei avea distractie si nu sunt prea multe locuri unde sa-ti racesti franele (panta mare, curbe stranse).
Sunt cam 70-80 km de serpentine. Nu ca pe DN 1A sau DN 10 dar suficiente...

Doar cu turism recomand oricand traseul prin Lepsa. Drum bun, peisaje faine. Dar cu remorca, depinde mult de ce transporti. Mai degraba (daca e sarcina mai mare) as recomanda Tecuci-Marasesti-Adjud-Onesti - Comanesti-Miercurea-Sighisoara. Nu stiu cum e drumul de la Comanesti la Miercurea, ultima data am fost pe acolo cum 5 ani.

voicul

#857
Panta este:
https://www.youtube.com/watch?v=BUVuKAIMNUg

Sau aici: faci un 360 si te prinzi singur ca este.

Later edit: ce vezi pe maps e in video asta la 4.18 - 4.22
https://www.youtube.com/watch?v=sqoIFxrctOk


vladb

Multumesc mult pentru raspunsurile argumentate si insotite de materiale video. Ma gandesc sa ma duc la plecare (cand sunt cu remorca goala) pe Lepsa si la venire pe Comanesti.
Remorca este una normala (nu stiu pe de rost dimensiunile), de-aia de la Dedeman cu 2900 de lei (stiu ca pretul tot ala e de cativa ani). Greutatea nu va fi foarte mare, practic covoare, televizor poate un frigider + aragaz (ajut pe cineva sa se mute la Zalau, dar eu plec din Cluj).
Nu imi place drumul din Comanesti pana dupa limita cu judetul HR deoarece e (era anul trecut) din placi de beton si cu destul de multe gropi, dar alta varianta nu am. Chiar nu vreau sa inconjur pana la Brasov sau Bacau...

dr4qul4

Iti faci griji degeaba.
Am vazut multe masini normale (mult mai slabe ca a ta) care tractau rulote pe drumuri de munte. Mergi incet si nu ai de ce sa-ti faci griji.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

AUT_XY

Hello everbody !

At 2. August i will drive through Romania again like very summer to Bulgaria through Arad - Timisoara - Deva - Sibiu - Pitesti - Bucuresti - Giurgiu

Are there between Sibiu and Pitesti any road works that will make a big waiting?

Is the bridge from Romania (Giurgiu) to Bulgaria (Ruse) now completly reparied and openend?
I couldn't find news concerning that.

regards

voicul

The bridge was completed in 9 december 2016.

There are no major works on Sibiu-Pitesti, but from Margina to Deva the road is not so good and quite crowded.

AUT_XY

#862
Oh ok.

That are good news at least for the Bridge between Romania and Bulgaria.
Are there photos from there?


Concerning Sibiu-Pitest:
I saw today in Google Maps that there has been show road works at the "old main" road, but that is not true?

slartibartfast

I see Google Maps has some notifications, but I drove there yesterday and there are no major roadworks between Sibiu and Râmnicu Vâlcea. However, there are some places along the road between Râmnicu Vâlcea and Pitești where the embankment of the road is damaged, in some areas where the road climbs hills and it's supposed to have a heavy vehicles lane. That lane is unavailable and you may find yourself driving uphill behind a slow truck in one or two places along the way, but the slowdown is quite small. Otherwise, there are no major road works between Sibiu and Pitești.

oaspetele

Cum ajung de la Palatul Brukenthal (Avrig) la Biertan?
Avrig - Sacadate-Nucet - 106 - Barghis Pelisor - Richis - Biertan
sau
Avrig - E68-Nou Roman-105D-Agnita-Barghis-Pelisor-Richis-Biertan?
Daca nu ma insel, varianta 2 are o portiune de drum cam valurita. Pe varianta 1 nu am calcat vreodata.

prom

Salut,

A mers cineva pe teritoriul BG pe acest drum: https://goo.gl/kNFuyC , ca aici , ruta albastra. Ma intereseaza cum se prezinta asa per total. Pe Gmaps street view nu apare tot drumul iar unele zone sunt cam de galben chiar rosu pe alocuri. Practic vb de ce mai scurta ruta Ruse - Makaza (GR) Ms

pasadia

Galben sau rosu nu se refera la calitatea drumului ci la viteza de deplasare (cu cat e mai rosu, cu atat e mai aglomerat).

Nu l-am parcurs eu personal, dar stiu cel putin 10 oameni care l-au strabatut, inclusiv anul asta. Nu inteleg de ce iti faci griji.

mariansb

Cunoasteti în ce stare e DJ122 intre Micfalau si Baraolt? Vreau sa merg  in weekend pe acolo , dinspre Tusnad catre Racos.
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

prom


MRS

@prom
Mergi fara grija, drumul e bun.
Atentie la camere radar la Dve Mogili (lukoil), Stara Zagora si Zagore (+pe retur la Ruse tot in lukoil) Se trimit amenzi acasa in RO.
Extra: de la Makaza spre autostrada s-a finalizat si constructia lipsa la conexiunea DN23 (Makaza-Komotini) cu A4 


A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...