News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Cum ajung din A în B?

Started by dr4qul4, August 11, 2014, 01:57:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

pasadia

Quote from: mariansb on August 23, 2017, 12:48:01 PM
Cunoasteti în ce stare e DJ122 intre Micfalau si Baraolt? Vreau sa merg  in weekend pe acolo , dinspre Tusnad catre Racos.

Intre Micfalau si Baraolt e ok, dar intre Barolt si Racos nu. Prima parte, pana la Baraolt, l-am parcurs de mai multe ori. E decent pentru un DJ (fara marcaje, latime cam redusa, dar oricum); se poate vedea si in Street View.
De la Baraolt spre Racos insa nu exista asfalt din cate stiu. DJ131C, cel aflat pe malul drept, nordic al Oltului e in stare proasta si masina Google vad ca nu a intrat pe acolo. In schimb a intrat pe un drum nenumerotat aflat pe partea sudica a Oltului si acel drum nu pare grozav - dar macar a fost parcurs in intregime de ei. Vezi imagini tot pe Street View.

mariansb

#871
Da, ai dreptate, la sud de Olt pare abordabil pentru un Outlander. Vreau sa ajung la lacul , coloanele de bazalt , vulcanul de la Racos , iar pe DJ-ul care trece prin Apata-Maierus, cu continuarea pe DN13 as ocoli mult.
P.S. Vad ca pe harta apare un terminal de ferry, care ar lega partea de sud a DJ131C, cu cea nordică, peste Olt!!!!
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

pasadia

Ei hai, fi serios, ce fery-boat prin pustietatile alea ai vrea sa fie. Cred ca a vrut cineva sa se distreze...

Dar da, e o mare rusine faptul ca nu suntem in stare sa legam Rupea de Baraolt. Asta evident se refera la CJ Brasov, cel care ignora total acea zona.

voicul

#873
@prom

Un drum facut in sept 2016 pe traseul propus de tine si, exceptand o scurtatura de 15 km care era bun doar de o masina care leviteaza (plin de gropi), restul de traseu e mediu, cu zone spre slab. Nu iti rupi masina, dar mai simti o groapa :). Doar inainte de GR, vreo 40 de km, ca in palma.

coctav

Salutare,

Ce ruta imi recomandati pentru Bucuresti -Oradea?

Tot aud ca pe Valea Oltului (Bucuresti - Pitesti- Rm Valcea-Sibiu-Deva-Oradea) sunt lucrari, accidente, drum ingust si, ma gandeam sa intreb cum ar fi prin Brasov-Sibiu-Targu Mures-Cluj Napoca-Oradea ca optiunea 2.

cezar-mario2012

  Eu aș merge pe varianta București - Pitești - Sibiu - Sebeș - Cluj - Oradea.

pasadia

Daca faci Deva - Oradea, atunci in Varfurile stanga spre Chisinau-Cris si inainte de Ineu dreapta spre Tinca. Drumul e ok pe acolo, nu ai santiere sau drum distrus.

coctav

Circulatia pe Valea Oltului eram curios sa aflu cum este de la cineva care frecventeaza ruta.
De la Sebes ar fi A1 cum si de la Turda ar fi A3.
De lucrari si aglomeratie ma feresc, desi plec duminica si ma intorc sambata.

SB76UFO

Joia trecuta (17.08) am facut Sibiu - Pitesti - Aeroportul Henri Coandă si retur, cu plecare la ora 16:30 din Sibiu si 22:15 inapoi
1. Pe Valea Oltului un singur santier cu "semafor" la paleta, timp maxim de asteptere 10 min.
2. De la Dedulesti pana la 44.885741, 24.804457 (Bascov) a fost bara la bara si chiar erau momente can care se statea pe loc 5-10 minute.
Din aceasta cauza era sa piarda baiatul meu avionul care decola la 21:45 , iar poarta de imbarcare se inchidea la 21:15. am fost nevoit  sa depasesc considerabil vitexa maxima admisa pe autostrada Pitesti - Buc.
Pe portiunea Dedulesti - Dumbravesti erau portiuni de drum frezate. La ora la care am trecut nu se mai lucra.
3.Returul a fost mai bun ca timp si fara asa multa aglomeratie.
"Prostia este eternă și invincibilă"

mariansb

In curând o sa am de facut un drum Sibiu-Craiova. Pe Gmaps imi da traseul ,dupa Valcea, pe DN65C. E m-as fi gandit la varianta prin Dragasani -Balș. O sa vad ce sugereaza și Wazeul. Care ar fi traseul mai bun ?
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

dr4qul4

ia-o pe DN64 si apoi prin Bals. NU te baga pe DN65C. E extrem de liber, dar nu exista marcaje si e mai mult beton decat asfalt. Bine, ultima data am mers pe el acum 2 ani si jumatate...dar nu cred sa se fi schimbat de atunci.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

rizzuh

In niciun caz sa nu o iei pe DN65C. Este prost drumul, nu faci nicio economie, iti distrugi masina. Ia-o clasic prin Dragasani si Bals.

mariansb

Mersi! O voi lua pe traseul recomandat de voi. Voi reveni cu impresii.
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

mariansb

Mâine va trebui sa ajung de la Sibiu la Aeroportul Otopeni, pe la ora 15. Am setat traseul pe Waze și ma directionează pe A1 pâna la Bolintin Deal, iar de acolo ma scoate pe DC147, DJ 602, DJ101, cu iesire în DN1 la Petrești. E ok pe județenele astea, a fost careva? Mersi!
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

Danny550394

Am fost in primavara si erau OK. Am avut acelaș traseu Sibiu-Otopeni (oraș).
Cel mai prost este la ieșirea de la Bolintin (tot nodul rutier) in rest este bun.